Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Církve budou po restitucích lákat turisty a podnikat v realitách

  1:18aktualizováno  1:18
Katolická církev se po restitucích stane významným zaměstnavatelem a hospodářem. Více se zaměří i na cestovní ruch. O církevní turistiku se zajímá i kardinál Dominik Duka, který usiluje o to, aby se široké veřejnosti otevřelo co nejvíc kostelů.

V některých regionech, kde měla církev rozsáhlé majetky, se najednou stane významným zaměstnavatelem, pronajímatelem nebo hospodářem. Ilustrační foto. | foto: Petr Červenka

Turistika je jedním ze směrů, kterým bude katolická církev rozvíjet své podnikání, až získá zpět majetek na základě středečního rozhodnutí vlády o církevních restitucích. Jde především o poutní místa, stezky, návštěvy sakrálních památek.

"Turistický ruch je už dnes pro nás důležitý vzhledem k tomu, že vlastníme řadu památek. Další rozvoj by byl proto pro nás určitě logický," říká vedoucí správy majetku pražského arcibiskupství Karel Štícha.

Církevní sjezdovka? V Rakousku už se na jedné takové lyžuje

Většinu nově získaného majetku budou tvořit zemědělské a lesní pozemky. Také na nich se dá podnikat, a ne jen tradičně hospodařit. Rakouský klášter ležící za šumavským hřebenem provozuje například lyžařský areál.

Dočkáme se něčeho podobného v Česku? Odpověď zní: Není to vyloučeno. "Odpovědná správa v sobě zahrnuje i hledání nových cest hospodaření a optimálního využití. Takže kromě neetických forem si dokážu představit jakékoli podnikání," říká Štícha.

Tradiční například bylo vaření piva v klášterních areálech nebo výroba likérů. Arcibiskupství olomoucké vlastní například vinné sklepy. V některých regionech, kde měla církev rozsáhlé majetky, se tak najednou stane významným zaměstnavatelem, pronajímatelem nebo hospodářem.

Dá se tedy mluvit o církvi jako novém, důležitém zaměstnavateli? Odpověď není jednoduchá. Majetky totiž nebudou centrálně řízeny, ale rozděleny mezi jednotlivé diecéze a řády. Ty si o nich budou rozhodovat samostatně a samostatně také budou hledat formy jejich využití.

Pražské arcibiskupství, které dnes zaměstnává přes šest stovek, lidí neplánuje zatím žádný masivní nábor nových odborníků. Bude postupovat spíše zvolna, jak budou nový majetek vydávat pozemkové úřady. A také bude chtít kombinovat různé formy hospodaření: něco pronajme, o něco se bude starat samo.

Část finančního zisku nejspíš "spolknou" platy kněží, kteří budou v budoucnu zcela financováni církví. Arcibiskupství navíc plánuje, že se jejich platy pokusí zvýšit. A další část peněz padne na zřizování a provozování hospiců a charitativní činnost.

Pokud se v budoucnu některá diecéze dostane do finančních potíží, měl by – jako v zahraničí – fungovat princip solidarity. "Pokud cíl hospodaření či podnikání je řádné vykonávání duchovní činnosti ku prospěchu celé společnosti, není na tom nic špatného," říká Štícha.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz