Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko v roce 2014 udělilo rekordní počet občanství, nejvíce Ukrajincům

  9:44aktualizováno  9:44
Česká republika v roce 2014 udělila nejvíce státních občanství od začátku tisíciletí. Získalo jej 5 114 cizinců, nejčastěji Slováci, Ukrajinci či Rusové. Ve srovnání s Evropou však dlouhodobě patříme k zemím, které vykazují nejnižší počty udělených státních občanství. Vyplývá to z aktuální analýzy Českého statistického úřadu.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Z analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že na konci roku 2014 v Česku žilo necelých 452 tisíc cizinců. Z toho 23 procent Ukrajinců, 21 procent Slováků, 13 procent Vietnamců, osm procent Rusů, čtyři procenta Němců a přes třicet procent tvořil mix ostatních národností.

„Mezi cizinci u nás stále vedou Ukrajinci. Slováci je ale rychle dohání a odhaduji, že během dvou let je nejspíše doženou,“ řekl na pondělní tiskové konferenci Daniel Chytil z ČSÚ. Z porovnání dat za uplynulé roky podle něho vyplývá, že v České republice žije dlouhodobě několik velkých skupin cizinců, jejichž podíl se příliš nemění.

„Od roku 1999 bylo státní občanství uděleno 54 608 cizincům. Téměř z poloviny se jednalo o osoby ze Slovenska, z patnácti procent pak o bývalé občany Ukrajiny. Žádná z ostatních zemí nepřekročila čtyřprocentní podíl,“ říká předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Meziročně se počet udělených státních občanství zdvojnásobil. Tento nárůst je dán novou právní úpravou, která vzešla v platnost 1. ledna 2014. Mezi cizinci, kteří v roce 2014 získali status občana ČR, převažovali Ukrajinci, Slováci, Rusové, Rumuni a Vietnamci.

Ačkoli Česko předloni udělilo nejvíce občanství za posledních šestnáct let, v počtech udělených občanství je až na 24. místě v žebříčku zemí Evropské unie. Například srovnatelné Portugalsko udělí šestkrát víc občanství, Německo až 53krát více.

Američané k nám chtějí z rodinných důvodů, Ukrajinci za prací

„Počet cizinců v Česku se zvyšuje od roku 2004, kdy jsme vstoupili do EU. Nejvíce se jich přistěhovalo do roku 2008. Poté nastal mírný pokles. Až v roce 2013 byl překonán stav roku 2009. Další rychlejší růst je patrný z vývoje posledních dvou let. Stále také platí, že jsme cílovou zemí hlavně pro pracovní migraci,“ konstatuje Chytil s tím, že nejvýznamnější nárůst počtu cizinců je spojen s obdobím hospodářského růstu.

ČSÚ získal po několika letech také údaje o cizincích ze třetích zemí podle účelu pobytu. Z těch vyplývá, že nejvíce cizinců do Česka směřuje za prací (48 procent), kvůli rodinným důvodům (27 procent) či za studiem (17 procent).

Zatímco Američané žádají o přechodný pobyt v Česku nejčastěji z rodinných důvodů, Ukrajinci, Vietnamci a Moldavané kvůli zaměstnání a podnikání a Kazaši a Bělorusové, aby u nás mohli studovat. Nejmenší zastoupení pak měli cizinci, kteří na území České republiky pobývali z humanitárních důvodů.

Uprchlickou krizi jsme si prožili před lety

Žadatelů o mezinárodní ochranu od roku 2014 přibývá, v roce 2015 jich bylo 1 525. Nicméně před patnácti lety žádalo o uprchlický azyl dvanáctkrát více lidí než v minulém roce.

„Uprchlickou krizi jsme si prožili úplně někdy jindy, v roce 2001, kdy u nás bylo osmnáct tisíc žadatelů o azyl,“ komentuje Chytil.

K zemím, z nichž žadatelé nejčastěji pocházejí, patří Ukrajina, Sýrie a Kuba. Azylanti, kterým již byl udělen uprchlický azyl, tvořili v roce 2014 jen 0,6 procent cizinců na našem území. Nejčastěji pocházejí z Ruska, Afghánistánu a Běloruska.

Vývoj počtu žadatelů o mezinárodní ochranu v ČR

Vývoj počtu žadatelů o mezinárodní ochranu v ČRHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

GLOSA: Sliby ANO o čistší politice znějí po pardubických kauzách jako vtip

Primátor Martin Charvát na zasedání Zastupitelstva města Pardubic v Ideonu....

Hnutí ANO vstoupilo do politiky s hesly o větší transparentnosti a o konci rozkrádání veřejných peněz. Výsledkem je, že...Najdete na iDNES.cz