Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Církvím bude k registraci stačit pár set věřících

  16:21aktualizováno  16:21
I méně početné církve se budou moci zaregistrovat u ministertsva kultury. Se snížením početního limitu z původních deseti tisíc členů na tři sta počítá věcný záměr zákona o svobodě náboženské víry, který schválil kabinet. Větší šanci na registraci tak získají i nejrůznější sekty: například moonisté či scientologové.

Vláda novým návrhem zákona reaguje na kritiku ze strany organizací sledující dodržování lidských práv, jako je například Český helsinský výbor, že ve světě běžné uznávávaná náboženství - muslimové, buddhisté či anglikáni - stát dosud oficiálně neuznal.

Mnoho výhod nově registrované církve s novým zákonem nezískají. Tři sta členů bude totiž stačit jen k prvnímu stupni registrace, na jejímž základě církev získá právní subjektivitu a některé daňové úlevy. Až druhý stupeň otevře církvím přístup k financování, působení v armádě, základní církevních škol, uzavírání sňatků. Druhý stupeň automaticky získá jednadvacet už registrovaných církví. Ostatní budou muset prokázat, že s k nim hlásí minimálně dvě promile obyvatel a byly deset let registrovány v prvním stupni.

I když ministři odsouhlasili předložené početní limity, ředitelka odboru církví na ministerstvu kultury Jana Řepová předpokládá, že se ještě změní. "Minimální počet členů pro první registraci bude asi o něco vyšší a naopak nižší by byl počet pro získání druhého stupně registrace," míní Řepová. A dodává, že tak ministerstvo reaguje na mnohé kritické hlasy, kterým se podoba návrhu nezamlouvala.

Například Zdeněk Vojtíšek ze Společnosti pro studium sekt a náboženských směrů míní, že by bylo v podstatě nezmožné pro dosud neregistrované církve dosáhnout v budoucnu druhého stupně registrace. "Nejvíce biti budou příslušníci světových náboženství, kteří zůstanou se sektami v jednom pytli," uvedl Vojtíšek v církevně zaměřeném časopise Dingir. Tento názor podpořil muslim Vladimír Sáňka: "Bohužel je to pro nás překážka k rovnoprávnému projevu víry. Nám nejde o peníze od státu, ale chtěli bychom založit třeba školu, vystavovat rodné listy či vykonávat snňatky a ot nám nude státel odepřeno."

Obavy, aby se oficiálním uznáním nechlubily různé nebezpečné sekty, by podle Řepové měly zahnat nové kvalitativní podmínky. Církev by například nesměla na nikoho vytvářet psychický nátlak či zatajovat část své věrouky. Řepová připustila, že bude těžké toto prokázat, ministerstvo proto hodlá spolupracovat s vysokými školami a odborníky a až na základě jejich názoru regitsraci vystavit.

Hlavně svědci Jehovovi budou muset vysvětlovat
Právě Svědci Jehovovi jsou už několik let podezřívání religionisty z toho, že zatajili svoji věrouku. Ve své žádosti o registraci v roce 1993 na otázku, zda Náboženská společnost Svědkové Jehovovi učí, že rodič-člen má bránit poskytnutí transfuze i v případě, kdy její nevyužití může podle vyjádření ošetřujícího lékaře způsobit dítěti poškození zdraví nebo smrt, odpověděli, že nikoli.

Podle Společnosti pro studium sekt a náboženských směrů je však tato odpověď v rozporu s textem v interním časopise Svědků Jehovových Naše služba království, kterém se mimojiné píše: Lékař možná tvrdí, že krev upraví stav vašeho nemocného dítěte, ale vy musíte být pevně rozhodnuti odmítnout krev za sebe a za své děti dříve, než před vámi vyvstane nějaká naléhavá situace, protože si ceníte svého vztahu k Jehovovi více než jakéhokoli domnělého prodloužení života za cenu porušení božského zákona.

Ministerstvo kultury proto v minulých dnech požádalo Svědky Jehovovi, aby jednoznačné vysvětlili svůj věroučný postoj k transfuzi krve. "Jsou tady podezření a proto jsme se rozhodli je prověřit," řekla Řepová.

Zástupce Svědků Jehovových Petr Žitník považuje obvinění ze zatajování nauk za absurdní. "To, že Svědkové odmítají krev z náboženských důvodů, je známá věc. Ministerstvo kultury mělo k dispozici celou knihovnu našich publikací, kterou jsme k žádosti přiložili a registraci jsme dostali," říká Žitník. Proč tedy odpověděli záporně na inkriminovanou otázku, Žitník vysvětlil, že Svědci nezasahují do rodičovských práv.

"Rodiče mají právo se vyjadřovat k léčbě svého dítěte, je to jejich svrchované právo garantované Ústavou. Transfuze krve je riziková, připouští to řada lékařů, na druhé strěn je řada dostupných prostředků jak řešit řadu situací bez krve. Svědkové Jehovovi se snaží řešit věc tak, aby dítě dostalo tu nejlepší možnou péči," říká Žitník.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová zůstane i poslankyní

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

Jana Vildumetzová z hnutí ANO se rozhodla, že si ponechá poslanecký mandát a zároveň zůstane hejtmankou Karlovarského...

Demokratický blok neodevzdá lístky při volbě předsedy Sněmovny

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyřicet osm poslanců ODS, lidovců, TOP 09 a hnutí STAN neodevzdá hlasovací lístky při volbě předsedy Sněmovny, kde je...

Farmáři na Šumavě se bojí vlků, pořizují elektrické ohradníky i vyšší sítě

Fotopast Hnutí Duha zachytila vlka v jižní části Šumavy.

Farmáři ze Šumavy se bojí o svá stáda. Postrachem jsou vlci, kteří se v národním parku usadili a loví ve smečce. V...Najdete na iDNES.cz