Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cítím se nevinen, prohlásil Novák před soudem

  11:54aktualizováno  11:54
- Bývalý místopředseda ODS Libor Novák, který dnes stanul před soudem jako obžalovaný z daňových úniků při nečitém financování ODS, se cítí zcela nevinen.
Přiznal, že stranické daňové přiznání podepsal, ale nekontroloval ho a nevěděl, že obsahuje nepravdivé údaje.

Novák se hájí tím, že daňová přiznání osobně nezpracovával. "Nevydával jsem žádné
pokyny, aby pracovníci Hlavní kanceláře ODS sponzorské dary rozepisovali," prohlásil před soudem.

Tvrdí, že ekonomické oddělení pracovalo prakticky samostatně. "Setkával jsem se s tím až v době, kdy mi daňová přiznání byla dávána k podpisu," řekl Novák. Dodal, že materiály nekontroloval a ani nesledoval částky, které jsou na nich uvedeny.

Soud je unikátní
Přečtením žaloby začalo u Městského soudu v Praze soudní líčení s bývalým místopředsedou ODS Liborem Novákem v kauze podezřelého financování této strany a daňových úniků.  Jde o unikátní soudní proces, kde se bude poprvé přetřásat financování politické strany.

Libor Novák přišel k soudu se svým obhájcem Tomášem Sokolem a vypadal vyrovnaně, i když trochu pohuble. Na otázky novinářů nereagoval. Nikdo ze známých svědků zatím v soudní budově není, první den bude zřejmě věnován výpovědím samotného Nováka.

Liboru Novákovi, kterému hrozí až dvanáctileté vězení, státní zástupce připisuje milionový daňový únik ze sponzorských darů, které před pěti lety přišly do stranické pokladny.

Soudce: Před soud patří další lidé
Soudce obvodního soudu pro Prahu 1 Vladimír Herman, který jako první dostal causu sponzorování ODS na stůl, je přesvědčen, že v roli obžalovaného neměl zůstat Libor Novák sám. Z daňového úniku by se podle něj měli zodpovídat další pracovníci hlavní kanceláře ODS. "Tento můj závěr vychází z jedné věci: Nepředpokládám, že Libor Novák jako výkonný místopředseda ODS vyplňoval daňové přiznání svojí vlastní rukou," řekl Herman. Právě on na základě nálezu finančního úřadu, který objevil v hospodaření strany další černé miliony a tím připsal Novákovi i další daňový únik, rozšířil obžalobu. Bývalému místopředsedovi proto zvýšil maximální možnou hranici trestu z osmi na dvanáct let vězení a případ předal soudu vyšší instance.
Máte na mysli ty lidi, kteří Novákovi připravili daňové přiznání k podpisu?
Ano, někdo to musel zúřadovat. A ten někdo, musel vycházet z nějakých údajů, že ty částky skutečně přišly. To znamená, že viděl výpisy z účtů. A na výpisech je něco jiného, než je napsáno v daňovém přiznání. Tyto částky přišly z nějakého účtu na účet ODS. A přitom byly vypsány jako dary od nějaké neznámé osoby.
Trestní odpovědnost by se tedy podle vás měla týkat lidí ze stranického sekretariátu, účetních a podobně?
Jistě. ODS má na to celý aparát, kde je asi dvacet lidí. Má ekonomický úsek, účetní, pokladní. Hlavní kancelář funguje jako hospodářská organizace. Tito lidé, když to dělali, věděli, že vypisují něco jiného, než co je skutečností.
Jestli to udělali o vlastní vůli, nebo jim to někdo nařídil, to je věc druhá. Ale každopádně, za daňové přiznání odpovídal Novák a proto stojí před soudem. On svým podpisem stvrdil, že je daňové přiznání správné, on má funkční odpovědnost. A tu má uloženou jako povinnost.
(ina)

Je to poprvé, co se pochybný politický sponzoring dostal až před soud. Po korupční aféře Pithart-Král jde zároveň o druhý případ, v němž v roli svědka vystoupí bývalý premiér, tentokrát Václav Klaus. Poví soudu něco nového? "No comment," odpověděl v pátek.

Proces potrvá devět dní a na jejich konci by chtěl soudce vynést rozsudek. "Mám to tak naplánované," řekl předseda senátu Michal Hodoušek.

Soud přitom nebude jen o vině či nevině Libora Nováka. Veřejnost má šanci se alespoň částečně dozvědět, kdo před pěti lety ve skutečnosti plnil pokladnu ODS. Na tuto otázku není možné dosud se stoprocentní jistotou odpovědět. Jisté je jen to, že si ODS tehdy vymyslela dva neexistující sponzory, Lájose Bácse a Radjiva M. Sinhu, aby zakryla původ dvou částek po 3,75 milionu korun. K těmto penězům se později přihlásil podnikatel Milan Šrejber.

Komu patřilo dalších patnáct milionů, které ODS rovněž chybně zdanila a Novák kvůli nim stojí před soudem? To stále jasné není.

Libor Novák nechce před zahájením procesu s novináři mluvit. "Počkejte až skončí soud," vzkázal po manželce.

Motto jeho obhajoby je ale jasné: "Nic jsem nekontroloval. Jen jsem podepisoval, co mi předložili." Novákův advokát Tomáš Sokol se proto bude snažit přesvědčit senát o tom, že jeho klient nenese trestní odpovědnost za rozepisování darů v účetnictví a tím ani za daňové úniky. Důkaz, že by daňové přiznání strany Novák sám připravil, ve spise není.

Naopak obžaloba je přesvědčena, že Novák z titulu své funkce výkonného místopředsedy odpovědného za finance strany tuto odpovědnost má a je jen jeho chybou, že si podklady od svých podřízených neověřil.

Bez detailní znalosti vyšetřovacího spisu prozatím nikdo nemůže odhadnout, jaké šance má Novákova obhajoba. Oslovení právníci se odmítli k jeho cause vyjádřit. Obecně ovšem někteří podpořili názor, že člověk v jakékoli hospodářské organizaci je odpovědný za doklady se svým podpisem.

"Kdybychom vyloučili jeho odpovědnost, tak by tam za prvé nemusel být a za druhé by si tady každý dělal, co by chtěl. Trestní odpovědnost za daňový únik nese ten, kdo odpovídal za daňové přiznání. Normální živnostník, který si daně napíše sám, se také nemůže vymlouvat, že tomu nerozumí nebo že mu to někdo špatně připravil. Podepisuje ten, kdo zdaňuje a ten si to musí zkontrolovat," míní expert na obchodní právo Josef Cupka.

Po vypuknutí skandálu s nastrčenými sponzory vzal Libor Novák veškerou vinu na sebe a koncem listopadu 1997 odešel zřejmě nadobro z politiky. "Myslím, že mi moc možností nezbývá," konstatoval tehdy. Tvrdší rána přišla o dva měsíce později. V pátek 13. února 1998 ho uprostřed rozehraného mače s kolegou Zeminou přímo z tenisových kurtů odvedla policie a obvinila ho z daňového úniku. Rozhodující bylo trestní oznámení, které na Nováka podal finanční úřad kvůli krácení daní ODS. Novák pak strávil přes měsíc ve vazbě. Když ho se vrátil na svobodu, prohlásil: "Zklamaly mě osobní reakce některých politiků. Nechci jmenovat, ale od řady z nich jsem čekal, že mě podrží, že mi to dají nějak najevo, když jsme se znali i jinak než přes politiku."

V posledních měsících se Novák živil jako právník.

Libor Novák je první politický funkcionář, který byl kvůli stranickým penězům obviněn a skončil ve vazbě. Problémy se sponzorskými dary sice měly všechny strany, ale žádný další politik dosud stíhaný nebyl.

Obžalovaný Libor Novák si u soudu vyndavá z tašky podklady pro jednání, vlevo je obhájce Tomáš Sokol (17. dubna 2000)

Bývalý místopředseda ODS Libor Novák při jednání soudu v kauze podezřelého financování strany (17. dubna 2000)

Bývalý místopředseda ODS Libor Novák se před jednáním soudu radí se svým obhájcem Tomášem Sokolem (17. dubna 2000)

JUDr. Libor Novák před soudním přelíčením ohledně neobjasněného sponzorování ODS.

JUDr. Libor Novák před soudním přelíčením ohledně neobjasněného sponzorování ODS.

JUDr. Libor Novák před soudním přelíčením ohledně neobjasněného sponzorování ODS.

JUDr. Libor Novák před soudním přelíčením ohledně neobjasněného sponzorování ODS.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz