Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cínovec nakonec zdolalo 50 aktivistů

  9:47aktualizováno  9:47
Asi padesát odpůrců globalizace, kteří od středy stanovali před hraničním přechodem Cínovec, za velmi nevlídného sychravého počasí vstoupilo do České republiky. Dvacet minut po půlnoci vytvořili policisté s několika psy kordon, aby mladí lidé z Německa, Ameriky a dalších zemí mohli projet bez jakéhokoliv zdržení.
Aktivisté čekali před hranicí dva dny proto, že policie odmítla vpustit na české území jako nežádoucí osobu jednu z amerických aktivistek. Ostatní se rozmýšleli, zda bez ní pojedou dál.

Cyklisté jedoucí demonstrovat proti výročnímu zasedání finančníků v Praze se marně ohlíželi po televizních štábech či skupinách novinářů. Na přechodu byli jen celníci, projíždějící řidiči a policisté. Desítky novinářů, včetně několika televizních štábů a fotografů, však čekání na jejich přechod během čtvrtka vzdali.

Zástupce ředitele severočeské cizinecké a pohraniční policie Vlastimil Řehák potvrdil, že policisté přes hranici nepustili jednu Američanku a dva Italy s tím, že tito mladí lidé se v České republice už dopustili přestupků proti veřejnému pořádku.

Asi deset cyklistů se podle Řeháka rozhodlo nepokračovat v cestě do Prahy a vrátilo se od hranic do německého vnitrozemí.

Vzdáte-li se Američanky, projedete, řekla česká policie
Šéf severočeské pohraniční policie Milan Babičík potvrdil, že se členy skupiny osobně jednal a nabídl jim zajištění doprovodu do Prahy v případě, že se bez Američanky rozhodnou vstoupit na české území.

"Pokud nabídku doprovodu přijmou, budeme benevolentnější ke stavům jejich kol," poznamenal s tím, že pokud kola budou mít alespoň základní vybavení, přes hranici projedou.

První auto se dvěma odpůrci globalizace z Nizozemska projelo po důkladné kontrole přes hraniční přechod Cínovec ve středu kolem 21. hodiny. 

Německá policie v noci na čtvrtek aktivisty obklíčila
Podle zpravodaje TVD německá zásahová jednotka obklíčila kolem 22 hodiny aktivisty a chtěla je přivést na nově budovanou celnici, kde je odbaví zvlášť. Pak je opět organizovaně hodlají předat k odbavení Čechům.

"Aktivisté mají ubytování zajištěno v táboře u Teplic," vysvětlil mluvčí iniciativy, kde budou zahraniční odpůrci globalizace spát.

Aktivisté, kteří se blížili k Cínovci na kolech, vyměnili dvě maringotky s kuchyní a valníkem, který táhl traktor, za osobní vozy. Chtěli tak zřejmě předejít případným problémům při odbavení.

Čtveřice s basebalovými pálkami přes hranici neprošla
Právě problémy s odbavením na Cínovci zkomplikovaly cestu už šedesáti lidem, kteří mířili do Prahy kvůli zasedání MMF a SB. Celníci je do země nepustili  například kvůli nedostatkům na automobilu či nesprávně vyplněným dokladům. Ve středu nepřešli hranici v Dolní Pustevně čtyři aktivisté, kteří měli u sebe sekyrky a basebalové pálky.

Tři členové italské organizace YA Basta, před jejichž vstupem do země varoval mluvčí Iniciativy proti ekonomické globalizaci (INPEG) Viktor Piorecký, opět přijeli na Cínovec. Italové se přes hranici nedostali už dvakrát. Němečtí celníci však nakonec ve středu zmařili i jejich třetí pokus a za hranice je nepustili.

Policejní odhady hovořily o zhruba tisícovce aktivistů
Policisté předpokládali, že na Cínovec dorazí 600 až tisíc lidí. "Dostali jsme ale varování, že se při cestě do České republiky na aktivisty nabalovaly další skupinky," řekl dopoledne policista, který byl mimořádně odvolán k Cínovci. Jeho nadřízení potvrdili, že policie posiluje hlídky. "Očekáváme řádově stovky lidí," prohlásil Milan Babičík, šéf severočeské cizinecké a pohraniční policie.

Na stanovištích cizinecké policie i celníků je výrazně vyšší počet jejich příslušníků, než je obvyklé.

Odpůrci globalizace ohlásili přechod hranice v polovině září
O úmyslu vstoupit do České republiky při své cestě do Prahy právě na hraničním přechodu Cínovec informovali němečtí odpůrci MMF 10. září prostřednictvím televizního zpravodajství. Tehdy uvedli, že jich z Hannoveru odjíždí na kolech zhruba padesát, ale že se během cesty jejich počet znásobí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz