Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Církve měly majetek jen ve správě, odmítá Paroubek restituce

  18:00aktualizováno  18:00
Předseda národních socialistů Jiří Paroubek zpochybnil nárok katolické církve na majetek, který by měla získat podle vládního návrhu církevních restitucí, případně za něj dostat finanční náhradu. Nikdy podle něj nebyl majetkem církve. Měla ho jen ve své správě, míní.

Paroubek se odvolává na analýzu profesora Hobzy, podle kterého byl církevní majetek druh veřejného jmění, jímž disponuje stát. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Paroubek se k restitucím vyjádřil po sobotním jednání předsednictva svých národních socialistů, jejichž zástupci ve Sněmovně podobně jako poslanci ČSSD a KSČM vládní návrh majetkového vyrovnání s církvemi odmítnou podpořit.

Paroubek se odvolal na analýzu prvorepublikového profesora Antonína Hobzy, podle něhož byl církevní majetek "zvláštní druh veřejného jmění, jímž volně disponuje stát". Této analýzy využil komunistický režim při zestátnění církevního majetku zákonem z roce 1949. S podobnými argumenty pracovala koncem minulého století i ČSSD v novějších právních analýzách.

Národní socialisté opětovně zpochybnili tvrzení vlády, že stát během třiceti let církvím na náhradách zaplatí 59 miliard korun. Reálná výše náhrady se prý vyšplhá až na 100 miliard. Paroubkova strana proto bude usilovat o výraznou redukci finančních náhrad, o což se prý sociální demokraté nijak nesnaží.

Paroubkova strana se také postavila za odpůrce reformy vysokého školství v podobě, kterou chce ministr Josef Dobeš (VV). Paroubek uvedl, že zákony o vysokých školách a zejména o školném nebyly řádně projednány s reprezentací vysokých škol. Vláda by se proto Dobešovými návrhy neměla zabývat, prohlásil.

Místopředsedkyně strany Tereza Holišíková následně vyzvala premiéra Petra Nečase a ministra obrany Alexandra Vondru, aby odebrali představiteli ozbrojeného protikomunistického odboje Josefu Mašínovi všechna udělená ocenění. Za urážlivé a dehonestující označila Mašínovo prohlášení, že oběť Jana Palacha, který se upálil na protest proti přijímání sovětské okupace Československa, byla zbytečná. (čtěte více o výroku)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Najdete na iDNES.cz