Číňané vyloví víc ryb, než je v oceánu

  • 6
Čínští rybáři loni vylovili údajně 41 milionů tun ryb. Pokud by to byla pravda, v jejich sítích by skončily tři z deseti ryb ulovených na světě. Číňané by vyvážili pokles, který rybolov zažívá. Oficiální čínská čísla jsou však příliš krásná na to, aby byla správná. Studie časopisu Nature zní pravděpodobněji. Zásoby ryb u čínského pobřeží nestoupají průměrně o 330 tisíc tun ročně, jak tvrdí Peking, ale klesají o 360 tisíc tun rok co rok.

"Je tady moc lodí a málo ryb," říká čínský rybář Čchen. "Je čím dál tím těžší vydělat nějaké peníze." Jeho pochmurná slova nijak nekorespondují s radostným obrázkem, který Čínská lidová republika světu servírovala déle než deset let.

Od roku 1988 pravidelně čínští oficiální činitelé hlásili rovnoměrný nárůst množství ryb nalovených u čínského pobřeží, a to i v době, kdy zásoby ryb všude na světě klesaly.

"Globální stav oceánů je mnohem vážnější, než jsme si zvykli věřit," říká Jane Lubcenková, profesorka zoologie na Oregonské univerzitě. "Přečerpali jsme zásoby ryb v mnohem větším měřítku, než jsme předpokládali."

ČÍNA = NOVÝ FOUNDLAND?

Čína sice přijala jisté kroky, jak zabránit příliš rozsáhlému rybolovu, podporuje vznik rybářských farem a od roku 1995 zakazuje lovení ryb v určitých oblastech v letních měsících roku, ale ochránci životního prostředí pochybují, že má čínská vláda dostatek politické vůle k prosazení důraznějších opatření. Pak jí ale hrozí, že se Čína dostane do situace Nového Foundlandu, kde se zásoby ryb vyčerpaly před deseti lety a stále ještě se neobnovily.

Část viny mají i inflační čísla šířená Čínou. Rok co rok se shromažďovaly statistiky rybolovu na základě údajů, které poskytovali místní oficiální činitelé do centra v Pekingu. Ti dobře věděli, že jejich služební postup závisí na sdělování dobrých zpráv.

A tak trochu přifoukli údaje, předali je do Pekingu a tam je úředníci úhledně sečetli, aniž by ověřovali pravdivost a předali je OSN, která rybářské statistiky globálně eviduje.

Samotní čínští činitelé ovšem museli zjistit, že tenhle balon už brzy praskne, protože v roce 1999 Peking vyhlásil dočasnou politiku "nulového růstu" statistik a následující tři roky předával OSN tentýž údaj o množství nachytaných ryb.

Veřejně čínští oficiální činitelé popírají, že by jejich údaje byly přehnané. Jang Ťi-an, generální ředitel úřadu pro rybolov, před časem prohlásil v rozhovoru pro tiskovou agenturu Nová Čína, že statistiky jsou "v zásadě správné" a argumentoval tím, že jejich sestavování je v souladu s čínskými "statistickými zákony".

SMUTEK V PŘÍSTAVU PCHENG-LAJ

Stovka lodích kotvících v rybářském přístavu Pcheng-laj v čínské provincii Šan-tung, už zažila lepší doby. Jejich modrá barva se loupe, kovovými součástmi prorůstá rez. Hrstka rybářů se je v ostrém lednovém vzduchu snaží aspoň trochu opravit, aby byly v pořádku pro březnový začátek sezony, ale v duchu už se připravují na těžké časy. V posledních letech bylo čím dál tím těžší najít dost ryb. Mnohé lodi se snažily vyplouvat daleko do mezinárodních vod, větší plavidla se odvážila dokonce až k Indonésii a do jižního Pacifiku.

Ovšem jiný oficiální činitel úřadu, který si nepřál být jmenován, přiznal, že "úřad nemá dost peněz na to, aby zjišťoval sám, jaká je situace a nemá ani dost údajů, aby mohl říct, jak to s rybolovem v Číně ve skutečnosti vypadá".

Problém spočívá také v tom, že čínští rybáři nemají pocit, že by přesné udávání úlovku bylo nějak zvlášť důležité, a tak hlásí nikoli podle váhy, ale vlastního odhadu.

Nikdo neví, jak blízko mají čínské vody k úplnému vylovení.

"V každém případě by místní rybolov potřeboval přísnou regulaci," říká Rebecca Lentová, která dohlíží na kontrolní pravidla pro rybolov ve Spojených státech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue