Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

22:30
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, náš online přenos o průběhu návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze pro dnešek končí. Pokračovat bude ve středu ráno.
21:05
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček zveřejnil slavnostní menu podávané na státní večeři.
29.března 2016 v 20:58, příspěvek archivován: 29.března 2016 v 21:04

Slavnostní menu podávané na státní večeři, která se na Hradě koná na počest prezidenta ČLR. pic.twitter.com/9SXZtWLgyQ

20:50
29.března 2016 v 20:45, příspěvek archivován: 29.března 2016 v 20:50

Rudolfova galerie Hradu. Státní večeře pořádaná na počest prezidenta ČLR byla zahájena projevem pana prezidenta. pic.twitter.com/mTKb3Ry2Xr

20:45
Na shromáždění v parku Maxe van der Stoela nakonec dorazilo několik set lidí. Podle odhadů police jich mohlo být až 600.
20:30
Kardinál Dominik Duka vyzval čínského prezidenta k respektování lidských práv. U příležitosti dnešní státní večeře mu předal dopis, ve kterém mimo jiné píše, že návrat náboženské svobody v Číně není možný bez respektování občanských a lidských práv.
19:30
Na shromáždění na Loretánském náměstí vystoupil také bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Kritizoval zahraniční politiku prezidenta Zemana, který podle něj zcela popřel polistopadový vývoj v Česku. "Vnucuje se Rusku i Číně zcela ponižujícím způsobem a nepřekáží mu ani vláda," prohlásil Kocáb.
19:16
Čínský prezident přijede v 19:30 na Pražský hrad, kde se zúčastní slavnostní večeře.
19:03
Miroslav Kalousek opustil policejní zátaras v Loretánské ulici. "Neberme to jako konec, ale jako začátek," řekl a demonstrantům slíbil, že se přístupem policie bude nadále zabývat v Poslanecké sněmovně.
18:48
Si Ťin-pching na setkání s primátorkou řekl, že je v Praze podruhé a cítí se ve městě jako doma. "Vaše překrásné město ve mně zanechalo hluboký dojem." Vyzdvihl to, že Praha a Peking navázala za Krnáčové osobní podpory přátelství. Si Ťin-pching věří, že po uspořádání dnešní ceremonie bude stále více Číňanů včetně obyvatel Pekingu jezdit do Česka, a naopak stále více Čechů a Pražanů bude navštěvovat Čínu.
18:41
Máme asi jenom dvě možnosti. Buď zkusíme projít a způsobíme problémy těmto policistům, z nichž je většina slušná - až na jednu, dvě výjimky, nebo se otočíme a půjdeme jinam," řekl Kalousek v Loretánské ulici. Po nesouhlasu demonstrantů se přiklonil k třetí možnosti. "Dobře, tak tedy zůstaneme," dodal.
18:39
29.března 2016 v 18:35, příspěvek archivován: 29.března 2016 v 18:44

S čínským prezidentem Si Ťin-pchingem jsme jednali o rozvoji hospodářské spolupráce i otázce lidských práv a svobod. pic.twitter.com/j5nuPzwrsd

18:28
Společně s premiérem se dnešního setkání účastnili také místopředseda vlády Andrej Babiš, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr dopravy Dan Ťok, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.
18:25
Premiér Sobotka s čínským prezidentem mluvil o rozvoji vzájemného obchodu a investic, prohlubování česko-čínské spolupráce v oblasti průmyslu, technologií, cestovního ruchu i zdravotnictví. Předmětem jednání byla také rozvíjející se bilaterální spolupráce v rámci iniciativy Hedvábné stezky, uvádí tisková zpráva.
18:22
„Martin Bursík, který jednu z demonstrací organizoval, vyzval protestující, aby se přesunuli do blízkého parku Maxe van der Stoela. Asi 150 demonstrantů v Loretánské ulici zůstává a zpívají českou hymnu,“ popisuje reportér iDNES.cz.
18:13
Za bouřlivého potlesku uvolnili demonstranti cestu v ústí Loretánské ulice Karlu Schwarzenbergovi, který je přišel podpořit. Jeho proslov ale přehlušil zvuk nízko se vznášejícího policejního vrtulníku.
18:09
Čínský prezident se dnes sešel i s primátorkou Adrianou Krnáčovou. Shodli se, že musí rozvíjet turismus a primátorka mu předala symbolický klíč od městských bran, který vyjadřuje hluboké přátelství.
17:45
Demonstranti, které v Loretánské ulici zastavily asi tři desítky těžkooděnců, začali chrastit klíči a volají "Miloši končíme!"
17:40
Podle policie musí o otázce, zda mohou demonstranti na Hradčanském náměstí vyjádřit svůj názor, rozhodnout magistrátní úředník. Tato zpráva vyvolala mezi demonstranty odpor. Volají: "Chovanec demise!"
17:30
V Loretánské ulici zastavil policejní zátaras i Miroslava Kalouska a europoslance Jaromíra Štětinu. "Požádali jsme jako ústavní činitelé, abychom byli na Hrad vpuštěni. Odmítli nás. Nechci vinit přítomné policisty, ti mají své rozkazy, ale Ti kdo je vydali, porušili zákon," řekl Kalousek.
17:20
29.března 2016 v 16:54, příspěvek archivován: 29.března 2016 v 17:20

pic.twitter.com/9M8YI1TMV1