Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čisté prvenství: Češi vyprodukují nejméně odpadu z celé EU

  12:45aktualizováno  14:06
Češi vyprodukují nejméně komunálního odpadu z celé evropské sedmadvacítky. Na hlavu je to "jen" 306 kilogramů. Prvenství v Evropské unii má ale háček - neumíme prý recyklovat. Podle statistiků z Eurostatu končí v České republice nejvíce komunálního odpadu na skládkách, stejně jako například v Rumunsku nebo v Bulharsku.

Kvůli rekontrukci spalovny v Brně jezdí popeláři s odpadky na skládku v Žabčicích | foto: Radek Miča, MAFRA

Každý Evropan z Unie vytvoří za rok průměrně 524 kilogramů komunálního odpadu. Vůbec nejméně z celé EU špiní přírodu Česká republika - 306 kilogramů na člověka za rok, podobně se umístilo také Slovensko, Rumunsko či Lotyšsko. Nejvíce odpadu pak vyprodukují Dánové - 802 kilogramů.

ODPADOVÁ STATISTIKA

Statistické údaje zpracovával a k 19.3. 2010 zveřejnil statistický úřad Evropské unie Eurostat. Data pocházejí z roku 2008 a vyplývá z nich, že komunálního odpadu vyprodukovaného za rok na osobu o jeden kilogram ubylo. I když Češi produkují z Unie nejméně odpadků, oproti roku 2007 stihli na osobu vyprodukovat o 12 kilogramů více.

"Tuto odlišnost způsobuje především odlišné spotřební chování jednotlivých členských států a také to, že některé členské země považují za komunální odpad nejen odpad z domácností, ale také z malých podniků a veřejných institucí," zdůvodňuje výsledky Eurostat.

Podle průzkumu nás ale příliš neoslovuje recyklace. Zatímco Němci s přehledem zrecyklují 48 procent komunálního odpadu, u nás se znovu do hry dostávají jen dvě procenta celkového objemu komunálního odpadu.

Hůře - pouze s jedním procentem - jsou na tom už jen Rumuni a Bulhaři, kteří prý recyklaci vůbec neznají a téměř vše končí na skládkách.

"Údaje však hovoří o odpadu vyprodukovaném v daném členském státu, nikoli o odpadu vyvezeném," upozornili statistici s tím, že v některých malých zemích jsou recyklační kapacity omezené.

U nás podle Eurostatu končí na skládkách 83 procent odpadu, zbytek zpracují spalovny a dvě procenta komposty. Od zbytku Evropy tak v tomto ohledu zaostáváme. Průměrně zde na skládkách končí 40 % komunálního odpadu, 20 procent míří do spaloven, 23 procent se recykluje a 17 procent kompostuje.

KOLIK ODPADU VYPRODUKOVALY ZEMĚ EU?

Tabulka znázorňující produkci komunálního odpadu za rok 2008

Komunální odpad: jeho svoz zajišťuje obec a skládá se většinou z odpadu z domácností, ale také z podobných odpadů z malých podniků a veřejných institucí. Definice tohoto odpadu se může lišit jak v jednotlivých obcích, tak v jednotlivých zemích. Nejsou zde zahrnuty odpady ze zemědělství a průmyslu. Zdroj: Eurostat

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Aztéky vyhubil paratyfus zavlečený z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Případ uškrcené mladé dívky pomohla vyřešit fotka na Facebooku

(Ilustrační snímek)

Kanadská policie vyřešila dva roky starý případ vraždy osmnáctileté Brittney Gargolové. Dívku uškrtila její kamarádka....

KOMENTÁŘ: Trumpem zmítají jeho poradci, perou se o vliv na prezidenta

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Donald Trump za několik dní uzavře první rok v prezidentském úřadu. Ukázal v něm, že je v mnoha ohledech nečitelným...

Najdete na iDNES.cz