Brána na východ vzbuzuje v Číňanech rozčarování. Místo Vítězného oblouku jim

Brána na východ vzbuzuje v Číňanech rozčarování. Místo Vítězného oblouku jim připomíná spíše kalhoty. | foto: daily.telegraph.co.uk

Replika Vítězného oblouku vypadá jak obří podvlíkačky, stěžují si Číňané

  • 44
Mrakodrap, který měl připomínat slavný Vítězný oblouk, v Číňanech vyvolává hněv. Místo pařížské památky vidí ve stavbě pojmenované Brána na východ obrovské podvlíkačky. Monument na počest čínského hospodářského vzestupu čelí kritice ještě před dokončením.

Přestože 74poschoďový mrakodrap pojmenovaný Brána na východ (Gate to the East) ještě není hotový, už je pod palbou kritiky. Monument stojící v provincii Su-čou 72 kilometrů od Šanghaje vytvořila britská architektonická škola RMJM, založená v Edinburgu v roce 1956 sirem Robertem Matthewem a Stirratem Johnsonem-Marshallem.

Až bude 247 metrů vysoká budova hotová, měla by se stát největší stavbou ve tvaru brány na světě. "Gate to the East je ikonickou bránou do města Su-čou a zároveň reprezentuje hospodářský vzestup Číny," popisuje projekt webová stránka architektonické společnosti.

Uměleckou hodnotu nového čínského mrakodrapu však Číňané zřejmě nedocenili. "Je to oblouk, nebo prostě kalhoty?" ptá se na titulní straně čínský deník Šanghaj Daily a podobně zněly i titulky státní zpravodajské agentury Sin-chua. "Mělo by se to jmenovat kalhotová brána, ne východní," navrhoval jeden z uživatelů na Twitteru. "Až pod obloukem budu procházet, bude to jako bych někomu chodil mezi nohama," stěžoval si jiný.

Jeden z čínských bloggerů prohlásil, že Čína vypadá jako hřiště zahraničních designérů se směšnými architektonickými nápady.

RMJM je vůdčí globální architektonická společnost s kancelářemi po celém světě; od Londýna, přes New York, Dubaj, Moskvu a Šanghaj. V portfoliu mají slavnou stavbu v Abú Zabí nebo sídlo ruské plynárenské společnosti Gazprom v Petrohradě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video