Čínský drak si nepřeje, aby ruský medvěd zaťal drápy

  8:58
Druhé líbánky jen zřídkakdy, pokud vůbec, rozdmýchají vášnivost ztracené lásky. Přesto se Rusko a Čína již od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 snaží obnovit těsné vztahy, které prý mezi SSSR a Maovou Čínou existovaly, než Chruščov v roce 1956 odsoudil Stalina.

Prezidenti: čínský a ruský, Dmitrij Medveděv a Chu Ťin-tchao | foto: Reuters

Toto obnovené čínsko-ruské manželství však vždy zavánělo spíše sňatkem z rozumu - uzavřeným ve snaze udržet na uzdě americkou hegemonii - než skutečnou láskou. Ruská invaze do Gruzie pak rozbila i poslední iluzi vzájemné přitažlivosti.

V roce 1969 se čínská a sovětská armáda ostřelovaly přes spornou hranici. Nedávno podepsaly obě země dohodu a zdá se, že jejich dlouhý pohraniční spor je u konce. Dohoda v podstatě navázala na pekingskou návštěvu Dmitrije Medveděva, který si po nástupu do funkce ruského prezidenta vybral Čínu jako cíl jedné ze svých prvních oficiálních zahraničních cest.

Během prezidentského působení Vladimira Putina se čínští a ruští vojáci účastnili společných vojenských manévrů a obě země se staly dominantními mocnostmi v Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO), která podle některých západních pozorovatelů působí jako snaha o protiváhu k NATO. Pořádaly se také roky kulturních výměn "Rusko v Číně" a "Čína v Rusku", jež měly zdůraznit, že obě země nespojuje jen geopolitický pragmatismus, ale i skutečné kulturní a historické vazby.

Užitečný nárazníkový pás
Ve skutečnosti však sedmnáctiletá bilaterální spolupráce na vysoké úrovni přinesla jen pramálo podstatných změn. Ve světle ruské invaze do Gruzie je dokonce možné, že Čína své styky s Ruskem vážně přehodnotí. Možná ještě není připravena zahájit neskrývanou politiku z pozice síly, ale po rozkouskování Gruzie - a poté, co si Rusko v celém bývalém sovětském prostoru vyhrazuje zónu "privilegovaného vlivu" - začala Čína očividně pokládat Kreml za rýsující se strategickou hrozbu.

Čína se například odmítla připojit k ruskému uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie a vyzvala další členy SCO, aby se zachovali stejně. Důvody není těžké najít. Obecným principem čínské zahraniční politiky je totiž přesvědčení, že hranice států jsou svatosvaté. Žádná mocnost, dokonce ani Organizace spojených národů, by neměla mít možnost je měnit bez souhlasu dotyčné země.

. hranice států jsou svatosvaté

Čína se například odmítla připojit k ruskému uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie. Důvody není těžké najít.

Ještě důležitější je, že Čína pokládá rozpad SSSR za jeden z největších strategických dárků ve svých dějinách. Namísto konfrontace s (obvykle nepřátelským) ruským či sovětským impériem na vlastních hranicích se po roce 1991 náhle objevil obrovský pás nárazníkových států. Jejich pokračující nezávislost dnes Čína pokládá za nezbytný předpoklad své národní bezpečnosti. V důsledku toho je pravděpodobné, že jakákoliv další ruská snaha získat třeba jen neformální svrchovanost nad nástupnickými postsovětskými státy se po rozkouskování Gruzie setká s čínským odporem.

Suroviny ano, technologie ne
Ekonomické složky čínsko-ruského vztahu - které představují skutečný test vzájemné náklonnosti - jsou rovněž neuspokojivé, přinejmenším z hlediska Číny. Největším ohniskem čínského zájmu v Rusku jsou ropa a plyn. Zatímco je však Rusko pevně odhodláno být významným dodavatelem plynu a ropy do Evropy, v případě Číny váhá podobnou roli hrát. Ruské úsilí získat monopol na kontrolu sítě plynovodů v Eurasii navíc pro Čínu představuje přímé nebezpečí, poněvadž monopolisté mohou své zákazníky nejen "ždímat", ale také jim přerušovat dodávky z politických důvodů, což Rusko v uplynulých dvou desetiletích opakovaně činilo. Národně-bezpečnostním zájmem Číny je tedy zajistit, aby středoasijští exportéři mohli prodávat plyn mimo kontrolu Kremlu.

. Čína a USA

Čína má daleko větší zájem soustředit se na Spojené státy jako na svého hlavního obchodního partnera a soupeře, na jižní Asii a také na Írán, který jí dodává velkou část ropy a pokládá ji za spolehlivějšího spojence než Rusko.

Kromě ropy, plynu a dalších komodit jsou čínské zájmy v Rusku dosti omezené. Rusko je už od konce 90. let hlavním dodavatelem zbraní do Číny. Vzhledem ke stagnaci ruské vědy a techniky se však dnes i nejlepší ruské vybavení jeví jako zastaralé. Válka s Gruzií sice demonstrovala alespoň obnoveného bojového ducha ruské armády - přinejmenším ve srovnání s její neschopností ve dvou čečenských válkách v 90. letech -, avšak zároveň odhalila vážné nedostatky v ruské vojenské technologii. Většinu použitého arzenálu představovaly zbraně včerejška. A protože je dnes Čína schopna soustředit svou technologickou sílu do výroby špičkových zbraní, užitečnost Ruska v této oblasti rychle slábne.

Záda přikrytá, pohledy vržené jinam
Stejně tak nemají Číňané velký zájem ani o převzetí faktické kontroly nad asijskou částí Ruska, přestože ruští strategičtí experti křičí, že právě to je skutečným cílem Číny. Jistě, Čína by mohla mít zájem o některé příhraniční oblasti s úrodnou půdou a mírným podnebím. Těžko si však přeje kolonizovat zmrzlé sibiřské pustiny. Sibiř se ostatně příliš neliší od téměř liduprázdných pohraničních oblastí Číny tvořených horami a pouštěmi, kde je i zemědělství nesmírně náročným úkolem. A pokud jde o ruský Dálný východ, Číňané věří, že nakonec stejně připadne Číně, takže není zapotřebí tento proces urychlovat.

Čína má daleko větší zájem soustředit se na Spojené státy jako na svého hlavního obchodního partnera a soupeře, na jižní Asii a také na Írán, který jí dodává velkou část ropy a pokládá ji za spolehlivějšího spojence než Rusko. Cílem urovnání čínského hraničního sporu s Ruskem proto nebylo ani tak uzavření geopolitického sňatku jako spíše snaha krýt si navzájem záda a poskytnout oběma stranám volnou ruku k hledání příležitostí jinde.

To, co Čína chce, se může lišit od toho, co dostane. Vzhledem k dlouhým hranicím s Ruskem však ví, že by rozhodně měla čeho litovat, kdyby se na jejím prahu objevilo nové, ropou posilněné ruské impérium.

© Project Syndicate, 2008.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Kontrast v odvodech v Kyjevě a venku je neskutečný, říkají reportéři iDNES.cz

26. dubna 2024  16:04

Podcast Únava vojáků i civilistů na Ukrajině je vysoká, ale stejně tak i morálka. Redaktor Michal Voska a...

Žena nedbala varování své banky, falešným makléřům poslala přes milion

26. dubna 2024  15:57

Podvodníkům naletěla dvaašedesátiletá žena z Jičínska, která nedbala ani upozornění ze své banky,...

VIDEO: Strážníci v ulicích naháněli bagr, opilý řidič si jel pro cigarety

26. dubna 2024  15:42

Městská policie z Krupky na Teplicku zveřejnila video z netradičního zásahu svých strážníků. Ti...

Medaile z policistova hrobu nosil zloděj jako ozdobu klíčenky. Odhalila ho DNA

26. dubna 2024  15:36

Policie dopadla zloděje, který v říjnu roku 2022 v Ostravě-Vítkovicích ukradl dvě medaile z hrobu...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...