Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Číňané ukazují Klausovi jen hezké věci

  0:01aktualizováno  0:01
Zavřít zničehonic celou dálnici a nechat "obyčejné smrtelníky" stát hodiny v kolonách? Všude ve světě včetně čínského Hongkongu věc skoro vyloučená. Na půdě pevninské Číny je to však běžná záležitost. Dělají to tu skoro obden, kdykoli někdo přijede na státní návštěvu.

Jako teď, kdy do Číny poprvé dorazil český prezident.

Minule, právě před deseti lety jako premiér, tu pobyl jen tři dny. Přitom zjistil, že je to zoufale málo. Český prezident Václav Klaus si proto tentokrát na návštěvu Číny vyhradil jedenáct dní.

A program si nechal zkombinovat tak, aby si Číny užil po všech stránkách: denně trocha politiky, ekonomiky i turistiky. Vedle ekonomických seminářů a politických jednání si prohlíží buddhistické a taoistické chrámy, muzea, vyhlídkové věže, zhlédl i představení v místní opeře.

Odpoledne se svými hostiteli pravidelně popíjí čaj (výhradně zelený a většinou tři šálky), a když se mu to podaří (jako v neděli večer v Šanghaji), zajde večer soukromě i do některé z místních restaurací.

Ulice vylidní čtyři tisíce policistů
I jedenáct dní je na proniknutí do tajů miliardové Číny málo. Ze země, která měří od severu k jihu 4200 kilometrů a od východu na západ 4500 kilometrů, pozná Klaus jen zlomek.

Pod pokličku chudých zemědělských oblastí nahlédl jen z okénka svého cadillaku při projížďce po okolí metropole sečuánské provincie Čcheng-tu. Do detailů však ví, jak vypadají a jak rychle se rozrůstají bohatá města plná mrakodrapů.

Dva dny Klaus pobyl v někdejší britské kolonii Hongkongu, zajel i na ostrov Macao, kde viděl (a uznalým pokývnutím hlavy ocenil) ruiny nejstarší asijské univerzity, prohlédl si sedmnáctimilionovou Šanghaj, na první pohled o poznání chudší město Čcheng-tu, a dnes přijíždí do dvanáctimilionového Pekingu.

Čím blíž hlavního města, tím víc se stupňují manévry, které Číňané podnikají, aby českému prezidentovi umetli z cesty každého obyčejného člověka. "V Pekingu obden kvůli státním návštěvám zavírají půl města. Tentokrát na to vyčlenili čtyři tisíce policistů," podotýká jeden z členů Klausova diplomatického doprovodu.

Krajané a podnikatelé vědí o Číně své
Do jaké míry je obraz výhradně ohromující, bohaté a zářící Číny pokřivený, o tom si Klaus mohl udělat úsudek nejen v Čcheng-tu, ale hlavně během setkání s českými krajany žijícími v Hongkongu.

Dozvěděl se, že obyvatelé bohatého Hongkongu nejsou návratem pod čínskou správu v roce 1997 kdovíjak nadšeni. "Obešli by se i bez Číny. Moje bytná vždycky zdůrazňuje, že tohle je Hongkong, žádná Čína," říká Hana Blažková, která v Hongkongu pracuje.

Českým podnikatelům, kteří Klause při státní návštěvě doprovázejí, se daří pronikat do skutečných místních poměrů mnohem snáz. Čas od času se totiž od prezidenta oddělí a pak poznají, že bez glorioly státní návštěvy neznamenají v Číně nic.

Vyprávět by o tom mohl ředitel továrny Linet na zdravotnickou techniku Zbyněk Frolík. V neděli večer si z Hongkongu "odskočil" do města Kuang-čou, kde si chtěl prohlédnout místní závod na výrobu invalidních vozíků.

Prezidentský speciál měl podle plánu dohnat v Šanghaji, odkud se měl už zase s ostatními přesunout do města Čcheng-tu. Z pohledu Evropana se mu dvanáctihodinová časová rezerva zdála dostatečná. Málem to nestihl.

"Seděli jsme na letišti a čekali na letadlo do Šanghaje. I když už jsme měli odstartovat před dvěma hodinami, nedělo se vůbec nic," vypráví Frolík. Znejistělý český manažer se šel k okénku s informacemi domáhat svého letadla. Měl však smůlu.

"Anglicky tam nemluvil nikdo. Překládal nám nějaký cestující. Řekli, že letadlo má rozbité kolo, takže se buď časem opraví, nebo let prostě stornují. Ať prý čekáme, že nám nic jiného nezbývá, protože všechny ostatní lety jsou na dva týdny dopředu beztak vyprodané. A na naše výhrady, že nás čeká speciál s českým prezidentem, tamní úředníci jen pozdvihli obočí. Jako bych byl vesnický starosta, který se domáhá vstupu do prezidentského paláce," říká Frolík.

Magie zasáhla prezidentské nákupy
Se čtyřkou je v Číně potíž. Když se vysloví, má stejný zvuk (i když trochu jiný tón) jako slovo smrt. Zkrátka nese smůlu.

Čtyřikrát se nesmí dělat nic: ani jemně zakroužit pokličkou nad hrnkem kouřícího čaje, aby se mohl rozvonět. Jen blázen by si v Číně nechal zavést telefonní číslo začínající čtyřkou, nebo dokonce přistoupit na to, aby se taková číslice objevila na poznávací značce jeho automobilu.

Potíž je v tom, že manželka českého prezidenta má děti, kterým chce z Číny přivézt dárek, právě čtyři - dva syny a dvě snachy. Koupit čtyři kousky čehokoli je přitom vyloučené, takže malovaných porcelánových čajových hrnků musela v obchodě zaplatit hned pět.

"Nějak je podělím," komentovala Livia Klausová svůj první čínský nákup. Z pohledu magie čísel je přitom pětka k ničemu. Mnohem lepší by bylo koupit hrnky jen tři (to pro štěstí), jenže to by se mezi čtyři obdarované špatně dělily.

Číňan by jich nejspíš vzal rovnou osm nebo devět, to aby ti, komu jsou určené, aspoň zbohatli. Zeleno-žluto-bílé čajové hrnky s víčky a sítky zdobené motivy z čínských milostných povídek budou možná tím jediným, co vedle fotografií Livia Klausová svým blízkým do Prahy přiveze.

V nabitém programu si první dáma dokázala vydobýt pětiminutovou pauzu na návštěvu obchodu až v pondělí dopoledne - pátý den pobytu v Číně. Výjimečně nedoprovázela svého manžela při oficiálních jednáních a prohlížela si jednu z hlavních turistických atrakcí v centru sedmnáctimilionové Šanghaje - zahrady Ju-juen.

Návštěva se odehrála ve svižném tempu a zastávek se našlo jen pár. Jako třeba v altánu z roku 1559 nebo u obrovského vyřezávaného draka, který z vršku plotu zahrady střeží, a hlavně u jezírka plného ryb, jejichž roj připluje k hladině, když se nad ní zatleská. Čas posedět na lavičkách v zákoutích zahrad určených k rozjímání nezbyl.

Prezident Václav Klaus se při návštěvě čínské provincie Čcheng-tu nechal zlákat k oblíbenému žánru: snímku se zvířátkem. Dali mu pochovat malou pandu. "Aby tě nevylekali," bál se Klaus, když se na mládě zaměřily blesky fotoaparátů. Předáci čínského komunistického režimu dávají pozor, aby Klaus viděl jen hezké věci. Policie vyhání obyčejné lidi z ulic dlouho před jeho příjezdem, 20. dubna 2004. (jab)

V centru hlavního města provincie S'čchuan stojí skanzen historických staveb, který je vyhledávanou turistickou atrakcí v jinak spíše průmyslovém městě. Prezident si kopie staveb prohlédl v doprovodu manželky Livie. (20. dubna 2004)

Prezident Václav Klaus se během návštěvy Činy projel na loďce spolu s manželkou. (20. dubna 2004)Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz