Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čínský vůdce: Reformujme, ale pod dohledem strany

  16:40aktualizováno  16:40
Před více než dvěma tisíci čínských straníků v unifikovaných černých oblecích vystoupil jeden z nich. Od kolegů se lišil jen visačkou: prezident Chu Ťin-tchao. Pod rudou vlajkou a mezi květinovou výzdobou přislíbil na 17. sjezdu komunistů další hospodářské reformy.

Na závěr svého projevu si zateskal i sám prezident Chu Ťin-tchao. - Na závěr svého projevu si zateskal i sám prezident Chu Ťin-tchao. (15.10.2007) | foto: Reuters

Podle tiskových agentur zároveň potvrdil další upevňování moci komunistické strany. V zahraničněpolitické oblasti vyzval Tchaj-wan k uzavření "mírové  dohody", ale separatistický ostrov současně varoval před snahami o vyhlášení nezávislosti na kontinentální Číně.

Chu podle očekávání spolustraníky ujistil, že komunistická strana bude i nadále "ústředním bodem, který řídí celkovou situaci". "I při prohlubování
politické restrukturalizace musíme udržovat správnou politickou orientaci," odmítl jakoukoli zásadní změnu dosavadního kurzu.

Dodal nicméně, že Čína musí v následujícím období klást větší důraz na vědecký rozvoj a ještě důsledněji potírat korupci. "Vítáme-li to, čeho se nám podařilo dosáhnout, musíme si také být vědomi toho, že v některých oblastech stále výsledky zaostávají za očekáváním lidu," řekl Chu.

Co s Tchaj-wanem?
Některé z problémů, jimž čelí obyčejní lidé, podle jeho slov souvisejí se zaměstnaností, bydlením, sociálním zabezpečením a vzděláváním. Zvláště kriticky se vyslovil proti vedoucím činitelům strany, kteří zneužívají svého postavení.

"Malá část stranických kádrů není čestná a poctivá," prohlásil. "Jejich výstřednosti, plýtvání, korupce a další nežádoucí chování je nadále vážným problémem."

V příští pětiletce se chce Čína podle Chua také zaměřit na řešení napjatých vztahů s Tchaj-wanem. "Pojďme na principu jedné Číny diskutovat o formálním ukončení stavu nepřátelství mezi oběma stranami a o uzavření mírové dohody," vyzval. Vzápětí však dodal, že Peking nikdy nesvolí k odtržení Tchaj-wanu.

Potenciální nástupce
Prezidentův projev je nejveřejnější událostí pětidenního sjezdu, jehož hlavním úkolem je znovujmenovat Chua na další pětileté období do funkce generálního tajemníka strany.

Klíčovým indikátorem Chuova vlivu bude to, kolik politických spojenců se mu podaří protlačit na nejvyšší stranické posty. Jejich výběrem by také Chu
mohl napovědět, kdo má šanci stát se jeho potenciálním nástupcem, který by jej měl podle spekulací vystřídat v roce 2012.

Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o Li Kche-čchiangovi, který stojí v čele provincie Liao-ning; mezi favority patří i vedoucí strany v Šanghaji Si Ťin-pching.


Prezidentův projev

1. Politické reformy
Politické reformy musejí pokračovat, ale ústředním bodem, který řídí celkovou situaci, musí zůstat úloha komunistické strany. Vláda ale musí potlačit - i s pomocí tvrdých trestů - široce rozšířenou korupci, která ohrožuje oblibu strany.

2. Tchaj-wan
Jednání s Tchaj-wanem s cílem dosáhnout mírové dohody a ukončit nepřátelství by se měla konat na základě zásady jedné Číny. Peking bude nadále usilovat o mírové sjednocení ostrovního Tchaj-wanu s pevninskou Čínou a "nikdy nikomu, žádným způsobem a žádnými prostředky," nedovolí odtržení Tchaj-wanu od mateřské pevniny.

3. Obrana
Je třeba urychlit rozvoj technologicky sofistikovanějších obranných sil, podporovat inovace ve vojenské teorii, technologii, organizaci i vedení.

4. Kapitálové trhy
Fiskální a měnová politika bude aplikována s cílem lépe regulovat trhy a investice. Peking postupně zavede konvertibilitu jüanu a bude udržovat základní platební rovnováhu.

5. Energetika a životní prostředí
Je třeba chránit životní prostředí a zachovávat zdroje, které jsou životně důležité pro přežití a rozvoj čínského národa. Čínský ekonomický růst je realizován za cenu nepřiměřeně vysoké spotřeby zdrojů a nepříznivého dopadu na životní prostředí.

6. Rozdíly ve výdělcích
Čínský ekonomický růst je nerovnoměrný. Životní podmínky lidí se všeobecně zlepšily, ale trend rozšiřujících se rozdílů mezi výdělky se nepodařilo zvrátit.

7. Globální konkurence
Je třeba zajistit kvalitu a bezpečnost čínských výrobků v době, kdy země usiluje o větší úlohu v globálním obchodu, kde se zvyšuje konkurenční soutěž. Čínská ekonomická síla se sice podstatně zvýšila, ale celková produktivita zůstává nízká, kapacita pro inovace slabá a dlouhodobé strukturální problémy se zatím nepodařilo vyřešit.

8. Průmyslová politika
V nové cestě industrializace s čínskými znaky je třeba pokračovat, podporovat politiku posilování domácí poptávky, především pak ve spotřebitelské oblasti.


Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole ve městě severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje policie. Podle...

Najdete na iDNES.cz