V roce 2010 protestovali Číňané proti likvidaci ateliéru výtvarníka Aj Wej-Weje

V roce 2010 protestovali Číňané proti likvidaci ateliéru výtvarníka Aj Wej-Weje | foto: Reuters

Čínská policie zatkla aktivisty, kteří šířili výzvy k jasmínové revoluci

  • 11
Tři lidi zatkla ve středu čínská policie kvůli kopírování informací ze zakázaných webových stránek Boxun.com na volně přístupná internetová fóra. V Číně se zvedají protestní síly, které pomocí takovýchto serverů vyzývají k uspořádání podobné jasmínové revoluce, jaká nyní probíhá v několika afrických zemích.

Na internetu se minulý týden objevily výzvy k zahájení "jasmínové revoluce", první demonstrace se měly konat uplynulou neděli ve 13 čínských městech, včetně Pekingu a Šanghaje.

Jasmínová revoluce

Tak pojmenovala tuniskou revoluci zahraniční média, a to podle národní květiny severoafrického státu. Pojmenování spadá do konceptu tzv. barevných revolucí, tedy revolucí, které se snaží protestovat nenásilně proti zkorumpovaným či autoritářským vládám (viz sametová revoluce v ČSSR v roce 1989). Významnou roli při nich hrají nevládní organizace a studenti.

Tunisané ovšem s pojmenování "jasmínová revoluce" příliš nesouhlasí a ani ho nepoužívají.

          Zdroj: Wikipedia.org

Přestože se žádné velké protesty nekonaly, protivládní aktivisté vyzývají k dalším akcím v městských parcích a u velkých pomníků pravidelně každou neděli ve 14:00 místního času.

"Vyzýváme všechny účastníky, aby se procházeli, dívali nebo aby předstírali, že jen jsou kolem," hlásal text na stránce Boxun.com. "Dokud budete přítomni, autoritářská vláda se bude třást strachy," pokračuje výzva. Stránka Boxun.com je přitom pro uživatele internetu v Číně běžně nedostupná.

Několik Číňanů ale výzvu zkopírovalo a zveřejnilo na volně přístupných diskusních fórech. Přinejmenším tři lidé kvůli tomu byli zatčeni. Už o víkendu čínská policie zadržela několik desítek aktivistů za lidská práva, přestože zřejmě neměli s internetovou výzvou nic společného.

Povědomí o výzvách je ale mezi obyčejnými Číňany jen malé. Přispívá k tomu i vládní cenzura internetových sociálních sítí Twitter a Facebook, které sehrály významnou roli při organizaci protestů v arabských zemích.

Aby vláda zabránila dalšímu šíření výzev ke shromáždění na internetu, zablokovala heslo "jasmín", na největší čínské mikroblogové síti, na níž uživatelé zveřejňují krátké zprávy podobně jako na Twitteru.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue