Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čistička nebude funkční do konce roku

  9:14aktualizováno  9:14
Bubeneč - Pražské vodovody a kanalizace chtějí do začátku října zprovoznit alespoň mechanickou část ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Po celou dobu budou končit veškeré splašky z pražských domácností a podniků ve Vltavě, kde hnijí. Nyní Prahou proplouvá zároveň veškerý odpad například z oblasti Českých Budějovic.

Také v tomto stotisícovém městě voda zničila čističku a ani tamní odborníci nepředpokládají, že by ji zprovoznili výrazně dříve, než za několik měsíců.

"Kvalita vody je v současné době stále špatná a není v ní povoleno koupání," upozornil ředitel městské hygienické stanice Jaromír Sobota. Podle něj je těžké odhadnout, jak se bude situace vyvíjet dál.

"Kvalita vody se zřejmě ještě zhorší, až se do Prahy vrátí všichni lidé z dovolených a současně opadne velká voda, která nečistoty stále ředí," připustila mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková.

Čistička byla úplně zalitá vodou a stejně jako celý ostrov zmizela pod hladinou Vltavy. Nyní nelze zprovoznit ani mechanickou část, která filtruje z vody viditelnou špínu - rozmáčené papíry, velké usazeniny, zbytky potravin, protože nefunguje elektrický proud, který by poháněl velká síta, lopatky a další stroje, které vodu čeří a nečistoty z ní vybírají. Navíc je vše zašpiněné bahnem a je třeba to umýt.

"Některé části pražské čističky údajně někdo viděl až u Kralup," uvedla Michaela Kynkorová z Pražské vodohospodářské služby.

Zatopená čistička odpadních vod v Praze-Troji. (14. srpna 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz