Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cizinci v českých celách mohou žádat košer jídlo i knihy ve svahilštině

  20:15aktualizováno  20:15
Každý třináctý odsouzený v českých věznicích je cizinec. Strážní se tak musí domluvit i s lidmi z Guiney či Senegalu. Cizinci znamenají pro věznice řadu povinností navíc: mají třeba právo vyslechnout poučení při nástupu do káznice v mateřštině. Jejich vyznání se pak odráží ve stravě i v denním režimu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

V současné době je v českých věznicích přes 23 tisíc odsouzených, z toho 1 722 cizinců. Nejvíc jich pochází ze Slovenska (573), Vietnamu (322) a Ukrajiny (172). Po nich co do počtu následují Poláci, Rumuni a Bulhaři.

Naopak pouze po jednom odsouzeném mají v České republice například státy jako Senegal, Kongo, Guinea, Kuba, ale i Austrálie, Slovinsko či Kanada. U pěti mužů se zatím nepodařilo státní občanství určit a dalších pět mužů je oficiálně bez státního občanství.

Jak s cizinci zacházet, upravuje zákon. Například úvodní poučení při nástupu do vězení má právo cizinec vyslechnout v mateřštině. Na jeden rozhovor není takový problém sehnat tlumočníka, ale v běžném provozu věznice tlumočníci nejsou.

Mluvčí věznic připomínají, že odsouzení cizinců obvykle předchází jejich pobyt v Česku a vazba, kde pár základních českých slov pochytí a komunikace s Vězeňskou službou potom už není až tak složitá.

"Pokud nastane případ, který je opravdu ojedinělý, že odsouzený česky vůbec neumí, je snaha o vzájemnou domluvu v angličtině, němčině či ruštině. Pokud ani to není možné, je požádán o pomoc odsouzený, který mluví stejným jazykem," řekla iDNES.cz mluvčí věznice ve Valdicích Eva Francová. 

To umožňuje i další nařízení zákona. "Podle něj se postupuje tak, aby cizinci stejné národnosti nebo hovořící stejným jazykem spolu mohli komunikovat," uvedla mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby Markéta Prunerová.

Na knížky nejsou peníze, nosí je příbuzní, zasílají ambasády

Praktické je to i proto, že věznice mají povinnost umožnit cizincům číst knihy v jazyce, který ovládají.

"Odsouzení dostávají literaturu ve svém rodném jazyce od svých blízkých, často dorazí knihy i z příslušných ambasád. Ve vězeňské knihovně jsou tituly zejména v angličtině, němčině, francouzštině a ruštině. V současné době je, s ohledem na nedostatek peněz, další nákup literatury obtížný," uvedla mluvčí věznice v Kynšperku nad Ohří Petra Bělíková. 

V plzeňské věznici dohlíží na cizince koordinátor, který spolupracuje zejména se sociálními pracovníky, vychovateli, ale i dalšími zaměstnanci věznice.

"Zatím není znám případ, kdy nebylo možné se s vězněnou osobou domluvit. S odsouzenými, kteří pocházejí z exotických zemí, nebývá problém, neboť hovoří většinou anglicky," uvedla mluvčí plzeňské věznice Jana Bartošová.

O cizincích v českých věznicích se nedávno začalo mluvit v souvislosti s nařčením nigerijské organizace zabývající se lidskými právy. Ta tvrdila, že jsou Nigerijci odsouzení v Česku vystavováni diskriminaci a rasismu.

Nigerijci patří mezi vězněnými cizinci k těm početněji zastoupeným. V současnosti jich je za mřížemi devětatřicet. Vězeňská služba ale jakoukoli diskriminaci odmítá. Upozorňuje naopak na to, že u vězňů například přihlíží k jejich vyznání. "Muslimům je dokonce přizpůsobena i jejich strava a denní režim," uvedla mluvčí Prunerová.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Taxikáři demonstrovali před ministerstvem dopravy kvůli Uberu

Demonstrace taxikářů před ministerstvem dopravy (24. 11. 2017)

Taxikáři v pátek ráno demonstrovali před budovou ministerstva dopravy v centru Prahy. Vadí jim, že Uber a další podobné...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz