Čínskou zeď ohrožují nájezdy stavbařů

  • 5
Turisté a místní stavebníci ohrožují Velkou čínskou zeď. V současnosti už stojí jen asi jedna třetina z původně 6350 kilometrů dlouhé zdi. I zbývající délka jedné z nejznámějších staveb světa se však stále zkracuje, varují čínská média.

Stavba zdi začala v roce 221 před naším letopočtem, v době vlády dynastie Čchin. Jejím hlavním posláním bylo zastavit nápor nájezdníků ze severu.

Velká část kamenných částí a ochranných valů, které se plazí přes vrcholky a pláně severní Číny, byla vybudována až za dynastie Ming v letech 1368 až 1644.

OSN zařadila v roce 1987 zeď na seznam světového dědictví, stavba je proto chráněna čínským zákonem. Ten však stavebníci a především rolníci z jejího okolí ignorují, napsala agentura Nová Čína.

Cihly ze zdi používají na dlažbu svých dvorků a dokonce i na stavbu prasečích chlívků.

Nedávno se takový případ stal v provincii Che-pej. Jeden stavebník tu ze zdi ubral velký kus starý 600 let. Bloky z ochranného valu Velké zdi byly odstraněny a na obou stranách mezery původní zeď nahradily dva tisícimetrové úseky cementové zdi, sdělila agentura.
 
Stavebník dostal pokutu 100 tisíc jüanů (12 tisíc dolarů). Oháněl se tím, že se pouze snažil zeď chránit před dalším rozpadem.

"Nevhodná oprava je jedním ze způsobů ničení," varoval generální tajemník čínské společnosti pro Velkou zeď Tung Jao-chuej. "Pokud nemůžeme zeď opravit vhodně podle původních záměrů, je mnohem lepší udržovat ji ve stavu, v jakém je," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video