Dvanáctipatrová budova na kraji Šanghaje, ze které podle americké studie operují čínští hackeři. (19. února 2013) | foto: Reuters

Útvar č. 61398. Čínští hackeři útočí z domu, který patří vojákům

  • 4
Obchodní tajemství, vyjednávací strategie, ale i přístupy k rozvodům vody a elektřiny prý v USA ukořistili čínští počítačoví hackeři. Jejich elitní jednotka sídlí přímo v budově čínské armády na okraji Šanghaje. Vyplývá to z americké studie, která vznikala více než šest let.

Centrem zájmu při pátrání po hackerech se stala dvanáctipatrová budova na okraji Šanghaje. Právě zde má sídlo "útvar č. 61398", který patří pod čínskou armádu, ale v oficiálních materiálech o něm prakticky nejsou zmínky.

A právě odtud pochází množství hackerských útoků směřujících jak proti soukromým firmám v USA, tak proti americkým vládním úřadům. Tvrdí se to alespoň v detailní studii americké firmy Mandiant zabývající se počítačovou bezpečností, z níž citoval deník The New York Times.

Do armádního sídla na kraji čínské obchodní metropole, respektive k prahům jeho dveří, vedou digitální stopy zanechané při bezpočtu hackerských útoků. I když experti firmy Mandiant nedokázali na 100 procent určit, že útoky pocházely přímo z vnitřku budovy, směřuje do této lokality takové množství stop, že jinou možnost považují za prakticky vyloučenou.

V 60stránkové studii jsou poprvé zdokumentovány útoky členů čínských hackerských skupin považovaných v tomto oboru za nejpokročilejší. Tyto skupiny jsou známé pod přezdívkami "Comment Crew" a "Shangai Group" a stopy jejich činnosti vedou právě do zmíněné budovy na okraji Šanghaje.

Cílem byla i Coca-Cola

Podle studie Mandiantu začaly hackerské útoky pod taktovkou útvaru č. 61398 nejpozději v roce 2006, zhruba před dvěma lety se ale jejich intenzita nebývale zvýšila. Některá proniknutí do počítačových systémů, která často probíhala pomocí fingovaných infikovaných mailů, trvala i rok, během něhož hackeři stahovali data a hesla. V jednom případě to bylo dokonce čtyři roky a 10 měsíců.

Paleta cílů hackerů byla mimořádně široká. Od technologických plánů, popisů výrobních procesů přes výsledky klinických testů či vyjednávací strategie. Nešlo ale jen o obchodní tajemství, ale i o informace mimořádné strategické důležitosti - například o rozvodech vody, plynu a elektrické energie.

Ve studii sice nejsou jmenovány žádné oběti, jednou z napadených firem ale podle výše citovaného amerického deníku zřejmě byla Coca-Cola, a to v době, kdy se ucházela v Číně o velkou investici. A v minulosti se stávaly terčem hackerských útoků i vládní instituce jako americké ministerstvo zahraničí či Pentagon.

Peking se tak jako v minulosti i nejnovějším nařčením brání: "Kyberútoky jsou anonymní a probíhají napříč státy. Bývá těžké vystopovat původ útoků, takže nevím, nakolik jsou závěry této zprávy důvěryhodné," reagoval na studii mluvčí čínského ministerstva zahraničí. A neopomněl dodat, že i Čína je častým terčem hackerských útoků.

, Lidové noviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue