Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čínský miliardář chce koupit část Islandu, obyvatelé ostrova se ho bojí

  10:27aktualizováno  10:27
Jeden z nejbohatších Číňanů Chuang Nu-po hodlá koupit tři desetiny procenta Islandu a vybudovat tu odpočinkové letovisko. Zhroucená ekonomika ostrova by to uvítala, ale Islanďané se obávají o své přírodní bohatství a zneužití místa k imperialistickým choutkám Číny v Arktidě.

Čínského miliardáře uchvátila drsná krása islandské přírody, chce tu vybudovat obří odpočinkový areál (ilustrační snímek) | foto: AP

Chuang projevil zájem koupit za miliardu islandských korun (166 milionů korun) 300 kilometrů čtverečních pozemků, což je 0,3 procenta islandského území. Kontrakt byl ale prozatím odložen, protože se ministerstvo vnitra miliardáře písemně dotázalo na důvod zájmu.

Zámožný Chuang

Pětapadesátiletý Chuang v minulosti působil v nejvyšších čínských vládních kruzích, pracoval v oddělení propagandy ministerstva stavebnictví. Svou skupinu Čung-kchun založil po odchodu z ministerstva v roce 1995.

Časopis Forbes ho letos v seznamu nejbohatších Číňanů zařadil na 129. místo. Jeho jmění činí podle odhadů 890 milionů dolarů (16,8 miliardy korun).

Chuangova komunistická minulost vzbuzuje podezření, že by jeho úmysly nemusely být vedeny pouze láskou ke krásám přírody a turistice, jak on sám tvrdí. Je vášnivým horolezcem a názor, že chce Číně skrytě dopomoci dostat se blíž k arktickému nerostnému bohatství a strategickým námořním trasám zásadně odmítá.

Islanďané se nechtějí o přírodu dělit s cizinci

O pozemky na severovýchodě Islandu má prý zájem výhradně proto, aby tam vytvořil výjimečné letovisko v přírodě. Myslí si, že by ročně přilákal deset tisíc návštěvníků. Do severoislandského města Akureyri by se dostali třičtvrtěhodinovým letem z Reykjavíku a dále by mohli pokračovat buď ještě letecky nebo už po silnici.

První fáze jeho projektu by mohla být dokončena do roku 2015. Po zhroucení bank v roce 2008 islandská vláda peníze určitě potřebuje. Islanďané ale váhají, zda se dělit o své přírodní zdroje s cizinci.

Nejslavnější z nich, zpěvačka Björk, se nedávno pustila do boje s kanadskou firmou Magma Energy, která má zájem o koupi islandské geotermální energetické společnosti. Vzniklo také hnutí, které chce, aby se o privatizaci přírodních zdrojů rozhodovalo hlasováním.

Island v krizi prodává příliš levně, stěžují si podnikatelé

Místní podnikatelé říkají, že Island sice peníze potřebuje, ale že za nynější krizové situace prodává příliš levně. Premiérka Jóhanna Sigurdardóttirová vítá Chuangův investiční záměr i to, že se díky němu vytvoří pracovní příležitosti.

Ministr vnitra Ögmundur Jónasson chce ale prověřit ekologické a další aspekty Chuangova projektu. Halldór Jóhannsson, který Chuanga na Islandu zastupuje, tvrdí, že obyčejní Islanďané si začali uvědomovat hodnotu islandské "prázdnoty a prostoru".

Vadí jim spíš to, že je Chuang cizinec. "Většina jich ale plán schvaluje a přeje si, aby byl obchod uzavřen. Uvědomují si ekonomický dopad a pomoc, jakou to může přinést lidem, kteří na ni už několik let čekají," řekl.

Číňan má zájem o oblast na severozápadě ostrova

Číňan má zájem o oblast na severozápadě ostrova

Autoři: ,


Témata: Dolar, Dům roku, Forbes

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Trumpův exporadce Bannon nebude muset před velkou porotu, tvrdí CNN

Stephen Bannon, vrchní poradce prezidenta Donalda Trumpa

Někdejší hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Stephen Bannon uzavřel dohodu se zvláštním vyšetřovatelem...

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

Najdete na iDNES.cz