Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cizinec se z obchodní schůzky už nevrátil

  16:20aktualizováno  16:20
B e n e š o v - Msta, likvidace konkurenta, vyřizování účtů, loupež nebo také osobní či rodinné rozepře, to vše jsou verze, jimiž se od loňského jara zabývali policisté v případu vraždy tureckého obchodníka Dogana Leventa Gökceörena. I přes vynaložené úsilí však zůstává vrah stále neznámý.
Pachatele téměř dokonalého zločinu začali policisté hledat 10. dubna 2000 poté, co byla nedaleko silnice E 55 v lese zvaném Tužinka u Benešova nalezena mrtvola v tu dobu ještě neznámého muže.

Policie žádá občany, kteří by mohli vypovědět cokoli o pobytu cizince v České republice v době od 24. ledna do 1. února loňského roku, nebo o výskytu lahvově zeleného automobilu Alfa Romeo 145 s tureckou SPZ:
34 S 29 74, aby podali i anonymně své svědectví na telefon krajského úřadu vyšetřování, Bartolomějská 4 
02/614 22 138, 02/614 22 455 nebo 158.

"V hustém mlází nalezli obdélníkovou prohlubeň bez travního porostu připomínající hrob náhodní chodci," uvedl o začátku případu Emil Bielec z krajského úřadu vyšetřování s tím, že pátrání začalo i díky precizní práci benešovských policistů. "V lese mohl být pohřben například pes, přesto policisté začali kopat."

Teprve po odkrytí asi 80 centimetrů zeminy bylo jasné co jáma skrývá. V této hloubce totiž muži narazili na lidskou nohu ohnutou v koleni a vztyčenou vzhůru. O dalších 80 centimetrů hlouběji leželo nahé tělo muže.

"Na první pohled bylo jasné, že se stal obětí vraha. Znám i případy, kdy mrtvého člověka ukryl řidič ve strachu ze stíhání za autonehodu," vysvětluje Bielec.

Kde a především kdy Turek přišel o život není jasné. "Mohlo to být na místě nálezu, ale podle stop, které nechci zveřejňovat, protože o nich ví pouze úzký okruh policistů a samozřejmě vrah, lze usoudit, že byl na místo přivezen již mrtvý," domnívá se vyšetřovatel.

Vzhledem k tomu, že Gökceörena již dříve policie prověřovala, dokázala také zanedlouho po nálezu těla upřesnit, že právě on je mužem z lesního hrobu.

Turek se v Čechách oženil a bydlel v Praze Letňanech, často však cestoval k příbuzným do Turecka. V době svého zmizení, 1. února, byl v rozvodovém řízení.

"Z Istanbulu se do Prahy vrátil 24. ledna svým vozem Alfa Romeo 145 a až do doby posledního výskytu bydlel u známého v Augustinově ulici," tvrdí Bielec. Automobilem přivezl cizinec doprovázený tureckou milenkou i oděvy pro svou pětiletou dceru, avšak věci jí již nepředal. Ty, jak později policisté zjistili, byly z vozidla odcizeny.

Mezi ukradenými oděvy byl i atypický kabátek šedé barvy s leopardími skvrnami černé barvy, jehož objevení by mohlo policistům pomoci při dalším pátrání. Neznámý pachatel ukradl i auto a odstavil ho na Petrském náměstí, kde ho policisté 4. května objevili.

Podle svědků Gökceören vypadal jako světák a vystupoval sebejistě. Byl 180 centimetrů vysoký, štíhlý, snědé pleti a měl rád ženy. Netrpěl finanční nouzí.

Pobyt jeho přítelkyně v Čechách byl závislý na úspěšnosti obchodu, který hodlal uzavřít 1. února. Čím vším se jedenačtyřicetiletý elegantně se oblékající Turek zabýval není zcela jasné. Mezi jeho oblasti zájmu, podle živnostenského listu patřil nákup zboží za účelem prodeje. Dříve se však živil i jako zaměstnanec kasina a přivydělával si i jako hráč. Kromě své mateřštiny ovládal i angličtinu, domluvil se i německy a samozřejmě česky.

"Nosil kožené polobotky, tesilové kalhoty, sako a dlouhý filcový hubertus vše v černé barvě. Takto oblečen se vydal v půl desáté večer na obchodní schůzku na Náměstí Republiky s nadějí na dobrý obchod," říká Bielec.

Od té doby Gökceörena živého nikdo, kdo by to chtěl dosvědčit, neviděl. Cizinec sice zemřel na zranění, které mu vrah způsobil značnou fyzickou silou působící na hlavu a hrudník, avšak není vyloučeno, že ho pachatel mohl nějakou dobu držet i jako rukojmího. "Mohl ho i týrat," míní krajský vyšetřovatel.

"Automobil mohl být například zaparkovaný před domem, nebo místem, kde Turek přišel o život, nebo kde byl držen v zajetí. Není totiž vyloučeno, že ho používal vrah," říká krajský vyšetřovatel Emil Bielec.

Zavražděný turecký obchodník Dogan Levent Gökceören. Policie zatím marně pátrá po jeho vrahovi, 24. ledna 2001

Lahvově zelený automobil Alfa Romeo 145 s tureckou SPZ 34S2974 zavražděného tureckého obchodníka Dogana Leventa Gökceörena, který policisté objevili 4. května 2000 na pražském Petrském náměstí.

Lahvově zelený automobil Alfa Romeo 145 s tureckou SPZ 34S2974 zavražděného tureckého obchodníka Dogana Leventa Gökceörena, který policisté našli 4. května 2000 na pražskkém Petrském náměstí.

Lahvově zelený automobil Alfa Romeo 145 s tureckou SPZ 34S2974 zavražděného tureckého obchodníka Dogana Leventa Gökceörena, který policisté našli 4. května 2000 na pražskkém Petrském náměstí.

Orientační plánek místa nálezu neznámé mrtvoly muže 10. dubna 2000 v lese zvaném Tužinka v okrese Benešov.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Mladík deset let vyhrožoval dívkám a nutil je k sexu, začal v pubertě

ilustrační snímek

Policie navrhla obžalovat dnes čtyřiadvacetiletého muže z Náchoda ze znásilnění, sexuálního nátlaku a dalších...

V Krušných horách zapadl autobus plný seniorů, evakuovali je na skútru

Horští záchranáři evakuovali v Krušných horách ze zapadlého autobusu 48 seniorů...

Nevšední zážitek má za sebou padesátka seniorů, s nimiž cestou z výletu zapadl v Krušných horách autobus. Uvázl na...

Za pád vrtulníku v Brně zřejmě může chyba pilota. Nezvládl přistání

Vrtulník havaroval poblíž brněnského letiště.

Za čtvrteční pád lehkého vrtulníku v Brně-Tuřanech s největší pravděpodobností mohla chyba pilota. Šlo o kondiční let,...Najdete na iDNES.cz