Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politici musí znát názor lidu, tvrdí Ztohoven. Svá čísla ale neprozradí

  7:29aktualizováno  7:29
Zvýšením morálky a sebereflexe politiků obhajuje skupina Ztohoven zveřejnění jejich telefonních čísel. Do odhalení svých mobilů se ale skupině moc nechce. "Za sebe problém nemám, za ostatní ale mluvit nemůžu," řekl v rozhovoru iDNES.cz zástupce Ztohoven, fotograf Filip Crhák alias Philip Dvorský.

Proč jste zveřejnili mobily politiků?
Je to návazný projekt na projekt Morální reforma, který jsme spustili v červnu, kdy jsme odprezentovali idealistický stav toho, jak by to mohlo vypadat, kdyby se veřejní činitelé k sobě chovali hezky a zodpovědně (více čtěte zde). Teď se naskytla šance v tom pokračovat a zveřejněním telefonních čísel je přímým vyústěním snahy dohnat politiky k zodpovědnosti a morální sebereflexi.

Jak ale souvisí morální sebereflexe se zveřejněním soukromých čísel?
Nejsme činitel morální reformy, my jsme ukazatel, element, který se snaží podnítit diskusi, jaká je u nás morálka a kdo je tady jejím vzorem. Nejvyšší představitelé se delší dobu nechovají dobře, tak jsme dospěli k názoru, že by stálo za to se zamyslet nad tím, jestli poskytují dostatečný obraz toho, jak by měly morální hodnoty v naší zemi vypadat. Dospěli jsme k názoru, že ne, a snažíme se na to poukázat. Nejsme politici a nemůžeme do toho vstupovat přímo, poučovat, moralizovat. Můžeme ale vnášet otázky a podněcovat diskusi.

Myslíte, že se zveřejním telefonních čísel politiků něco zlepší?
Je to pro ně způsob sebereflexe. Přemýšlel jsem nad pohádkou, jak se král převlékal do šatů chudých, chodil mezi lidi a viděl, co si lidé o něm myslí, protože do očí by mu to nikdo neřekl, ani by s nimi nepřišel do styku. Myslím, že to v politice chybí, styk s lidmi. Kromě některých politiků, kteří zajdou v rámci kampaně do hospody na pivo. Toto to trochu nahrazuje.

Policie se zajímá o zveřejnění telefonů politiků

Lidé můžou s politiky komunikovat prostřednictvím e-mailů či poslaneckých asistentů, zákonodárci mají hodiny, kdy jsou k dispozici veřejnosti, to je podle vás nedostatečné?
Je otázka, proč to lidé nedělají e-mailem a proč to dělají zrovna teď, když můžou. SMS zprávy jsou dnes pro lidi komunikační prostředek příjemnější než hlasový. Telefon člověk nemusí zvednout, SMS dojde vždycky.

Akce Ztohoven

Skupina Ztohoven v minulosti šokovala českou veřejnost již několikrát.

  • V roce 2003 skupina překryla části neonového svítícího srdce od Jiřího Davida, které nechal Václav Havel umístit na Pražský hrad. Nad Hradem pak svítil otazník (více čtěte zde).
  • Členové skupiny se v roce 2007 napíchli na kameru ČT využívanou pro přenos z Krkonoš a televizní diváky šokovali fiktivním výbuchem atomové bomby (více čtěte zde).
  • Dvanáct členů skupiny si zažádalo o občanský průkaz na jiné jméno. V roce 2010 pak šest měsíců žili pod cizí identitou, s kterou volili, cestovali, získali zbrojní pas či se oženili.
  • Minulý rok doplnili 27 křížů v dlažbě Staroměstského náměstí v Praze o další kříž. Tři dny si toho nikdo nevšiml (více čtěte zde).
  • Letos v červnu skupina rozeslala během jednání Sněmovny politikům stovky SMS plné patosu a citů. Zprávy vypadaly, že pochází od samotných poslanců. Následovala smršť smířlivých SMS, které si poslanci posílali mezi sebou napříč politickým spektrem (více čtěte zde).

Například Miroslav Kalousek ale říká, že mu chodí mnoho vulgárních reakcí a že mu lidé vyhrožují smrtí (více čtěte zde). Je tohle ta morální obroda, po které voláte?
Jestli takové zprávy chodí, tak je to bohužel důsledek politiky konkrétního člověka a politici by měli vědět, co si o nich lidé myslí. Morální reforma začíná najednou u lidí, kteří esemesky posílají, i představitelů. Od nich ale musejí vzejít vzory, tudíž musejí mít zpětnou vazbu, aby dokázali nějakým způsobem začít na tom pracovat. Politici jako veřejní činitelé by měli být připravení na cokoliv. Dosud tady zpětná vazba chyběla a toto je hodně přímá vazba.

Jakou zpětnou vazbou je ale vyhrožování smrtí?
Kdybychom telefony nezveřejnili, kdyby lidé tuto možnost psát neměli, tak by si to stejně mysleli, ale on by o tom nevěděl. Co je lepší?

Nemáte tedy obavu, že účinek zveřejnění telefonů bude opačný? Že to v lidech odšpuntuje nejnižší pudy a politici budou ještě méně transparentní?
Toho se nebojím. Vychází to ze současné vyšponované situace, kdy jsou napjaté vztahy mezi lidmi a vládou, je tady spousta demonstrací a nesouhlasů s konáním vlády a to právě odráží i úroveň těch zpráv. Navíc myslím, že česká politika v současné době už méně transparentní ani být nemůže.

Je podle vás fér, když chcete po politicích absolutní otevřenost, aby lidé měli i jejich soukromé kontakty, ale vy sami vystupujete pod pseudonymy, není snadné vás dohledat. Jste ochotni zveřejnit seznam vašich pravých jmen a přímé kontakty?
Můžu mluvit jen sám za sebe. Kontakty na mě jsou veřejně dostupné, to není problém.

A vaše pravé jméno tedy je?
Moje jméno je Filip Crhák. Kdybych figuroval ve filmu Občan K, tak bych tam stejně byl uvedený. Toto není problém. Naše pseudonymy vycházejí z principu hravosti a s trochou nadsázky, která k umění patří, aby nebylo brané jako politický čin, ale hlavně z umělecké perspektivy. Dvojsmyslné pseudonymy tomu napomáhají, ale nemyslím si, že by to byla hradba, za kterou se schováváme.

Philip Dvorský (pravým jménem Filip Crhák), fotograf, student portugalistiky a...
Philip Dvorský (pravým jménem Filip Crhák), fotograf, student portugalistiky a...

Zvažovali jste před touto akcí, že můžete postupovat protiprávně a že se politici obrátí na policii?
Samozřejmě to možné je. Přesto doufám, že bude fungovat právo umělce vyjádřit metaforicky svůj názor i podnítit veřejnou diskusi, tudíž že to bude chápané jako umělecké dílo a ne jako politický čin.

Je vyjádřením názoru zveřejnění soukromého telefonního čísla?
Je to prostředek k tomu.

Kde jste získali telefonní čísla politiků?
Všechna čísla byla posbíraná různě z veřejných zdrojů - z internetu, firemních zápisů, ve kterých politici figurují, často je mají na stránkách svých firem. Nemyslím tedy, že bychom něco zveřejnili, jen jsme to posbírali, ucelili a ujednotili na jedno místo. Když si dá člověk práci, tak je najde také.

To si nemyslím. Na některé poslance na jejich webových stránkách asi ano, ale na většinu ministrů či prezidenta na internetu těžko najdete jejich mobily.
Je to těžké, ale jde to.

Měl by mít občan mobil na nejvyšší představitele země?
Jsem přesvědčený, že poslanec nebo ministr coby osoba veřejně činná musí holt přistoupit na to, že budou vystavováni takovým tlakům. Stejně tak jako když bulvár na ně odhalí nějakou nevěru nebo něco podobného. Musí se s tím porvat a musí být morálními stabilizátory země, kteří to ustojí a naopak to využijí k tomu, aby nastolili hodnoty, podle kterých se lidé naučí žít.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz