Číňané zabavili knihy o Clintonovi kvůli fotografii Dalajlámy

Tisíce kopií knížek o americkém prezidentovi Billu Clintonovi zabavily v Číně tamní úřady. V publikaci byla totiž fotografie, na níž je Clinton s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Jak známo, dalajláma je trnem v oku Pekingu už přes čtyřicet let.
Čínské velvyslanectví ve Washingtonu sdělilo, že se tak stalo v souladu s důslednou politikou čínské vlády týkající se kontroly politického obsahu tištěných materiálů.

Asi 16 tisíc kopií knihy pod názvem "Clintonova léta" bylo vytištěno v Hongkongu a počátkem srpna vyexpedováno do jižní Číny ke svázání. Poté měly být knihy dopraveny zpět do Spojených států, kde měl začít jejich prodej.

V roce 1959 vypuklo ve Lhase ozbrojené protičínské separatistické povstání, k němuž se připojilo na 20 tisíc lidí a celá místní tibetská armáda. Dalajláma uprchl do Indie s 80 tisíci stoupenci, kde vytvořil vládu v exilu. Čínská vláda přiznala až v 80.letech, že bylo zabito na 87 tisíc Tibeťanů.
V letech 1966-1976 v období kulturní revoluce byla systematicky ničena tibetská kultura; rudé gardy zaplavily Lhasu, byly zakládány zemědělské komuny, které rozvrátily tibetské zemědělství, v převýchovných táborech zahynulo na 100 tisíc Tibeťanů
Podle údajů tibetské opozice vypuklo v letech 1950-1984 v Tibetu nejméně 50 místních povstání proti čínské vládě, internováno bylo přes 100 tisíc politických vězňů. Číňané zničili většinu z 6 254 klášterů v zemi, zachováno jich zůstalo 13, a zavinili smrt 1,2 milionu Tibeťanů.

Americké ministerstvo zahraničí k incidentu uvedlo, že rozhodnutí Pekingu je v rozporu s mezinárodní konvencí o občanských a politických právech, kterou Čína podepsala.

Peking tlačí dalajlámu do izolace
Čína považuje dalajlámu, který po neúspěšném povstání v roce 1959 proti čínské vládě v Tibetu uprchl do Indie, za separatistu, jenž usiluje o odtržení Tibetu od Číny.

Peking vyvíjí soustavný nátlak na představitele jiných zemí, aby dalajlámu ignorovali. Kvůli obavám z protestů Číny nebyl tibetský duchovní vůdce dokonce pozván ani na Miléniový mírový summit duchovních vůdců v New Yorku, který začal v pondělí.

I fotografie Clintona a dalajlámy z roku 1994 v zabavené publikaci je z ohledu na citlivost Pekingu na tyto otázky raději pořízená mimo prezidentskou Oválnou pracovnu.

"Clintonova léta" obsahují zhruba 200 snímků, které pořídil někdejší fotograf Bílého domu Robert McNeely.

Čínské úřady oznámily vydavatelství Callaway Editions, že knihy zůstanou v Číně tak dlouho, dokud se nerozhodne o jejich dalším osudu.

Číňané zabavili i další pro jejich režim nevhodné knihy
Podle vydavatelství čínské úřady zabavily i kopie dalších dvou knih, o himalájském umění pod názvem Celestial Galleries a knihu o módě s fotografiemi Maxe Vadukula. První dílo obsahuje článek Roberta A.F.Thurmana, amerického odborníka na buddhismus, který podporuje nezávislost Tibetu, a ve druhé jsou fotografie, které čínské úřady považují za nemravné.

Vydavatelství nyní uvažuje o tom, že nechá znovu vytisknout 16 tisíc kopií Clintonových let v Hong Kongu a že je zde také nechá svázat. Ačkoli se Hongkong, bývalá britská kolonie, navrátil před třemi lety zpět pod čínskou vládu, její legální systém je na čínském nezávislý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video