Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čína začala napouštět kontroverzní přehradu

  10:58aktualizováno  10:58
Čína začala po deseti letech příprav plnit kontroverzní přehradu Tři soutěsky. Nádrž s největší hydroelektrárnou na světě vznikla na toku mocné řeky Jang-c'-ťiang. Do června hladina dosáhne 135 metrů. Odpůrci přehrady se obávají obrovské ekologické katastrofy.

Podle agentury Nová Čína se zdymadlová vrata na přehradě Ji-ťiang ve středočínské provincii Chu-pej začala uzavírat již v sobotu v 18:00 SELČ.

Výstavba díla v hodnotě 25 miliard dolarů začala v roce 1993. Plně dokončená má být za šest let, kdy vznikne vodní rezervoár dlouhý 600 kilometrů.

Peking: bude třeba elektřiny
Peking označuje přehradu za monumentální dílo a národní pýchu. Kritiky největšího hydroenergetického projektu odmítá s poukazem na fakt, že Čína do budoucna potřebuje velké množství elektrické energie.

Podle plánu začne vodní elektrárna během tří let dodávat elektřinu do Šanghaje a osmi provincií střední, východní a jižní Číny.

První dva sedmisetmegawattové generátory se podle plánu rozběhnou již v srpnu, další dva budou uvedeny do provozu v říjnu. Dvacet šest generátorů má produkovat stejně energie jako deset tepelných elektráren.

Pláčou přestěhovaní i archeologové
Mnozí experti z celého světa se však na vodní dílo dívají s despektem. Kritizují také přestěhování až dvou milionů lidí a korupční skandály, které výstavbu provázely.

Podle čínských projektantů však přehrada Tři soutěsky pomůže zkrotit řeku Jang-c'-ťiang, která jen v minulém století připravila mohutnými záplavami o život přes 300 tisíc lidí.

Přehrada zničí několik významných archeologických nalezišť, z nichž bylo nutné přemístit stovky starobylých památek včetně hrobu slavného krále Liou Peje, který se před 1700 lety snažil o sjednocení čínského území.

Ekologové varují před katastrofou
Ochránci přírody se obávají zejména velkoplošného ohrožení životního prostředí, které by mohlo způsobit obrovskou ekologickou katastrofu.

Pod vodní hladinou zmizí stovky vesnic, měst a továren. Podle ekologů bude zpomalení toku Dlouhé řeky znamenat hromadění usazenin.

"Odpadky nashromážděné po desetiletí v obcích, v jejich nemocnicích a na jejich hřbitovech, včetně vysoce toxického odpadu z továren, nic z toho nebylo odstraněno," upozornila disidentka Taj Čching.

"V údolí se povalují miliony mrtvých krys, které úřady nechaly zahubit v přípravách na zatopení oblasti. Přitom se z nádrže má čerpat pitná voda," dodává disidentka.

Napouštění přehrady Tři soutěsky v Číně (1. června 2003)

Napouštění přehrady Tři soutěsky v Číně (1. června 2003)

Napouštění přehrady Tři soutěsky v Číně (1. června 2003)

Napouštění přehrady Tři soutěsky v Číně (1. června 2003)

Napouštění přehrady Tři soutěsky v Číně (1. června 2003)

Napouštění přehrady Tři soutěsky v Číně (1. června 2003)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz