Cirkusy mohou negativně ovlivnit vztah dětí ke zvířatům, řekl aktivista v Rozstřelu

  15:35aktualizováno  8. listopadu 13:53
„Uráží mě, že si lidé myslí, že zvířata týráme,“ prohlásil v Rozstřelu ředitel cirkusu Humberto Hynek Navrátil. Odmítl tak slova svého oponenta Davida Gardáše z kampaně Cirkusy bez zvířat, který naznačil, že cirkusy zvířata týrají už ze své podstaty. Zvířata podle něj trpí, protože musejí dlouhodobě žít ve stísněných prostorech a výbězích.

„V českých cirkusech se zvířata netýrají. Pokud se týrají, předložte důkazy a argumenty. Splňujeme legislativu veterinárního zákona. Každé zvíře má výběh. Drezura určitě není týraní, trénujeme formou odměňování zvířat, tréninky děláme formou hry,“ tvrdí ředitel cirkusu Humberto Hynek Navrátil.

Jeho oponent v diskuzi říkal, že zvířata cirkusy možná netýrají cíleně, ale zvířata v nich trpí. „Je problém už v té podstatě. Medvěd, který ve volné přírodě ujde několik kilometrů, tak u vás žije na šesti metrech čtverečních,“ řekl Gardáš.

„Pokud myslíte, že zvířata týráme, předložte důkazy,“ zareagoval Navrátil. „Uráží mě, že si lidé myslí, že zvířata týráme. Pracovníci, kteří se o naše zvířata starají se o ně starají dobře,“ řekl v pořadu Navrátil.

Fotogalerie

V pořadu se také řešil vliv drezúry zvířat na diváky. „Psychologové uvádí, že mohou takto držená zvířata dětem zafixovat špatný vztah ke zvířatům,“ prohlásil zástupce kampaně Cirkusy bez zvířat. „Lidé vidí, že se k našim zvířatům chováme slušně, proto nás i navštěvují,“ odvětil na to ředitel cirkusu.

„Naše zvířata žijí v důstojných podmínkách. Máme regule, které musíme dodržovat, veterinární prohlídky jsou velmi časté. Každý rok zvětšujeme výběhy. Určitě nejsou týraná, jsou pro nás jako rodina. Jsou zvyklá například i na cestování, nemyslím si, že jsou stresovaná,“ obhájil ředitel cirkusu chování ke zvířatům.

„Jsme veřejnosti otevření, pokud někdo bude chtít něco studovat na našich zvířatech, nemáme problém, chceme dokázat, že se mají dobře,“ dodal Navrátil.

V pořadu se stočila řeč i k rozdílu mezi chováním zvířat v cirkusech a zoologických zahradách. Podle Gardáše je v tom velký rozdíl. „V zoologické zahradě se také drží zvířata, ale tam se tomu neříká drezúra, tam je to cvičení, to je velmi zajímavé. Já v tom nevidím rozdíl,“ oponoval v Rozstřelu ředitel cirkusu.

Zástupce kampaně Cirkusy bez zvířat i nadále trval na tom, že jsou zvířata týraná. „My vám zvířata nebere, pokud ukončíte drezúru a pokud pro ně cirkusy zajistí optimální podmínky k životu. Pokud to tak nebude, měl by zakročit stát a zvířata odebrat,“ řekl.

„Pokud by nám byla zvířata zakázána nebo dokonce odebrána, skončil by tak tradiční český cirkus. Zvířata jsou naše rodina, opravdu nedělají žádné nepřirozené prvky,“ obhajoval cirkusy Navrátil.

Celý Rozstřel s Hynkem Navrátilem a Davidem Gardášem:

Majitelům cirkusů vadí zákaz drezúry

Majitelé cirkusů se bouří, protože ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat při vystoupeních v cirkusech. Novela prošla meziresortním řízením a ministerstvo se v současnosti vypořádává připomínky.

„Cirkus má tři základní složky, je to umění artistů, je to zábava, o kterou se starají klauni, a v neposlední řadě jsou to zvířata. To dělá cirkus cirkusem. Cirkus bez zvířat prostě cirkus není,“ reagoval před dvěma týdny na přípravu úpravy majitel cirkusu Bernes Ludvík Berousek.

„Vadí nám i princip cirkusu se zvířaty sám o sobě. Pro nás je jediná přijatelná legislativa, že se využívání zvířat v cirkusech úplně zakáže,“ uvedla Lucie Hemrová ze Svobody zvířat. Odpůrcům cirkusů často vadí i převážení zvířat na dlouhé vzdálenosti.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

Elektronizace zdravotnictví jako online bankovnictví. Lékařům ulehčí práci

Ilustrační snímek

Elektronická dokumentace a další kroky elektronizace zdravotnictví budou pro lékaře zpočátku dobrovolné. Podle ministra...

Schizofrenii má v Česku jeden člověk ze sta. Díky lepším lékům je nepoznáte

Od 10. září je v odjezdové hale pražského Masarykova nádraží k viděná umělecká...

Halucinace, deprese, přecitlivělost či izolace. I to jsou některé z příznaků schizofrenie. V Česku jí trpí zhruba jeden...

Protopopová u premiérova syna nepochybila, zastal se lékařky ústav

Dita Protopopová, lékařka a lídryně hnutí ANO v Praze 8

Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) vydal ve středu tiskové prohlášení, ve kterém se zastává psychiatričky Dity...

Najdete na iDNES.cz