Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Církev chce mít vliv mezi mládeží

  15:15aktualizováno  15:15
Jižní Morava - Církev chce získat větší vliv mezi mládeží a zřizuje dobrovolnou službu. Na jižní Moravě už se přihlásili dva lidé. "Je to novinka. Letos je to poprvé vyhlášeno pro celou církev," řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Dobrovolníci, jinak také volontéři, mají být mladí lidé, kteří budou rok zdarma, za byt a stravu sloužit církvi v jednotlivých farnostech, kde budou pomáhat mladým najít způsoby trávení volného času.
Přečtěte si: Kdo by měl být volontérem.

Den volontérů má začínat o půl sedmé ráno budíčkem a časem na osobní modlitbu. Nechybí ani čas vyhrazený na týmovou modlitbu. Doporučená doba pro večerku je deset hodin večer. Televizi a internet budou moci dobrovolníci používat výhradně jako pomocný pracovní prostředek. Chlapci a děvčata budou mít oddělené pokoje.

"Během roku by nebylo vhodné začít „chodit“ s někým z týmu nebo z farnosti. Narušovalo by to činnost týmu. I když je to náročné, je dobré hlídat si v době služby své city. Jestliže by chození narušovalo život týmu a nebylo by to možné vyřešit jinak, musel by zamilovaný odejít z týmu. Setkání mladých lidí z týmu by se nemělo odehrávat na osobních pokojích, ale ve společných prostorách," píše se na internetových stránkách Sekce pro mládež České biskupské konference.

Co budou volontéři dělat
Spolu s místním knězem a pod jeho vedením se budou věnovat především mládeži a dětem. Jejich služba se soustředí především na  osobní rozhovory s mladými a dětmi, výlety, provoz improvizovaných klubů pro mládež, pravidelná setkání mládeže, víkendové a prázdninové aktivity pro mládež a děti, příprava dětských bohoslužeb a podobně. Jejich aktivita by se měla týkat nejen dětí, které chodí do kostela a na náboženskou výuku, ale i těch, kteří o víře nic nevědí. Tato služba musí mít svůj evangelizační dopad. V případě potřeby by služba mohla obsahovat i výpomoc při výuce náboženství.
Kdo by měl být dobrovolník
- mladý muž nebo žena ve věku minimálně 19 let
- doporučuje se, aby dobrovolník měl ukončené středoškolské vzdělání s maturitou
- typickou postavou dobrovolníka je mladý člověk ve věku vysokoškoláka (okolo 23 let)
- pokud nebude udělána výjimka, dobrovolník by čas své dobrovolné služby nekonal jako náhradní vojenskou službu
- psychicky zdravý a v zásadě vyrovnaný, ne čerstvý konvertita
ZDROJ: www.volny.cz/dobrovolnik

Dívky by neměly dráždit
Oblékat by se volontéři měli podle provozované činnosti - v neděli slušně do kostela. "Zvláště děvčata by měla mít na paměti, že je láskou, když chlapce svým oblečením zbytečně nedráždí," uvádí internetové stránky.

Kouřit jen mimo farnost
Drogy nejsou pro dobrovolníky přípustné. Pokud jde o alkohol, organizátoři služby volontérů doporučují maximálně jedno pivo za večer nebo jednu skleničku vína. Kouřit dobrovolníci mohou jen pokud to někdo nemůže vydržet, ale mimo akci s mládeží nebo práce ve farnosti.

"Zatím máme dva zájemce, kteří by to toho v prvním kole šli. Oba jsou vysokoškoláci, kteří by na rok přerušili studium. Dívka je ze Slovácka, hoch z Brna. Zatím ale nejsou úplně rozhodnuti, váhají. Více lidí jsme zatím ani nečekali. Je lépe, pokud jich zatím bude méně - dosud totiž nejsou dořešeny ani legislativní věci. Bude to takový vychytávání různých drovbností," řekl vedoucí centra mládeže brněnské diecéze Vladimír Záleský.

Akce se rozjede za rok
Zájemci nejprve absolvují asi roční kurs, který začne už nyní v říjnu. Jednou za měsíc se budou na svou práci připravovat. "Pracovat začnou od září příštího roku. Musíme vytypovat dvě místa v diecézi, kam budou chodit. Pravděpodobně to bude někde na faře, kde má kněz zkušenosti s mladými lidmi nebo nějakou komunitou - aby to nebyla jenom levná pracovní síla," uvedl Záleský.

Volontéři by měli pracovat nejméně ve dvojicích, jedna skupina přitom bude přímo v církevním mládežnickém centru v Osové Bitýšce. Když bude potřeba, mohou být přiděleni i do jiné diecéze, nebude to příkazem, jen po domluvě. "Jejich prací bude hlavně kontakt s lidmi, ale i některé manuální práce, pomoc při opravách a podobně," řekl Záleský.

Kněz nepředpokládá, že by volontéři byli školeni přímo k hlásání evangelia, k misijní činnosti - spíše budou pomáhat například při vyplňování volného času mladých lidí. "Akcí se ale budou moci samozřejmě zúčastňovat i nevěřící děti," dodal Záleský.

Co si církev od dobrovolníků slibuje:
- oživení evangelizační a pastorační činnosti farností hlavně mezi dětmi a mládeží
- rozvoj evangelizačního působení v náročnějších částech diecézí, například v pohraničí
- povzbuzení kněží a nenásilnou formaci ke vzájemné spolupráci kněží a laiků
- má to být znamení evangelijní prostoty a odporu proti konzumní mentalitě společnosti
- pro samotné dobrovolníky to má být dvouletá hluboká formace jejich vlastního života a příležitost k vyzrávání
- pro nezaměstnané může být služba volontéra nabídkou smysluplně prožitého času

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz