Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Císařský řez někde provádějí na přání

  1:00aktualizováno  1:00
V některých porodnicích rodí ženy císařským řezem, který může být rizikovější, až několikanásobně častěji než v jiných. Současně třetina porodnic v zemi nesplňuje minimální počet porodů stanovených Českou gynekologicko-porodnickou společností. Tedy 500 ročně.

Čtyři porodnice v zemi jako by se úplně vymkly normálním poměrům.

"Normální" podle doporučení odborníků znamená, že císařským řezem skončí deset, maximálně, když jde o centrum pro rizikové rodičky, dvacet procent porodů ze všech.

Ve zmíněných čtyřech porodnicích je to však přes třicet, čtyřicet, padesát, a dokonce přes šedesát procent. A nejde o centra pro rizikové porody.

Tato data, jež se podařilo MF DNES získat, chtějí spolu s dalšími zveřejnit zdravotní pojišťovny ve středu. Zatím bez označení konkrétních nemocnic.

Odborná porodnická společnost je znepokojena. Císařský řez není banální záležitost a může ženě způsobit řadu komplikací.

"Z odborného hlediska je vysoký počet císařských řezů bohapustý alibismus a neschopnost vysvětlit pacientce, že může porodit normálním způsobem. Zpochybňuji odbornost těchto zařízení," řekl šéf společnosti Vít Unzeitig. O problému ví, jména porodnic prozradit nechtěl. "Tuším, o koho jde, ale zastřelili by mě," řekl Unzeitig.

Pro jistotu i na přání
Lékaři mají podle Unzeitiga dva důvody k vyššímu počtu císařských řezů. Porodnictví je rizikové a lékaři mají někdy strach, aby se při běžném porodu dítěti něco nestalo. A spolu s tím se rozmáhají i císařské řezy na přání.

"Stojí o ně například mnohé celebrity," podotkl Unzeitig. "Sex je po císařském řezu příjemnější než po normálním porodu," dodal Unzeitig.

Vysoký počet císařských řezů má podle zjištění MF DNES například porodnice v¨Neratovicích: téměř 22 procent. "Jsme soukromé zařízení. Jezdí k nám rodit například některé vysoce postavené, známé ženy. Tři čtvrtiny řezů je na žádost pacientky," potvrdil ředitel nemocnice Jiří Vlček.

Ředitel litomyšlské nemocnice Libor Vylíčil, kde mají 16 procent císařských řezů, zase připustil: "Lékaři se jistí, aby porod dobře dopadl. Provést císařský řez není technický problém a někdy je lepší jej udělat než se dostat do kritické situace," uvedl Vylíčil.

Dodal, že nemocnice bojuje o každou rodičku: "Dělají se u nás i císařské řezy na přání." 

Malá neznamená špatná
O rodičky přitom bojuje celá řada porodnic. Těm, které mají málo porodů, totiž hrozí, že by s nimi zdravotní pojišťovny nemusely chtít napříště uzavřít smlouvu.

Pojišťovny zjistily, že třetina porodnic nesplňuje stanovený limit 500 porodů ročně, a naznačily, že péče v nich nemusí být tak kvalitní.

Tomu se však malé porodnice brání. "Pokud bychom chtěli podle čísel hodnotit erudici, museli bychom rozpočítat porody na počet lékařů," řekl primář porodnice ve Stodu Pavel Šíp. "U nás pracují čtyři lékaři, máme 400 porodů. V plzeňské fakultní nemocnici se narodí ročně téměř dva tisíce dětí, ale lékařů mají k dispozici čtyřicet," dodal.

Podle Ilony Susové ze Společnosti pro zdravé rodičovství bývá též ve velkých nemocnicích zvykem stavět do služeb mladé lékaře, aby se zaučili.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...Najdete na iDNES.cz