Cizinec dostal za prodej drog tři roky

- Tři roky stráví ve věznici s dozorem devětatřicetiletý Angolan Gilberto Tumu M´Pongo za to, že během loňského roku až do svého zatčení na konci září prodával nebo rozdával na Pelhřimovsku marihuanu. Přibližně dvě stě sedmdesát dávek od něho získalo šestatřicet převážně mladých lidí. Devíti z nich nebylo v té době ani osmnáct let.
"Zcela popírám obžalobu, které jsem vystaven," řekl v závěrečné řeči Gilberto Tumu M´Pongo. Podle předsedy senátu Martina Nováčka byla ovšem vina obžalovaného zcela prokázána.

M´Pongo ve svém proslovu na závěr tři měsíce trvajícího hlavního líčení také nařkl české orgány činné v trestním řízení z diskriminace a rasismu. "Pracuji, podrobuji se zdejším zákonům, platím daně i sociální poplatky, ale nejsem bílý," uvedl.

To však předseda senátu jednoznačně odmítl. "Soud neprokázal, že by tady byl ze strany orgánů v přípravném řízení nebo ze strany svědků jakýkoliv komplot proti obžalovanému," reagoval Nováček. Na poznámky o diskriminaci a rasismu podrobně odpoví v písemném odůvodnění rozsudku.

Státní zástupce ani obhájce s k okamžité možnosti odvolání nevyjádřili. "Nedovedu teď odhadnout, zda se odvoláme," reagoval zdrženlivě na vyhlášení rozsudku Angolanův obhájce Jiří Kozák. Obžalovanému hrozil trest vězení od dvou do deseti let.

Marihuanu cizinec prodával i daroval na různých odlehlých místech kolem Častrova i v Žirovnici. Jeho klienty byli mladí lidé ze Žirovnice, z Počátek, z dalších míst na Pelhřimovsku, z některých míst na Jindřichohradecku, ale v několika případech také z Prahy. Jednu dávku v malém igelitovém sáčku o rozměrech čtyři a půl krát dva centimetry prodával za dvě stě padesát korun.

Soud nakonec konstatoval, že M´Pongo nebyl typickým dealerem drog, neboť marihuanu sám nenabízel, ale vesměs ji obstarával na základě poptávky. Polehčující okolností pak bylo i to, že Angolan poskytoval zájemcům výhradně pouze méně nebezpečnou marihuanu.

Gilberto Tumu M´Pongo opustil Angolu a přišel do České republiky v polovině devadesátých let z politických důvodů. Před necelými dvěma lety získal za podpory Českého helsinského výboru a pelhřimovské oblastní charity bydlení pro sebe i svou rodinu na faře v Častrově, v poslední době pracoval v podniku Masný průmysl Prantl v nedaleké Žirovnici. Manželka a čtyři děti se po jeho zatčení vrátili zpět do uprchlického tábora.


Video