Poslanci ČSSD rozvinuli ve Sněmovně nesouhlasný transparent Stop nespravedlivým

Poslanci ČSSD rozvinuli ve Sněmovně nesouhlasný transparent Stop nespravedlivým církevním restitucím (13. července 2012) | foto: ČSSD

V noční bitvě protlačila vláda církevní restituce, stát vydá 134 miliard

  • 5071
Vládní poslanci kývli při nočním jednání v parlamentu na církevní restituce, které budou znamenat největší majetkový přesun v zemi od kupónové privatizace. Církvím má být vydán majetek v hodnotě 75 miliard korun, kromě toho dostanou finanční kompenzaci za majetek, který není možné vydat, v hodnotě 59 miliard korun.

Neprošel návrh komunistů, aby se o zákonu hlasovalo po jménech. Ze 182 přítomných poslanců hlasovalo pro zákon 93, z ODS, TOP 09 a platformy LIDEM, která se odštěpila od Věcí veřejných.

Církve budou muset prokázat, že jim vydávaný majetek patřil. Opoziční strany tvrdí, že hrozí i vydání majetku, který nikdy nebyl jejich, nebo o něj přišly už před 25. únorem 1948. "Může to vést k roztočení nového kola restitučních nároků i ze strany šlechty," obává se předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. 

Zákon se ještě jednou do Sněmovny téměř jistě vrátí, protože ho teď odmítne Senát, kde má převahu ČSSD. Vládní koalice tak bude potřebovat 101 hlasů, aby veto Senátu přehlasovala.

Jednání Sněmovny jsme sledovali on-line zde

Brzdit jednání zkusily Věci veřejné. Například poslanec Michal Babák předčítal historii církve do Velké Moravy. Šéfce Sněmovny Miroslavě Němcové došla po pár desítkách minut trpělivost a vzala mu slovo.

Vít Bárta pak za VV oznámil, že jeho strana napadne restituce u Ústavního soudu."Jsem přesvědčen, že je to nezbytné, abych obhájil stanovisko Věcí veřejných," vysvětloval Babák, proč předčítal církevní historii. Podle Němcové ale mluvil mimo projednávaný bod a přes protest opozice ho nenechala dál mluvit. Vládní koalice před tím prosadila i možnost jednání o restitucích po půlnoci.

Napravíme křivdy minulosti, hájila restituce ministryně Hanáková

 Církevními restitucemi se podle ministryně kultury Aleny Hanáková podaří napravit křivdy minulosti a pomoci i rozvoji těch obcí, kde tomu dosud brání zablokovaný majetek. "Dodnes církve pomáhají udržet identitu národa," apelovala Hanáková na kolegy.

"Tento způsob vyrovnání s církvemi není spravedlivý pro tuto zemi a není spravedlivý pro občany," řekl naopak předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

"Navržené cifry naprosto neodpovídají realitě," řekla šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Když byly VV ve vládě, právě ona se za svou stranu účastnila dohody s církvemi. Po odchodu strany z koalice ale Věci veřejné svůj názor na církevní restituce zcela změnily.

Sněmovnu svíraly obstrukce, ČSSD přinesla obří transparent

Sněmovnu v pátek třináctého znovu svíraly obstrukce. Zatímco jindy jsou poslanci v pátek už po poledni doma, boj o církevní restituce je tentokrát udržel v práci až do půlnoci, a to uprostřed léta. Sociální demokraté si přinesli do parlamentu i obří transparent Stop nespravedlivým církevním restitucím.

V parlamentu se prakticky nevedla věcná polemika mezi vládou a opozicí o podstatu návrhu. Každou chvíli se hlasovalo o přerušení jednání a poslanci si posílali různé vzkazy, které ani třeba s projednávaným bodem nesouvisely. Koalice si ale po celý večer udržovala mírnou početní převahu a hlídala si to, aby opozice nevyužila ani chvilkové nepozornosti.

"Nemáme dost sil, abychom prosadili to, co lidé chtějí, ale není důvod, abychom se o to alespoň nepokusili," řekl ve Sněmovně sociální demokrat Jíří Koskuba. Vyčetl vládní koalici, že úplně rezignuje na to, aby opozici přesvědčovala argumenty, že se mýlí, když protestuje proti podobě církevních restitucí v podobě, jak ji odmítá většina občanů České republiky.

Na návrh šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury vládní koalice prosadila omezení řečnické lhůty na dvakrát deset minut pro každého poslance. Věci veřejné totiž oznámily, že se pokusí blokovat schvalování církevních restitucí jak dlouho to půjde.

Sociální demokraté a komunisté se totiž rozhodli, že nebudou vetovat hlasování o restitucích po čtrnácté hodině. Tím efektivně blokovali jejich schválení během červnové i červencové schůze. A ČSSD a KSČM tím zároveň fakticky daly najevo, že tentokrát už koalici budou dělat "jen" potíže, ale ne nepřekonatelné.

Sociální demokracie si naplánovala, že odpor většiny občanů vůči církevním restitucím využije ve volební kampani před krajskými a senátními volbami. Stačí jí tak, že se o zákonu bude znovu hlasovat v září, až se vrátí ze Senátu, tedy krátce před volbami.

Souhlasíte s majetkovým vyrovnáním s církvemi v podobě, v níž prošlo Sněmovnou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 4. srpna 2012. Anketa je uzavřena.

NE
NE 8760
ANO
ANO 2505

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video