Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemanovcům zavařil vlastní člen, chce straně pozastavit činnost

  8:25aktualizováno  8:25
Člen Strany práv občanů Zemanovci Josef Černý z Ústí nad Labem se rozhodl jít proti vlastní partaji. Tvrdí, že strana porušuje stanovy, a rozhodl se podat žádost na pozastavení její činnosti. Podle vedení strany jde o kverulantství jednoho člověka.

Josef Černý, člen Strany práv občanů - Zemanovci | foto: Karel PešekMF DNES

"Zakládali jsme stranu, protože jsme chtěli regionu a zdejším lidem pomoci. Jak ale může naše strana hájit práva občanů, což říká ve svém názvu, když porušuje práva vlastních členů?" zlobí se bývalý krajský funkcionář SPOZ Černý.

Důvodem jeho roztrpčenosti jsou překotné změny, které v posledních měsících probíhají u severočeských Zemanovců. Loni v létě rezignoval krajský předseda Pavel Jursík a vedením organizace byl pověřen místopředseda Ludvík Filip.

Po loňských sněmovních volbách se vedení SPOZ rozhodlo přeregistrovat členy v některých krajích. "Důvodem nebyly černé duše, vedení jen chtělo mít přehled o členské základně, protože mnoho členů přestalo komunikovat a angažovat se," popsal Černý.

V ústeckém motorestu Na Zdymadlech proběhla 14. ledna krajská konference. Z původních 250 členů se znovu zaregistrovalo 45 lidí, dalších 20 to udělalo dodatečně. Filip byl zvolen předsedou a Černý místopředsedou. Jenže kdosi výsledky konference anonymně napadl. "Byly tam některé organizační chyby, jako třeba, že kandidáti se nepředstavovali v abecedním pořadí," přiblížil Černý.

Strana porušila stanovy, tvrdí její člen

Předsednictvo svolalo novou schůzi na 12. květen. "Mezitím se teplická organizace záhadně rozrostla z 15 lidí na 69, v lednu zvolené vedení padlo a vzniklo nové, které zcela ovládli Tepličtí," prohlásil Černý.

"Pokud někde bylo jen 15 lidí, tak to je vizitka špatného vedení. Sehnat dalších třeba 20 lidí není problém," míní současný krajský předseda Jaroslav Vodička.

Černý ale tvrdí, že SPOZ při změnách porušovala stanovy. Podle něj jim odporuje třeba zánik členství po přeregistraci, protože zrušit někomu členství může výhradně místní organizace. Proti stanovám bylo podle něj i svolání květnové konference. "Svolala ji politická rada na pokyn předsednictva. To ale může udělat pouze krajský předseda," říká Černý.

Práva členů strany prý porušila i politická rada, když řešila situaci na severu Čech, aniž by si pozvala ty, jichž se to týkalo. A Černý jde ještě dál. Tvrdí, že nebylo v pořádku ani vybírání kandidátů do sněmovních voleb v roce 2010. Z toho podle něj plyne, že se SPOZ neměla voleb vůbec účastnit a získat státní příspěvek za výsledky v těchto volbách.

Vedení SPOZ je zaskočené

"SPOZ by měl být příspěvek odebrán, neboť zde dochází k nezákonnému obohacení," napsal Černý v návrhu. "Předsednictvo to všechno ví, konkrétní porušování stanov jsme s nimi řešili, jenže oni nemají chuť to řešit," doplnil.

"Já jeho postoj nechápu," reagoval krajský předseda Vodička. "Jeho vystupování se mi nelíbí, na schůzi skákal lidem do řeči a podobně. Myslím, že vedení zná stanovy lépe než on nebo já. Zřejmě se nedostal na místo, které chtěl," uvažoval.

Místopředsedu SPOZ pro organizaci Josefa Baxu aktivita Josefa Černého překvapila. "Cože podal?" hlesl zaskočeně. "O návrhu na pozastavení činnosti nic nevím," řekl.

Po chvíli už klidnějším hlasem dodal: "Je to dětinské, stanovy nemůže vykládat ani on, ani já, ale vnitrostranický orgán. Námitky má řešit republiková kontrolní komise. Pan Černý z poslední kandidátky do Poslanecké sněmovny za podivných okolností vystoupil a teď co se mu hodí, tak je ok, co se mu nehodí, tak ok není," vyprávěl Baxa.

Nejde o mstu, tvrdí Černý

Dodal, že státní příspěvek už strana vracet nebude. "Zpochybnit volby lze jen do deseti nebo dvacet dnů od vyhlášení výsledků voleb," doplnil. Zaskočený byl i předseda SPOZ Vratislav Mynář.

"Já nezastírám, že v Ústeckém kraji jsme měli asi tři čtvrtě roku problémy. Oni nevěděli, kam směřovat, neměli ani povědomost o počtu členů, proto ta přeregistrace, ale nechtěl jsem se do toho plést, chtěl jsem, aby si to vyřešili sami. Jenže tohle je kverulantství toho jednoho člověka. Kdo tím chce co získat? Komu to slouží? Nás to jen poškozuje," komentoval Černého aktivitu Mynář.

Černý odmítá, že by jeho motivací byla msta za to, že přišel o post místopředsedy. "Já už jsem jím jednou byl, takže vím, že je to jenom práce a nic jiného. Roztrpčen jsem z toho, kam strana směřuje, kteří lidé ji vedou, jak dochází s machinacemi s lidmi a porušování stanov," říká Černý.

Úřad vlády jeho návrh na pozastavení činnosti SPOZ skutečně 1. června obdržel a předal vládě. Nyní je u premiéra Petra Nečase, zatím ale vyřešen nebyl. Pokud by byl jeho návrh přijat, mohlo by to ohrozit účast Zemanovců v nejbližších podzimních krajských volbách.  Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Najdete na iDNES.cz