Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čínská armáda má velký úkol: dohnat USA

  11:35aktualizováno  11:35
Čínská armáda je dosud sice pořádně řvoucím, leč stále ještě papírovým tygrem. Je nejpočetnější na světě, ale zdaleka ne nejsilnější. Jenže to se změní, hlásají sebevědomí Číňané. Budeme mocní, nejmocnější i na vojenském poli! Doženeme USA, největšího soupeře o post budoucího "vládce světa".

Do čínské armády se nedostane nikdo, kdo hlasitě chrápe. Rušil by ostatní.

Není důvod se jim smát. Zatímco USA se vyčerpávají válkou v Iráku a společně s Evropou a Ruskem i vyhrocenými debatami o raketové základně, Peking jedná.

Financemi skrblit nemusí. Tamní vládci minulý týden navýšili armádě rozpočet o 17,8 procenta, na téměř 45 miliard dolarů (a to se říká, že neoficiálně mají vojáci k dispozici částky ještě několikanásobně vyšší).

A nejlidnatější země planety svoji armádu za pochodu přebudovává, zeštíhluje a především, shání pro ni ty nejmodernější zbraně, kde se dá.

I Američané zpozorněli. A když v lednu Číňané raketou odpálenou ze Země zničili jednu z vlastních družic, došlo stratégům v Pentagonu, že v Číně jim rychle vyrůstá silnější a silnější rival.

Další ranou do pověstného sebevědomí Ameriky pak bylo prosincové zařazení superstíhačky J-10 do výzbroje čínské armády.

Dlouho se jim posmívali
Západní experti dlouho hovořili o úrovni čínských ozbrojených sil s pořádným despektem. Jejich armáda má sice nukleární zbraně, s více než dvěma miliony mužů je však zastaralá, těžkopádná a špatně vycvičená.

Příliš se neliší od vojsk, která před více než půlstoletím vedl Mao Ce-tung proti generálu Čankajškovi.

Pětaosmdesát procent mužstva tvoří nevzdělaní venkovští branci. Generalita je zkorumpovaná. Počet akceschopných vojáků lze odhadnout v nejlepším případě na několik málo stovek tisíc. A tak dále a tak dále.

Podobná tvrzení dnes platí jen částečně. Čínským vůdcům to totiž před lety došlo. Nejspíš, když v přímém televizním přenosu sledovali, jak Američané v první válce v Zálivu válcují Saddámova vojska bez velkých ztrát.

Došlo jim, že početní převaha v moderní válce už nic neznamená, že v případném budoucím konfliktu budou stále více rozhodovat vysoce sofistikované technologie, jež jsou dnes doménou především americké armády.

Právě očividná převaha světové supervelmoci ve vývoji ultramoderních zbraní nedá jejich potenciálním rivalům spát.

Číňané, kteří podle všech předpokladů mají být v tomto století hlavním konkurentem USA, se probudili a dali si "tajný“ úkol: I ve vojenské oblasti dohonit (a předhonit) Spojené státy! A k tomu jsou třeba dynamické ozbrojené síly, vybavené elektronickými zbraněmi pro "hvězdné války“.

Čína má v tomto fiktivním závodě s USA stále co dohánět. Za americkými silami zaostává podle expertů zhruba o dvacet let. V posledních letech však tamní armádě přece jen narostly svaly. Zakoupením moderních bojových letounů, ponorek a válečných lodí, stejně jako zvýšením počtu profesionálů, následuje nejmodernější armádu světa.

A nejde jen o zbraně. Mění se i "filozofie“ uvnitř armády. Velitelé si začali všímat i drobných detailů, to nebývalo zvykem. Zatímco dříve nahnali do armády kdekoho, dnes si vybírají.

"Vzhledem k tomu, že chronické chrápání ruší druhé, nepřijmeme nikoho, kdo hlasitě chrápe,“ citoval list Beijing Times plukovníka Li Čchun-minga. Možná vám to připadá úsměvné, ale o změně myšlení uvnitř čínských ozbrojených sil to vypovídá více než jakýkoli nákup sebelepších zbraní.

Pentagon nezná odpověď
Čínské ambice vzbuzují strach, přinejmenším v asijském regionu. A analytici v Pentagonu mají z vývoje nejspíš pěkně zamotanou hlavu. Stane se Čína vojenskou hrozbou pro Asii a dokonce pro USA?

Odpověď není snadná ani jednoduchá. Ostatně americké ministerstvo obrany ve své poslední zprávě o čínských ozbrojených silách přiznalo, že jejich plány dokáže zhodnotit jen velmi obtížně. "Přímý vhled do čínské národní strategie je těžké získat,“ stálo v dokumentu.

Jednou z možností je mírový růst Číny. Podle analytiků je však možná i budoucí cesta "uplatňování dominantního vlivu“ s využitím vojenských prostředků. Zvláště pokud by v Pekingu získali navrch stoupenci vyhroceného nacionalismu. Svět zkrátka musí být ve střehu.

Proč se bát Číny

Má velké potřeby
Každý pátý člověk na planetě je Číňan. Jen v rodné zemi žije hodně přes 1,3 miliardy lidí. Dlouho snili v domácí izolaci komunistický sen o velmoci, před níž se všichni budou třást. Nyní, zdá se, přišel jejich čas. Země se mohutně valí kupředu, má našlápnuto k tomu, aby se co nejdříve stala tou nejmocnější. Číňané si po letech hladovění chtějí užívat, utrácet a mít se skvěle. Běda, kdyby se něco zadrhlo...

Docházejí zdroje
Čína čím dál víc ovlivňuje světovou ekonomiku a finanční trhy. Její levné zboží tlačí ceny dolů prakticky všude. Zároveň konzumuje nejvíc uhlí, hliníku, oceli a mědi, ve spotřebě ropy je druhá hned za USA. Čínský hlad po surovinách roste, domácí zdroje nestačí. Její nákupy na světových trzích nesou ceny do rekordních výšek. Co se stane, až si obří země nebude schopna opatřit zdroje "po dobrém"? Bude si je chtít vzít násilím? S řadou sousedů má navíc nevyřečené územní spory.

Ignoruje své problémy
Pohled na dnešní Čínu budí respekt. Už celé roky roste nejrychleji na světě a mění se doslova před očima. Úspěch má však i odvrácenou tvář. Třeba stamiliony lidí pod hranicí životního minima, zvláště na venkově, kteří se na celkovém úspěchu země nijak nepodílejí. Nebo slabý bankovní systém a nepředstavitelné znečištění. Někteří říkají, že po strmém vzestupu přijde dlouhý pád.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz