Čínský vůdce a ekonomický vizionář Teng Siao-ping

Čínský vůdce a ekonomický vizionář Teng Siao-ping | foto: Profimedia.cz

Z Číny učinil velmoc, pak zmasakroval studenty. Nyní má svůj seriál

  • 21
Čínská státní televize natočila seriál oslavující život bývalého vůdce Teng Siao-pchinga, který v průběhu 80. let zbídačenou zemi nasměroval k ekonomickému rozkvětu. Drama otevírá dosud tabuizované kapitoly nedávné historie Číny, slouží však zároveň jako propaganda současného prezidenta.

Seriál je rozčleněn do 48 epizod a zachycuje období, kdy tento reformátor nastartoval hospodářský zázrak, během něhož se z Číny zrodila druhá největší ekonomika světa. Po odvysílání první epizody státní tisk seriál přirovnal k „typickému hollywoodskému politickému thrilleru“.

Televizní drama Čína odvysílá při příležitosti 110. výročí narození Teng Siao-pchinga, píše server státní televize CCTV. Teng je považován za nejmocnějšího muže Číny od éry Mao Ce-Tunga. 

Do vysoké politiky se dostal již za vlády Mao Ce-tunga, kdy se vyšvihl do funkce armádního velitele a tajemníka komunistické strany. S Velkým kormidelníkem, jak se Maovi přezdívalo, měl však řadu sporů a byl několikrát sesazen. V roce 1966 ho při běsnění kulturní revoluce Rudé gardy označily za kapitalistického vyvrhela.

Tengova velká chvíle přišla až po smrti Maa. Chtěl uvolnit systém centrálního plánování a připravit situaci pro nástup volného trhu. V roce 1977 byl zvolený do čela země a hlásal, že v té době zubožená Čína do dvaceti let dosáhne úrovně Západu. Stále však hlásal socialismus se specifickými rysy.

Dal pokyn k masakru na náměstí Nebeského klidu

Je otázkou, jakým způsobem se tvůrci seriálu vypořádají s temnějšími kapitolami Tengovy kariéry. Asi nejtemnější z nich byla napsána v roce 1989, kdy nechal střílet do studentů na náměstí Nebeského klidu.

Turisté místo tanků

Náměstí Nebeského klidu po 25 letech

Kromě samotného Teng Siao-pchinga budí vášně také další kontroverzní postavy, mezi nimi například Chu Jao-pang, bývalý generální tajemník komunistické strany a Tengův blízký spolupracovník. Jeho sesazení a následná smrt v roce 1989 se staly rozbuškou, která přivedla do ulic studenty rozzlobené zkorumpovanou státní správou, nezaměstnaností a růstem cen. V centru Pekingu je pak zmasakrovala armáda. Příkaz jí k tomu dal právě Teng.

Možná právě proto tvůrci seriálu rozhodli, že děj bude pokrývat pouze období mezi léty 1976 a 1984. Háklivým událostem z konce osmdesátých let se tak vyhne. I tak se v seriálu objeví řada dosud tabuizovaných událostí. Již předem například vzbudila údiv informace, že některé epizody se budou zabývat pádem „gangu čtyř“, tedy skupiny čtyř členů politbyra v čele s vdovou po Mao Ce-tungovi (více o něm čtěte zde).

Tichý převrat z roku 1976 zůstává jedním z největších politických skandálů v Číně. „Je to asi poprvé, co se gang čtyř dostává do televizního seriálu. Čína v té době zažívala velmi neblahé období. Jsem napnutý,“ napsal jeden z čínských diváků na svém blogu. „Seriál by mohl být signálem, že události této doby již nejsou vnímány tak citlivě,“ řekl Čang Ming, profesor z pekingské univerzity Žen-min.

Větší otevřenost nebo prezidentova propaganda?

V Číně musí být všechny vysílané pořady i filmy schváleny cenzurou a veškerá témata, která jsou vyhodnocena jako politicky citlivá, jsou zakázána. Vláda pečlivě dbá na to, aby na povrch nevyplynuly žádné kontroverzní informace, které by na ni vrhaly špatné světlo. Například diskuze o událostech na Náměstí nebeského klidu je v zemi dodnes tabu.

Jako Mao?

Vracíte se k praktikám Mao Ce-tunga, stěžují si Číňané na vládu

Jelikož témata z domácí politiky a novodobé historie se v televizní a filmové produkci téměř neobjevují, jsou motivem velké části seriálů válečná dramata, zejména z období čínsko-japonských válek. Například v roce 2012 v Číně vzniklo celkem 69 protijaponských seriálů, uvádí Reuters.

Ačkoli jsou tyto seriály populární, drama o osudech Teng Siao-pchinga je pro čínské diváky něco zcela nového a jeho uvedení je proto napjatě očekáváno.

Seriál má však bezesporu také propagandistickou hodnotu pro současné vedení země. Prezident Si Ťin-pching slibuje hospodářské reformy, snížení závislosti Číny na exportu a rád by byl vnímán jako Tengův pokračovatel. Proto čínská média Tenga v poslední době intenzivně propagují a zveřejňují například jeho léta staré proslovy.

„V posledních letech v Číně ubývá témat, o nichž se nemluví. Tento seriál představuje značný krok kupředu,“ prohlásil čínský bulvár Global Times vydávaný stranickými novinami People's Daily.

První epizoda seriálu o Siao-pchingovi:

zdroj: www.youtube.com

Seriál produkuje státní televize CCTV. Více než deset tisíc kopií bylo ještě před zahájením vysílání rozesláno k shlédnutí členům vlády a dalším významným představitelům, aby k mohli vyjádřit svůj názor, uvedl server China Daily s odvoláním na režiséra Wu C'-nioua.

„Kdybychom chtěli takovýto seriál natočit v minulosti, obávám se, že by to bylo téměř nemožné. A i kdyby to prošlo, seriál by nebyl tak otevřený jako nyní,“ řekl Wu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video