Cizinci se do Česka stěhují i s dětmi. Těm ve škole nově pomůže tlumočník

  20:18aktualizováno  20:18
Vedle učitelského sboru či školníka může od letošního školního roku přibýt ve škole další pracovník. Překladatel pro děti cizinců, kterých v poslední době ve školách přibývá. Zvláště ve městech, jako jsou Praha a Brno, ale i všude tam, kde jsou velké továrny. V Česku kvůli nízké nezaměstnanosti není kde brát nové zaměstnance, proto firmy hledají pracovníky na zahraničním trhu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Cizinci se za prací stěhují někdy i s celou rodinou. Jejich děti poté nastoupí do školy, ale s češtinou se mnohdy setkávají úplně poprvé. Z tohoto důvodu ministerstvo školství od září zavedlo možnost zažádat si bezplatně o služby tlumočníka. „Podpora je určena pedagogům, kteří se potřebují dorozumět s žákem cizincem, předat mu nebo jeho rodičům potřebné informace o škole, o procesu přijímání, začleňování a vzdělávání v Česku,“ vysvětluje ministerstvo.

Zahraniční posila ve Škodovce

Tato novinka se může hodit například v Mladé Boleslavi, kde v automobilce Škoda a jejích dodavatelských firmách často pracují Slováci, Poláci, Ukrajinci a v poslední době i posily ze vzdálenějších zemí jako Čína, Kazachstán či Mongolsko.

Mladoboleslavský náměstek primátora pro školství Daniel Marek (STAN) odhaduje, že ze 40 tisíc trvalých obyvatel je ve městě 15 tisíc z ciziny. „Postupně s tím stoupá i počet zahraničních žáků, které musí přijímat naše školy,“ říká Marek. Cizinci mají právo chodit ve městě do jakékoliv školy, nejvíce jich je v 8. základní škole, protože je spádová pro Severní sídliště, kde žijí pracovníci automobilky.

Děti v běžné dopolední výuce absolvují místo obvyklých hodin českého jazyka speciální výuku češtiny. O zařazení do této výuky v konkrétních případech rozhoduje pedagogicko-psychologická poradna. Jenže to podle učitelů nestačí. V hodinách proto používají učitelky i speciální metody výuky, třeba formou pojmenování českými výrazy toho, co děti vidí na obrázcích. „A když učitelé žákům zadají hromadnou práci, což se běžně dělá, snaží se v tu dobu věnovat těmto cizincům. Je to samozřejmě náročná práce navíc,“ povzdechla si zástupkyně ředitelky zmíněné základní školy Zdeňka Michalcová.

S větším množstvím cizojazyčně mluvících dětí má své zkušenosti i třeba městská část Praha-Libuš, kde žije velká vietnamská komunita. V místní Základní škole Meteorologická díky dlouholeté praxi už vědí, jak děti do českého školského systému začlenit. „Teď však řešíme děti ve školce. Máme silný ročník vietnamských dětí, které mají tendence spolu komunikovat v rodném jazyce. To jim samozřejmě nemůžeme zakázat, ale zároveň je chceme naučit česky,“ říká starosta této části Jiří Koubek (TOP 09).

Průvodce prvními dny ve škole

Nově přistěhovalé děti ze zahraničí se ze začátku nepotýkají jen s neznalostí češtiny. Musejí si zvyknout na nové prostředí i odlišnou kulturu. Obzvlášť, když přicházejí do vyšších ročníků, kde mají problém chápat probíranou látku.

S tím by jim nově od tohoto školního roku měl vedle tlumočníků pomoci ještě takzvaný adaptační koordinátor. V praxi to pro děti bude takový průvodce, který jim po dobu prvních dvou týdnů výuky pomůže se začleňováním do třídního kolektivu.

„Pomůže s překonáváním kulturního šoku či nežádoucích stereotypů. Nápomocen bude i při seznamování se školními povinnostmi, zvyklostmi a životním stylem,“ doplnil tiskový odbor ministerstva.

Do budoucna lze očekávat, že cizinců v českých školách bude přibývat. Třeba právě firma Škoda v Mladé Boleslavi chce přivést dalších 3 500 zaměstnanců. Zčásti to mají být cizinci. Do města by jich přitom mělo přicházet co nejvíce s rodinami, a to včetně dětí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Babiš zůstává v registru StB, štrasburský soud odmítl žalobu na Slovensko

Český premiér Andrej Babiš hovoří 16. listopadu 2018 v Bruselu s novináři po...

Evropský soud pro lidská práva odmítl žalobu českého premiéra Andreje Babiše na Slovensko ve sporu o evidenci ve...

Prezidentův kancléř Mynář půjde před Vánocemi k soudu. Pře se o prověrku

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář v diskusním pořadu...

Ještě před koncem letošního roku začne Městský soud v Praze projednávat žalobu hradního kancléře Vratislava Mynáře, v...

Najdete na iDNES.cz