Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Číst si na Vánoce o Vánocích? Někdy to nešlo

  1:00aktualizováno  1:00
Dnešní noviny jsou plné Vánoc. Stejně jako před deseti lety. Ale ne vždy to tak bylo. Za války se o Vánocích psalo málo, protože byly důležitější zprávy z bojiště. A za komunistů se zase mělo na Ježíška zapomenout. Současné noviny se tak paradoxně nejvíc podobají těm předválečným.

I problémy, které se tehdy řešily, jsou obdobné.

"Ryba nedýchá plícemi jako my, nýbrž žábrami. Na to, že potřebuje stále čerstvé vody, bychom neměli zapomínat, hlavně nyní v době vánoční.

Pokud tedy kupujeme kapry živé, nebereme si tašku, nýbrž raději menší vědro, do něhož lze dáti rybu i s vodou. Musíme-li ji pak doma zabít, nezapomeňme, že i ta ryba, doslova němá tvář, cítí a trpí," psaly štědrovečerně laděné a obsahově vybroušené Lidové noviny z roku 1934.

Právě štědrovečerní "Lidovky" přinášejí první ukázku z připravovaného díla Karla Čapka Hovory s TGM. A loutkové divadlo Ondřeje Sekory O lumpaté opičce, kašpárkovi a hloupém klukovi pak rodičům radí, jak nejlépe zabavit své děti na Štědrý den.

Ale ani v tomto předvánočním čísle nechybí nepříjemné zprávy: například o výtržnostech německých nacistů v Karlových Varech. Taková byla ovšem doba. A o deset let později to bylo ještě horší.

Vánoční granátník
Vánoční noviny z roku 1944 přinášely odhodlanou tvář mladého německého granátníka, což mělo ukázat bojovou náladu a sílu Německa.

Do pádu Hitlerovy říše nechybělo ani půl roku, ale z novin měl čtenář pocit, že Německo jen vítězí. Ovšem na vánoční náladu místo zbylo: celostránková fotografie vánočního stromečku s douškou od básníka Antonína Sovy: "Však stromek v koutě sní svou tajnou dumu a v záři světel rozkvétá."

Nejhůř to však "Ježíšek" odskákal za komunistů. Noviny s datem 24. prosince 1954 se o Vánocích nezmiňují prakticky vůbec. O svátcích klidu a míru ani nemluvě. Naopak: v Rudém právu se na Štědrý den jen bojovalo.

Zvýšeným pracovním úsilím bojoval československý lid za mír a proti znovuozbrojování západního Německa. "Na Stalinově náměstí v Ostravě manifestovalo 5000 horníků za mír", bojovalo se také o vyšší produkci mléka, vepřového masa a vajec.

Zcela nevánoční je i výzva Rudého práva, které nabádá čtenáře, aby společným úsilím zabránili obnově německé fašistické armády. A tak se o Štědrém dnu zmiňuje pouze jediný titulek - Vánoční premiéry v kinech.

Jenomže tam se ve válečných filmech bojuje ještě více než v Rudém právu. "Vánoce nezapadaly do představ o svátcích, které komunisté chtěli mít. Měli vlastní svátky, například Den Rudé armády. Do tohoto konceptu se Vánoce nehodily," říká historik Jan Kalous.

"Nezapomínejme ani na to, že z Ruska k nám přišel děda Mráz. O jeho popularizaci se dost snažil i tehdejší komunistický prezident a spisovatel Antonín Zápotocký," dodává historik Zdeněk Vališ.

Ježíšek? Ne, děda Mráz
Děda Mráz měl hned dvě výhody: přišel ze Sovětského svazu a nesouvisel s náboženstvím. 24. prosince 1954 například Mladá fronta přinesla fotografii z jeho návštěvy u ostravských dětí.

Ostatně byla to jediná "vánoční" fotografie v novinách. Až v šedesátých letech byly Vánoce přece jen vzaty na milost a na stránky denního tisku se vrátily. Noviny z 24. prosince 1964 dokonce na titulní straně nabízely reportáž o tom, jak tráví svátky čeští montéři v cizině.

Ve skutečnosti to však není článek o Vánocích, ale o pracovních úspěších. Ale na tehdejší komunistickou éru to byl přece jen pokrok. A Vánoce už na stránkách novin zůstaly.

V roce 1974 se dokonce Rudé právo vracelo do dob, kdy se o Vánocích nepsalo jen budovatelsky. Při pozorném čtení však šokuje článek:

"Naše Vánoce nejsou neblaze postiženy sociálními tragédiemi jako například v USA. Jen v Detroitu dopadne karabáč nezaměstnanosti na půl milionu lidí... Místo radosti tam o Vánocích vstupuje do domovů hořkost, leckde zoufalství nad zmařeným životem."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Opravdu skvělá rychlovka, pokud se snažíte držet linii.

Najdete na iDNES.cz