Cizinci zuří: neplatí jim řidičské průkazy

P r a h a - Česká republika si buduje pověst země, která si neustále vymýšlí způsoby, jak cizincům co nejvíce zkomplikovat život. Od dubna by totiž všichni cizinci, kteří v Česku žijí dlouhodobě - jejich počet se odhaduje na 300 000, neměli vyjet na silnice bez českého řidičského průkazu. Ten získají tak, že na příslušném okresním úřadě si svůj původní průkaz vymění za český. Ukládá jim to nový zákon o provozu na pozemních komunikacích, který platí od Nového roku. A tak začátkem dubna pak uplyne tříměsíční lhůta do které si cizinec s dlouhodobým pobytem měl nový doklad vyřídit. V opačném případě mu hrozí pokuta za porušení zákona.

Navíc pokud řidič způsobí nehodu, může mu pojišťovna odmítnout vyplatit pojistku, protože u sebe neměl platný český průkaz.

Předpis zvedl vlnu nevole. Například pro Američany nebo Kanaďany řidičský průkaz slouží i jako identifikační karta, tedy něco jako český občanský průkaz, a proto se neradi svého dokladu vzdávají.

"Byly negativní reakce. Dostali jsme dopisy vyjadřující pobouření od USA, Kanady a Evropské unie jako celku," řekl Jan Čapek z ministerstva zahraničí.

Podle Čapka předpis poškozuje image země stejně jako před rokem cizinecký zákon. "Udělali jsme si takový průzkum a zjistili jsme, že žádný takový předpis v rámci unie neplatí," dodal Čapek.

Na ministerstvu dopravy, které je navrhovatelem příslušného zákona, nevidí na předpisu nic špatného naopak. "Když tu cizinec dlouhodobě bydlí, tak ať má český průkaz. Bude tu dělat přestupky a my je nahlásíme, do jiného státu a tam je hodí do koše. V přestupkové agendě nemáme žádnou mezinárodní smlouvu a tudíž není kontrola," uvedl Jiří Konečný ředitel odboru silniční dopravy ministerstva dopravy. A co se stane s průkazem, který cizinec odevzdá, aby podle zákona získal český? "Tyto průkazy budou poslány přes ambasády do země vydání a tam si je cizinec zase může vyzvednout," vysvětlil Jiří Konečný.

Předpis je podle něho přechodná záležitost. "Až budeme v Evropské unii, tak to bude jiná. V unii státy hlásí přestupky automaticky, a tak si tam cizinci nemusí řidičáky vyměňovat. V unii zatím nejsme, a potřebujeme mít přehled, jak se cizinci na našich silnicích chovají," dodal Konečný.

Zástupce mnoha ambasád však i dočasná česká úprava pobuřuje. Zároveň si stěžují, že nebyli informováni s předstihem.

"Nedostali jsme včas podrobnou informaci, že taková povinnost existuje, a tudíž jsme s dostatečným předstihem nemohli informovat naše občany. Do dubna zbývají jen dva týdny," stěžuje si diplomat jedné ze zemí Evropské unie.

Také diplomaté si musí své řidičské průkazy jít vyměnit, ovšem nikoli na okresní úřady, ale na ministerstvo dopravy.

Mluvčí amerického velvyslanectví v Praze Victoria Middletonová nechtěla komentovat, zda si USA oficiálně stěžovaly. "Diplomatická jednání nekomentujeme," řekla. Na internetové stránce ambasády se před týdnem objevilo upozornění, které americké občany žijící v Česku vyzývá, aby od dubna nejezdili bez českého dokladu. Upozornění mimo jiné uvádí: "Vzhledem k tomu, že se velvyslanectví i tisk dozvěděly o této významné změně zákona pozdě, požádalo velvyslanectví USA a další diplomatické mise, aby policie byla vůči jejich občanům tolerantní." O český průkaz nemusí žádat ti cizinci, kteří mají mezinárodní průkaz. Podle Václava Špičky z českého Autoklubu však většina cizinců jezdí do Česka jen se svým národním průkazem. "U nás platí průkazy vydané Evropským společenstvím a podle vídeňské a ženevské úmluvy. A tak většina cizinců mezinárodní průkaz nepotřebuje," uvedl Špička.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video