Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Číňané připravují start kosmické lodi

  16:27aktualizováno  16:27
Od spolupracovníka iDNES - V prvních dnech nového tisíciletí se rozeběhly přípravy tří významných kosmických startů: Na Kennedyho kosmickém středisku na Floridě se 3. ledna vydal z montážní budovy VAB na rampu raketoplán Atlantis, v podobné hale MIK na kosmodromu Bajkonur se připravuje automatická nákladní loď Progress-M 44 a s největší pravděpodobností spějí na kosmodromu Ťiou-Čchüan u města Šuang-čcheng-cu v provincii Kan-su v severní Číně ke svému vyvrcholení přípravy startu druhého prototypu kosmické lodi Šen-čou 2 k sedmidennímu zkušebnímu letu bez posádky.

Aktualizovaný přehled přeletů ISS nad územím republiky.
Start čínské kosmické lodi bez posádky se očekává každým dnem, i když přesný termín nebyl zatím oznámen. První prototyp úspěšně vykonal jednodenní let v listopadu roku 1999, když návratový modul úspěšně přistál v oblasti města Ťaž-tchaj asi 110 km severozápadně od města Wu-chai v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Čínští odborníci hodlají v letošním roce uskutečnit ještě jeden podobný pokus a doufají, že v roce 2003 až 2004 se ČLR stane třetí mocností světa, která vyšle do vesmíru astronauta ve vlastní kosmické lodi. V ruském Hvězdném městečku před dvěma roky pobývali dva čínští odborníci, kteří zde získávali zkušenosti, aby se sami mohli stát instruktory v týmu čínských taikonautů, jak jsou v ČLR adepti kosmických letů nazýváni.

Raketoplán Atlantis nyní - ve čtvrtek a v pátek - prošel na rampě 39A zkušebním odpočítáváním za účasti posádky, kterou tvoří pětice zkušených astronautů: velitel Ken Cockrell, pilot Mark Polansky a letoví specialisti Bob Curbeam, Tom Jones a Marsha Ivinsová. Poté komise specialistů rozhodne o definitivním datu startu, který je zatím předběžně stanoven na 19. ledna.

Raketoplán má dopravit na stanici další díl stavebnice. Tentokrát jím bude americký laboratorní modul Destiny, válec o průměru 4,5 metru a délce 9 metrů, který během tří montážních výstupů astronauti připojí ke stanici. Úkolem trojice stálých obyvatel stanice - Shepherda, Gidzenka a Krikaljova - pak bude, aby laboratoř uvedli do provozu a naplno rozjeli první vědecké experimenty na stanici. Kromě toho mají být dopraveny na stanici i náhradní díly pro ruskou klimatizační jednotku v modulu Zvezda, která od začátku zlobí a vyžaduje neustálou údržbu, protože se v ní hromadí zkondenzovaná vlhkost ze vzduchu ve stanici a pro neustále vypadává. Nicméně osádce ISS bezprostřední nebezpečí nehrozí.

Pokud nedojde k dlouhodobému skluzu termínu startu, budeme mít možnost pozorovat na ranní obloze kolem stanice mimořádný provoz. Přibližně den po startu raketoplánu se od ISS oddělí nákladní loď Progress-M1 4 a o den později se raketoplán ke stanici přiblíží a spojí se s ní. Předpokládáme, že bychom na  stránkách iDNES zveřejňovali též přelety Progressu a raketoplánu.

Další Progress se chystá nyní na Bajkonuru a jeho vzlet je předběžně stanoven na 18. ledna. Cílem je však stanice Mir, k níž má dopravit především pohonné látky, aby bylo možno zajistit bezpečné navedení této stanice do atmosféry na konci února, aby z větší části shořela a případné zbytky spadly neškodně do jižního Pacifiku. Ve čtvrtek 4. ledna předseda ruské vlády Michail Kasjanov podepsal vládní nařízení, kterým byl osud této bývalé chlouby sovětské a později ruské kosmonautiky definitivně zpečetěn.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ruští komunisté nasadili proti Putinovi selfmademana s vizáží Stalina

Kandidát ruské komunistické strany na prezidenta Pavel Grudinin (16. ledna 2017)

Ruská komunistická strana vyslala do letošních prezidentských voleb netradičního kandidáta. Nebude jím dlouholetý šéf...

Británie vyhlásila válku osamělosti, povede ji speciální ministryně

Ilustrační snímek

Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila válku epidemii osamělosti. Bojem proti tomuto celospolečenskému fenoménu...

Orkán se řítí Evropou směrem na východ. Zemřelo nejméně jedenáct lidí

Německo zasáhl ve čtvrtek silný vítr. Komplikoval dopravu a zjevně také život...

Už nejméně jedenáct obětí si vyžádala čtvrteční větrná bouře v Evropě. Oběti hlásí Německo, Nizozemsko, Belgie a...

Najdete na iDNES.cz