Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bude konec světa i vlády, hlásali členové čínské sekty. Putovali do cel

  17:57aktualizováno  17:57
Členové čínského kultu zvěstujícího údajný páteční příchod apokalypsy narazili. Přes tisícovku vyznavačů kultu totiž zatkla tamní policie. Místo pozorování příchodu konce světa tak budou sledovat jen holé stěny své cely. Čínské úřady se hájí tím, že podobné kulty jen vzbuzují paniku u ostatních občanů.

Členové sekty Bůh všemohoucí hlásali příchod konce světa. Podpořil je v tom i hollywoodský snímek 2012. | foto: Profimedia.cz

Masivní razie započala už před týdnem (více o zatýkání čtěte zde), s blížícím se dnem údajného konce světa pak končí v celách stále více lidí. Úřady je obviňují z šíření poplašných zpráv a označuje je jako "roznašeče zla". Podobné pojmenování si v minulosti vysloužila celá řada podobně smýšlejících náboženských skupin.

Policie zadržela přes 350 členů sekty Bůh všemohoucí v jihozápadní provincii Kuej-čou, dalších 400 pak putovalo do vazby v severozápadní provincii Čching-chaj. Tam je příslušníci policie zadrželi s jednoduchým obviněním, údajně měli jednat v rozporu se zákonem. Mnoho dalších členů nejrůznějších sekt putovalo do cel po celé Číně.

Konec světa podle Mayů

Úvahy o možném konci světa jsou odvozovány od předpokladu, že 21. prosince 2012 (o přesnou kalkulaci data se mezi odborníky vedou spory, jako nejpravděpodobnější se podle nových výzkumů jeví datum 14. prosince 2116) skončí po třinácti několikasetletých cyklech mayský kalendář, též zvaný Velký počet. O významu konce cyklu pro Maye však v současnosti neexistují žádné přesvědčivé informace a varianta konce světa je proto spekulací.

Zdroj: Wikipedia

Sekta Boha všemohoucího předpovídá, že v moment konce světa započnou tři dny temnoty, během kterých mají členové sekty za úkol svrhnout čínskou vládu. Podle vůdců skupiny má následně nastat nová éra pod nadvládou Ježíše převtěleného do ženy. Ta má na trůn dosednout po sérii ničivých zemětřesení a vln tsunami.

Za davovou hysterií v Číně paradoxně nestojí jen historické prameny, které předpovídají konec světa. Číňané se o katastrofické scénáře začali hojně zajímat po místní premiéře hollywoodského filmu 2012 z režisérské dílny Rolanda Emmericha, který pojednával právě o naplnění dávného mayského proroctví.

Sekta získává vliv přes ženy

Policie si zatýkání neobhajuje jen samotným šířením poplašných zpráv, problémový kult prý dlouhodobě sleduje. "Členové kultu Boha všemohoucího například dlouhodobě využívají své členky, které mají za úkol svádět svobodné muže, a získávat tak vliv," stojí v jednom z policejních prohlášení, které cituje server Daily Telegraph.

Kontroverzní sekta byla založena v roce 1990 a hned od počátku byla zařazena na čínský seznam nepovolených náboženských skupin. Její členové skrývají svou pravou identitu pod pseudonymy a zakázánu mají jakoukoli moderní formu komunikace prostřednictvím internetu nebo mobilních telefonů.

Čína je vyhlášená svým tvrdým přístupem k náboženským skupinám, které se snaží napadnout legitimnost vlády. V minulosti na to doplatila například buddhistická skupina Falun Gong, jejíž členové mnohokrát zakusili tvrdý a v několika případech i zákon překračující postup ze strany policie.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Najdete na iDNES.cz