Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čínští disidenti chtějí v Norsku převzít Nobelovku za vězněného laureáta

  10:00aktualizováno  10:00
Letošní Nobelovu cenu za mír získal vězněný čínský disident Liou Siao-po, což v zemi draka vyvolalo povyk. Ten zdaleka nekončí. Nastává otázka, kdo cenu převezme. Laureát dlí v kriminále, jeho žena v domácím vězení. Do Norska se proto chystají čínští disidenti a plánují okolo prestižního ocenění rozpoutat pořádné haló.

Svobodu pro Liou Siao-poa! Aktivista v Hongkongu žádá čínskou vládu, aby pustila nositele Nobelovy ceny za mír. | foto: Profimedia.cz

Pekingský režim se tak může těšit, že bude mít znovu z ostudy kabát – veřejná ztráta tváře, to je něco, co tamní vůdce vždy spolehlivě rozběsní.

Zatím je velmi málo pravděpodobné, ba téměř vyloučené, že by se Peking chtěl konfrontaci vyhnout a Liou Siao-poa, odsouzeného na jedenáct let z našeho pohledu za nic (sepsal výzvu k demokratizaci země), ještě před udílením cen propustit na svobodu. Sebevědomá světová velmoc přece nebude ustupovat mravencům, že?

ČÍNSKÝ DISIDENT

Čtyřiapadesátiletý Liou Siao-po pobýval při studiu v Pekingu i na univerzitách v USA a Norsku. Sílící demokratizační hnutí v Číně v roce 1989 donutilo Lioua vrátit se do vlasti, kde se ihned zapojil do organizování studentských protestů. Za svou činnost byl zatčen a odsouzen k téměř dvouletému vězení. Kritika čínského systému vlády jedné strany vynesla Liouovi v letech 1996 až 1999 druhý pobyt ve vězení, tentokrát v převýchovném pracovním táboře.

- Oženil se zde s názorově spřízněnou Liou Sia, která je další postavou disidentského hnutí.

- Dosud nejvýznamnějším Liouovým počinem je sepsání Charty 08, v níž několik set čínských osobností navrhlo 19 opatření ke zlepšení lidských práv v Číně. Inspirací k sepsání na čínské poměry velmi odvážného dokumentu byla československá Charta 77.

autor: ČTK

Kdo tedy pro Nobelovu cenu do Osla nakonec 10. prosince pojede, nebude-li moci čtyřiapadesátiletý laureát ani jeho žena Liu Sia, kterou režim drží v domácím vězení?

Včera se nabídli dva bratři vězněného intelektuála, Liou Siao-kuang a Liou Siao-süan. "Jsou připraveni jet," oznámila nevládní organizace Centrum informací o lidských právech, sídlící v Hongkongu.

Pokud je režim nechá vycestovat – a to vůbec není jisté – nemuseli by vážit dlouhou cestu sami. Zadržovaná Liu Sia totiž na internetu zveřejnila otevřený dopis, v němž žádá více než stovku manželových přátel, mezi nimiž jsou intelektuálové, disidenti či právníci, aby na slavnostní předání do Osla odjeli také.

"Vzhledem k současné situaci je pravděpodobnost, že Liou Siao-po nebo já budeme moci odjet, abychom cenu převzali, minimální," napsala Liu Sia, jež od 8. října, kdy její manžel cenu za mír obdržel, nesmí vycházet z bytu.

Disident Jang Ťien-li, který žije v USA, agentuře AFP řekl, že jej Liu Sia pověřila, aby cestu přátel do Osla zorganizoval. Uvedl, že nemůže sdělit, kdo ji podnikne, ale on sám se určitě připojí. Seznam údajně zahrnuje mimo jiné Pao Tchunga, bývalého tajemníka někdejšího šéfa čínských komunistů Čao C’-janga, který dostal sedm let vězení za to, že podpořil studentské hnutí v roce 1989.

Prý je na něm i právník Šang Pao-ťün, který Liou Siao-poa loni hájil, či Čang Cu-chua, který s nynějším nositelem Nobelovy ceny sepsal výzvu Charta 08 k demokratizaci země. Jejím vzorem byla československá Charta 77.

"Pozvánku" do Osla obdržela i řada čínských celebrit, režisérů, herců, zpěváků a spisovatelů.

Hnutí za propuštění disidenta sílí v Číně i ve světě

Mezitím řada světových autorit i domácích čínských aktivistů zvyšuje tlak na čínskou vládu, aby Liou Siao-poa neprodleně propustila. Naposledy předevčírem zaslalo patnáct nositelů Nobelovy ceny míru včetně tibetského dalajlamy či exprezidenta Jimmyho Cartera otevřený dopis vůdcům zemí G20, kteří se počátkem listopadu sejdou v Jižní Koreji, aby v tomto duchu působili na čínského prezidenta během summitu.

Předtím na Peking stejným způsobem apeloval i Václav Havel společně s jihoafrickým arcibiskupem Desmondem Tutu.

Podpora ze světa je jistě významná a potřebná, o tom není sporu. Stále mocnější Čína se jí však nechá ovlivnit jen stěží. Liou Siao-poa možná nakonec propustí dříve, možná i brzy, ale teprve tehdy, až to pro režim bude nějakým způsobem výhodné.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Najdete na iDNES.cz