Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Církev stále hledá Vlkova nástupce. Chybějí jí charizmatičtí lídři

  5:11aktualizováno  5:11
Průtahy se jmenováním nové hlavy katolické církve v Česku ukázaly, jak je zde na tom církev dvacet let po pádu totality. Řečeno slovníkem ekonoma: Církev je firma, která na tom není zrovna nejlépe, protože od ní odcházejí zákazníci. Nemá je totiž kdo zaujmout.

Papež Benedikt XVI. s kardinálem Miloslavem Vlkem v katedrále sv. Víta (26. září 2009) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"My jsme generace, která svými zkušenostmi více leží v době totality než v době svobody. Takže myslím, ale spekuluji, že to je důvod, proč Vatikán do jisté míry dál hledá a je nerozhodný," komentoval královéhradecký biskup Dominik Duka, proč papež dosud nedokázal v Česku najít náhradu za končícího arcibiskupa Miloslava Vlka. Právě Duka je jedním ze dvou možných nástupců.

Duchovní, kteří dokážou masově zaujmout ateistické Čechy a přiblížit jim víru, člověk spočítá na prstech jedné ruky. A co je absurdní - církev k nim bývá vlažná a je samé vysoké církevní funkce nalákají. I proto je církev mnoha lidmi vnímána jako organizace, kterou zajímá hlavně vrácení majetku ukradeného komunisty.

Čím to je? Najde česká církev charizmatického lídra typu bývalého papeže Jana Pavla II., který osloví davy a přivede do kostela i lidi, jimž teď víra přijde jako nudné opakování otčenášů?

Kristus byl lepší než Graubner

"Když jsem se dozvěděl, že v souvislosti s hledáním Vlkova nástupce padlo ve vatikánských kruzích mé jméno, dal jsem jasně najevo, že udělám pro církev více, když budu psát knihy a nebudu svázán ve svých výrocích tak vysokou funkcí," říká známý popularizátor křesťanství profesor Tomáš Halík. A dodává: "Je paradoxní, že lidé, kteří jsou více přijímání mimo církev, nemají v církvi podporu. Je důležité, aby za nimi církev byla schopná stát."

Kdo nahradí Vlka?

Podle čerstvých informací MF DNES Vatikán ještě vůbec nerozhodl, zda kardinála Miloslava Vlka nahradí v čele katolické církve litoměřický biskup Jan Baxant (*1948), nebo královéhradecký Dominik Duka (*1943).
"Důvodem může být i to, že naši biskupové jsou generací, která byla jmenována krátce po roce 1990, nikdo z nich nemá doktorát teologie, který by měl být jedním z předpokladů funkce. Mezi nimi se poměrně těžko vybírá," myslí si kněz Tomáš Halík.

Psycholog Jeroným Klimeš, který se církví dlouhodobě zabývá, mluví podobně. "Kristus byl strhující vůdce, stejně tak i jeho apoštolové, kteří člověka nadchli a řekli mu: Pojď za mnou! A teď? Přeposlal snad vám někdy někdo kázání od jakéhokoliv z našich biskupů s poznámkou třeba: Od Graubnera (olomoucký arcibiskup – pozn. red.) – fakt dobrý, to si přečti?" ptá se Klimeš.

Biskupové by podle něj měli o své ovečky daleko lépe pečovat. "Biskup přijede do místa, kde ubývá věřících, udělá mši, dá si sušenky a jede dál. Podle mě by měl v takovém místě žít třeba půl roku a bavit se s místními lidmi," dodává psycholog.

Paradoxní je, že po revoluci 1989 začalo věřících ubývat ještě větším tempem než za komunistického režimu, který církev neustále šikanoval. "Církev (po roce 1989) namnoze tápala, nenaplnila představy svých členů ani společnosti. Bez uzardění se církev neodvážila ani vstoupit do dveří, které se otevíraly, a vnitřně paralyzována tvrdošíjně lpěla na zaběhaných pořádcích," lituje promarněné šance biskup Dominik Duka v nové Bílé knize církve.

Víra jako krabička Marlboro

A čísla to jasně dokládají. Při posledním sčítání lidu v roce 2001 se ke katolické církvi hlásilo 2,7 milionu lidí, což je o milion a čtvrt méně než brzy po revoluci.

Někdy to vypadá, jako by církev o podporu lidí ani nestála. Když loni vyšla Bible přeložená do moderní češtiny a stala se čtenářským hitem, biskupové vydali kritickou tiskovou zprávu, ve které vytýkali třeba to, že jméno Ježíšovy matky bylo přeloženo jako Marie namísto tradičního Maria. Změní se někdy konzervativní a "suchopárná" katolická církev v organizaci, která přitáhne davy?

"Znám řadu mladých kněží, kteří studují na Západě a z nichž může vyrůst zajímavá osobnost," slibuje si Tomáš Halík od mladé generace nezatížené komunismem.

"Musíme se inspirovat v zahraničí. Nedávno jsem na českém katolickém webu četl, že církev nepotřebuje showmany. Ale pokud víru nezabalíme jako krabičku Marlboro, neuspějeme," směje se populární kněz z Lanškrouna Zbigniew Czendlik.

Asi si ještě počkáme. Oba možní nástupci hlavy církve Vlka (biskupové Dominik Duka a Jan Baxant) jsou spíše konzervativci a nemají rádi experimenty.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Najdete na iDNES.cz