Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vaše rétorika budí protináboženské nálady, kritizují církve poslance

  16:58aktualizováno  16:58
Představitelé církví kritizují debaty, které poslanci vedou o církevních restitucích. Vyvolávají prý protináboženské a proticírkevní nálady ve společnosti. "Církvím a náboženským společnostem jsou podsouvány nejrůznější nečestné pohnutky a jsou očerňovány z nepoctivosti," stojí v prohlášení.

Pod prohlášením jsou podepsaní arcibiskup Dominik Duka, předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml a předseda Federace židovských obcí Jiří Daníček. | foto: ČTK

"Místo věcné diskuse se vytvořil prostor pro politický boj, z nějž se zcela vytratil morální aspekt a podstata věci, kterou je náprava křivd, spáchaných komunistickým režimem," kritizují církevní hodnostáři diskusi o církevních restitucích.

Pod prohlášením jsou podepsáni předseda České biskupské konference, arcibiskup Dominik Duka, předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml a předseda Federace židovských obcí Jiří Daníček.

"Parlament, který má být zárukou legitimity a demokracie, přestává takto plnit svou úlohu. Víme, že se nejedná o názor a postoj instituce jako takové, ale vystoupení některých jejích členů tomu zavdává příčinu," uvedli.

"Obstrukce poškozují celou zemi"

Duka, Ruml a Daníček prý nechtějí vyvracet nebo vysvětlovat vysvětlené. "Církve a náboženské společnosti jsou přesvědčeny, že sledování vlastního politického prospěchu při obstrukčním blokování práce parlamentu, jehož jsme byli nyní svědky, je popřením pravidel demokracie a ve svém důsledku citelně poškozuje celou naší zemi," napsali.

Vláda chce prosadit v návrhu zákona o církevních restitucích, aby byl církvím vydán majetek v hodnotě 75 miliard korun a kromě toho jim byla ještě vyplacena finanční kompenzace 59 miliard korun, rozložená do třiceti let. Tuto částku by ještě zvýšila inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.

Proti tomu ale protestuje opozice, které vadí hlavně finanční částka vyrovnání. ČSSD se na minulé schůzi Sněmovny bránila přijetí zákona obstrukcemi (čtěte více o obstrukcích). Od řečnického pultu pak občas znějí projevy, které například velmi kriticky komentují činnost - či údajné skutky - především katolické církve v minulých stoletích.

Prohlášení také připomíná, že smyslem navrhovaného majetkového vypořádání s církvemi je ukončit finanční přispívání na provoz církví a náboženských společností, ukončit blokaci pozemků, které církve původně vlastnily, ukončit stav právní nejistoty v otázce vlastnictví mnoha nemovitostí v ČR a také ukončit vyrovnání s komunistickou minulostí a uzavřít kapitolu totalitního režimu.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Najdete na iDNES.cz