Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Člen Al-Kajdy dostal v Jordánsku trest smrti

  11:05aktualizováno  11:05
Jordánský vojenský tribunál poslal na smrt Jordánce amerického původu za přípravu teroristických operací v tomto království. Třiatřicetiletý Raíd Hidžází patřil podle obžaloby k teroristické síti Al-Kajda Usámy bin Ládina. Při procesu však název skupiny nikdo nevyslovil. Podle agentury Reuters má být Hidžází oběšen.

Zaznělo jen konstatování, že obžalovaný patří k ilegální organizaci. Soudce, plukovník Tajíl Rakad, před vynesením rozsudku řekl, že neexistují důkazy o existenci a činnosti takové skupiny v Jordánsku.

Hidžází byl shledán vinným v devíti článcích obžaloby včetně nošení zbraně a výbušnin, které měly být použity proti americkým a izraelským turistům v Jordánsku. Proti rozsudku se může odvolat.

Hidžází byl rozsudkem zjevně rozlícen, a než se ho podařilo odvést ze soudní síně, přirovnával soudce k izraelskému premiérovi Arielu Šaronovi. "Jste horší než Šaron. On zabíjí Palestince v Palestině a vy zabíjíte muslimy zde," volal Hidžází.

Porota ho uznala vinným z přípravy atentátů, které měly zasáhnout Američany a Židy při oslavách příchodu nového tisíciletí, ale zbavila ho viny z účasti v teroristické síti Al-Kajda. Za tu byl k smrti odsouzen v nepřítomnosti už při procesu v roce 2000. Podle jordánského zákona má odsouzený v nepřítomnosti právo na nový proces, je-li dopaden.

Hidžází se v minulosti živil jako taxikář v Bostonu. V roce 2000 byl zatčen v Sýrii, která ho vydala Jordánsku. Narodil se v Kalifornii a v 90. letech pracoval v Pákistánu pro afghánské uprchlíky. Po loňských atentátech na USA se jeho jméno objevilo na seznamu 39 skupin a osob podezřelých z financování terorismu.

Obhájci při novém procesu odmítali všechna obvinění a tvrdili, že vyšetřovatelé získali Hidžázovo doznání mučením.

Hidžází se považuje za obětního beránka, kterým chce Ammán Washingtonu dokázat úspěšný zásah proti terorismu, aby získal vyšší ekonomickou pomoc USA. Policisté mu prý řekli při prvních výsleších, že musejí dokázat teroristické spiknutí. Totéž u soudu tvrdil jeho otec: Řekl, že se Jordánsko snaží zalichotit Židům, aby dostalo americké peníze.

Podle porotců Hidžází doznal, že chtěl spáchat na americké a izraelské turisty atentát smrtícím plynem. Prodělal prý v afghánských táboreh teroristů výcvik na výrobu výbušnin.

Jordánec amerického původu Raíd Hidžází míří v doprovodu policejní eskorty před jordánský vojenský tribunál. Ten ho odsoudil k trestu smrti za přípravu teroristických operací v tomto království. Třiatřicetiletý Raíd Hidžází patřil podle obžaloby k bin Ládinově teroristické síti Al-Kajda. (11. února 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz