Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cizinky žijící v ČR jdou na potrat častěji než Češky, bojí se ztráty zaměstnání

  20:33aktualizováno  20:33
Za loňský rok evidují lékaři v Česku více než 41 tisíc potratů. Téměř osm procent z toho byly potraty cizinek, které v ČR mají dlouhodobý nebo trvalý pobyt. V porovnání s Češkami volí cizinky interrupci častěji. Důvodem jsou zejména obavy ze ztráty zaměstnání.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Cizinky prodělaly loni v Česku 3 252 potratů, z nichž zhruba pětina byla samovolných. U Češek je počet samovolných potratů vyšší, více než třetina z celkového počtu potratů. Vyplývá to z ročenky Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. - čtěte Každé čtvrté těhotenství končí potratem, třetina je samovolných

Eva Kavková

Cizinky jsou do interrupcí tlačené svými zaměstnavateli

Podle Evropské kontaktní skupiny, která prosazuje rovné příležitosti mezi muži a ženami, je číslo potratů cizinek alarmující.

"Nedávno jsme na tento problém narazili. Je to způsobeno především tím, že cizinky jsou do interrupcí tlačené svými zaměstnavateli," sdělila iDNES.cz ředitelka společnosti Eva Kavková.

Roli může hrát i obava ze ztráty zaměstnání. "Pobyt je často vázaný na pracovní povolení. Ženám hrozí, že když je vyhodí zaměstnavatel, přijdou i o povolení," uvedla. Týká se to podle ní například žen z Vietnamu či Mongolska, které jsou najímány na práci v českých továrnách.

Podobný názor má i přednosta gynekologicko-porodnické kliniky plzeňské fakultní nemocnice Zdeněk Rokyta. Interrupci podle něj podstupují zejména cizinky, které do Česka přišly za prací a potřebují vydělávat peníze.

Podle Vladimíra Dvořáka, předsedy České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP, cizinky nevyužívají tolik českého zdravotnictví. "Například si nedojdou pro antikoncepci, pravidelně je nesleduje lékař. U těchto skupin může být i nižší stupeň informovaností," míní Dvořák.

Legální práci mělo na konci loňského roku v ČR celkem 284 551 cizinců.

Potraty pro všechny?

V současné době jsou potraty povoleny pouze cizinkám s dlouhodobým nebo trvalým pobytem v Česku. Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chtěl ve své reformě umožnit mimo jiné potraty pro všechny ženy z Evropské unie.

Proti návrhu se ale ostře ohradili lidovci, kteří se obávali potratové turistiky. Podle ministerstva měl ale návrh pouze sladit českou legislativu s evropskou. - čtěte Vadí nám potraty pro cizinky, vysvětlují lidovci blokádu Julínkových změn

Za Julínka se postavila například Česká gynekologická a porodnická společnost. "To, co je v nějakém státě legální, by mělo být legální pro všechny, nemělo by se to rozdělovat jen na základě státní příslušnosti," uvedl Vladimír Dvořák.

"A nelegalizovali bychom to jenom občankám EU, ale cizinkám ze všech zemí, protože by všechny ženy měly mít stejné právo," dodal. Společnost se podle něj potratové turistiky neobává.

Každé čtvrté těhotenství končí potratem

Za rok 2008 evidují lékaři v Česku více než 41 tisíc potratů

Odlišně ale situaci vnímá Zdeněk Rokyta. "Ze zemí, kde nejsou potraty povolené, by začala hrozit potratová turistika," varoval přednosta. Podobná situace podle něj nastala už v minulosti, kdy byly potraty cizinkám povoleny. Kvůli tomu přijížděly zejména Němky či Polky.

"Nebylo by asi příznivé ani politicky, kdyby k nám Polky jezdily potratit," je přesvědčen Zdeněk Rokyta. Počet potratů by se podle něj zvedl výrazně. Pro Polky by bylo výhodnější jezdit k nám místo na potratové lodě, míní plzeňský přednosta.

Největší zájem by zřejmě zaznamenaly nemocnice blízko hranic s Polskem. "Nějaký nárůst by tam zřejmě byl, ale nemyslím, že by to bylo neúnosné," sdělil Richard Spousta, primář gynekologicko-porodnického oddělení Městské nemocnice v Ostravě. Zatím nezaznamenal ani zvýšený zájem Polek o interrupci.

čerstvé zprávy na mobil

Objednejte si aktuální zprávy iDNES.cz na mobil jako SMS a MMS. Pro klienty O2 do konce srpna zdarma.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Najdete na iDNES.cz