Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čínští komunisté mají nového šéfa

  8:14aktualizováno  8:14
Čínská komunistická strana si zvolila nového generálního tajemníka. Viceprezident Chu Ťin-tchao nahradí ve funkci hlavy státu Ťiang Ce-mina. Ten ale vrcholnou politiku ovlivňovat nepřestane. Na sjezdu si totiž zajistil, aby se jeho spojenci dostali do devítičlenného výboru politbyra.

Děvětapadesátiletý Chu představil na sjezdu ostatní členy vedení. Druhým mužem na žebříčku moci bude Ťiangův spojenec Wu Pang-kuo. Ten se na jaře zřejmě stane premiérem nebo šéfem parlamentu.

Vedle Ťiang Ce-mina odchází i dosavadní předseda parlamentu Li Pcheng nebo premiér Ču Žung-ťi, a několik dalších vysokých funkcionářů. "Již zestárli a chtějí přenechat prostor mladším vůdcům, aby podporovali rozvoj," míní jeden z delegátů.

Komunisté požehnali byznysu
Šestnáctý sjezd schválil změnu stranických pravidel, která umožní přijímat ke komunistům podnikatele.

Změna stanov, kterou jednomyslně přijalo všech dva tisíce delegátů, umožňuje zařadit do oficiálních zásad strany teorii "trojího zastoupení" předloženou Ťiang Ce-minem. Teorie otevírá členství ve straně nově vznikajícím třídám včetně podnikatelů.

Výrok "komunistická strana Číny je předvojem dělnické třídy" nahradila ve stanovách věta "strana je předvojem čínské dělnické třídy, čínského lidu a čínského národa".

Strana je podle nové teorie charakterizována jako "řídící složka čínského socialismu, zhmotňující rozvojové trendy pokrokových výrobních sil".

"Ústřední vedení strany úspěšně zvládlo transformaci od starého k novému," charakterizoval sjezd generální tajemník a šéf státu Ťiang Ce-min, který opouští post lídra strany. - více v článku Čínu láká kapitalismus s tváří Ce-tunga

Delegáti během 16. sjezdu Komunistické strany Číny v Pekingu. (14. listopadu 2002)

Prezident Ťiang Ce-min (vpravo) stojí vedle premiéra Žu Rongdžiho na závěr 16. sjezdu Komunistické strany Číny. (14. listopadu 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Najdete na iDNES.cz