Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cizineckou policií zmítá před zrušením zmar a korupce

  14:26aktualizováno  14:26
Cizinecká policie je prakticky před zrušením. Útvarem zmítá korupce, chybí motivace. Od začátku roku má dostat výpověď sedm set lidí, dalších sedm stovek přejde pod jiné útvary. Jejich práci převezme ministerstvo vnitra.

Cizinecká policie - Fronta na cizinecké policii v PLzni | foto: Daniel Beran, MAFRA

Felix, Kolo, Gusta. Vyšetřovatelé z policejní inspekce musí mít hodně tvůrčí invence, aby vymysleli další a další krycí názvy pro akce, při nichž vyšetřují korupci mezi příslušníky cizinecké policie.

Například v pondělí byla zadržena policistka z Liberce, která podle inspektorů zpronevěřila 151 tisíc korun, jež vybrala na pokutách. Před dvěma týdny byla ukončena akce Kolo. "Bylo zdokumentováno celkem 108 případů korupčního jednání, na kterých se podílelo celkem 12 civilních osob a 3 policisté," shrnula mluvčí inspekce Martina Lídlová.

Cizinecká policie, již hodlá ministr vnitra Radek John (VV) fakticky rozpustit, je v troskách. Nejčastěji vyšetřovatelé narážejí na případy, kdy příslušníci cizinecké policie vezmou úplatek od cizince, který chce získat povolení k pobytu. Úplatní policisté se spoléhají na to, že cizinci žádost o úplatek neoznámí, protože je pro ně povolení k pobytu na území republiky často otázkou existence.

Systém nutí cizince uplácet

Nahrává jim také fakt, že agenda spojená s udělováním povolení a víz je příliš složitá. Cizinci třeba musí na inspektorát několikrát za sebou, stojí tu dlouhé fronty i přes noc a takto vydáni napospas úřadům jsou ochotnější se "vykoupit".

"Cizinci jsou závislí na tom, jestli jim pobyt někdo povolí, nebo ne," přitakává Magda Faltová ze Sdružení pro integraci a migraci. "Byla jsem třeba svědkem toho, když jednomu Vietnamci ukradli pas. Šel na cizineckou policii, která doklady vydává, ale neměl se jak prokázat. Bez pasu ho tu nepřijmou," popisuje začarovaný kruh Faltová.

Často se prý také stává, že policie vyřizuje žádosti o prodloužení pobytu úmyslně na poslední chvíli, kdy je již cizinec ve stresu. "Jeden náš klient se dostal na policii až poslední den, co měl povolení k pobytu. Řekli mu, ať přijde ráno. Přišel a oni ho zadrželi. Už u nás byl nelegálně," doplňuje Faltová.

Nejhorší situace je prý v Praze, kde žije více než polovina všech cizinců zdržujících se na území Česka. Pak také v Plzni. Legálně u nás žije asi 426 tisíc cizinců. Třetina z nich je z Ukrajiny. Každý šestý cizinec má slovenský pas, každý sedmý pak vietnamský.

Ti všichni musí opakovaně docházet na inspektorát cizinecké policie pro nová povolení k pobytu, neprodleně zde musí hlásit každou změnu - bydliště, zaměstnání nebo rodinného stavu. A ti si stěžují na šikanu policistů a ponižující jednání na úřadovnách.

"Jsou ve velmi nedůstojné situaci. Za dvacet let se tu v tomto ohledu nic nezměnilo, začínají to brát jako nutné zlo," říká Faltová.

Změny ušetří 219 milionů

I kvůli korupci a šikaně hodlá ministr John s tímto útvarem citelně zamávat. Skoro sedm stovek příslušníků přejde od začátku roku pod jiné útvary, celkem 682 lidí pak bude propuštěno. "Přinese to roční úspory ve výši 219 milionů korun," uvedl John s tím, že si od změn slibuje nejen úspory, ale také právě omezení korupce.

"V redukované podobě bude zachováno ředitelství cizinecké policie, které plní úkoly související s ochranou vnějších hranic a s členstvím České republiky v schengenském prostoru," upřesňuje John.

Vydávání víz na ministerstvu

Udělování povolení k pobytu se mají v budoucnu věnovat nikoli policisté, ale ministerští úředníci. S tím se počítá již několik let, ale převod agendy se plánoval až na rok 2013. John jej chce o dva roky urychlit. Slibuje si od toho zejména to, že policie bude mít více času na hlídání veřejného pořádku a bezpečnosti.

Dříve už takto úřady převzaly odpovědnost za správu občanských průkazů, cestovních dokladů nebo řidičských průkazů.

Organizace pomáhající cizincům se však obávají, že ministerští úředníci nejsou na nové úkony připraveni. "Nemohou to zvládnout. Systém zkolabuje," varuje Faltová.

Toho se obávají i sami příslušníci cizinecké policie. Ti dokonce založili na internetové sociální síti Facebook skupinu Zachraňte cizineckou policii. "Věc, která se má dělat zvolna a s rozmyslem, se ušije horkou jehlou za 14 dní," smutní například Petr Poberežník.

Dlouhá diskuse na toto téma skončila 9. listopadu. V ten den Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o pobytu cizinců, která se změnami počítá.

Novela také třeba zjednodušuje úřední agendu pro zahraniční odborníky, kteří jsou u nás vítáni. Naopak se bude hůře získávat povolení lidem, kteří sem přijdou za nekvalifikovanou prací.

"Jenom tím vezmeme našim firmám zaměstnance. Cizinci dělají takové práce, které Češi odmítají," namítá však ekonomka Markéta Šichtařová.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz