Bývalý bezpečnostní šéf Čou Jung-kchang na snímku z března 2011 promlouvá na...

Bývalý bezpečnostní šéf Čou Jung-kchang na snímku z března 2011 promlouvá na Národním lidovém kongresu v Pekingu. | foto: Reuters

Největší korupční skandál, špitají si Číňané o zabavených 300 miliardách

  • 70
Čína čelí největšímu korupčnímu skandálu ve své novodobé historii. Tamní úřady zabavily v síti kolem exšéfa bezpečnosti Čou Jung-kchanga majetek v hodnotě skoro 300 miliard korun. Agentuře Reuters to prozradily dva vysoce postavené zdroje. Vyšetřování probíhá v utajení.

Čínské úřady podle těchto zdrojů za poslední čtyři měsíce zatkly nebo vyslýchaly na 300 lidí z řad Jung-kchangových příbuzných, nejbližších spolupracovníků a chráněnců či podřízených. Celkem přitom zabavily bývalému bezpečnostnímu šéfovi a jeho nejbližším majetek v hodnotě nejméně 90 miliard jüanů, tedy zhruba 289 miliard korun.

Co do počtu zadržených i objemu zkonfiskovaného majetku to je největší korupční aféra v novodobé čínské historii. Tamní úřady si sice v minulosti několikrát došláply i na vysoce postavené aparátčíky, dosud nikdy však případ nenabyl takovýchto rozměrů.

Jednasedmdesátiletý Jung-kchang je od začátku vyšetřování v domácím vězení, řekly Reuters zdroje mající vazby na nejvyšší vedení v zemi. Svou anonymitu si přály zachovat s ohledem na možné perzekuce kvůli vyzrazení detailů o utajovaném vyšetřování. Čínské úřady o korupčním skandálu neinformovaly a odmítly jej komentovat i poté, co vyšel najevo.

Jung-kchang se v nejvyšších patrech politiky pohyboval od roku 2007, když coby člen výkonného politbyra a šéf domácího bezpečnostního resortu spravoval rozpočet na obranu země. Do důchodu odešel v roce 2012. Před kariérou ve vysoké politice se pohyboval v ropném a plynařském odvětví.

Úřady zabavily sumu, jež by pokryla schodek rozpočtu ČR

Podle zdrojů blízkých vyšetřování zátahy v Pekingu, Šanghaji a dalších městech v pěti provinciích vedly ke zmrazení bankovních kont se zůstatkem 37 miliard jüanů, tedy v přepočtu necelých 119 miliard korun. To je o sedm miliard vyšší částka, než na jakou určili čeští zákonodárci výši schodku státního rozpočtu pro letošní rok.

Dále úřady zabavily domácí i zahraniční dluhopisy a akcie v celkové hodnotě 51 miliard jüanů (163,6 miliard korun), byty a vily za další skoro dvě miliardy jüanů (asi 5,5 miliard korun), starožitnosti a hodnotná umělecká díla nebo na šest desítek automobilů. Mezi zkonfiskovanými předměty se ale objevilo i zlato, stříbro, zahraniční valuty i celá řada velmi drahých lahví alkoholu.

Dohromady tak úřady zabavily majetek nejméně za 90 miliard jüanů, tedy zhruba 289 miliard korun. Zdroje reportérům Reuters prozradily, že zkonfiskovaný majetek patřil osobám, které nyní drží úřady ve vazbě. Většina majetku totiž podle nich nebyla oficiálně vedena na Jung-kchangovo jméno.

Namítají také, že bude-li někdy kauza zveřejněna čínskými úřady, není vyloučeno, že částku výrazně sníží, aby se tak vyhnuly zostuzení strany jako takové a popuzení obyčejných Číňanů, z nichž řada žije v naprosté chudobě.

Porušení stranické disciplíny jako synonymum pro korupci

Kromě víc než desítky Jung-kchangových příbuzných, včetně jeho manželky nebo syna, uvízl v protikorupční síti také přibližně stejný počet vysoce postavených armádních činitelů. Podle zdrojů Reuters jsou i oni nyní vyšetřováni.

Figuruje mezi nimi bývalý šéf energetického gigantu PetroChina a jeho mateřské společnosti China National Petroleum Corporation (CNPC), někdejší viceministr pro veřejnou bezpečnost nebo bývalý viceguvernér ostrovní provincie Hainan.

V případě všech tří informovala čínská státní média o jejich vyšetřování pro "vážné porušení stranické disciplíny". V žargonu čínského politbyra jednoduše korupci. 

Mezi zatčenými jsou nicméně také třeba Jung-kchangovovi tělesní strážci, sekretářky nebo osobní řidiči.

Příkaz k zátahu musel pocházet z nejvyšších míst

Rozsah celé kauzy a její dosah i na vysoce postavené penzionované aparátčíky dávají tušit, že příkaz k vyšetřování musel pocházet z nejvyšších míst. Zdroje Reuters naznačují, že rozhodnutí muselo dokonce přijít od samotného prezidenta Si Ťin-pchinga. Právě pod jeho taktovkou strana začala s vymetáním korupce, hluboce prorůstající čínskou politickou scénu od zdola až do nejvyšších pater. 

Navzdory několika obdobným procesům v minulosti však bylo zahájením vyšetřování bezpečnostního exšéfa porušeno nepsané pravidlo, podle nějž se na bývalé členy výkonného politbyra vztahuje imunita. Natolik zásadní krok tak podle zdrojů Reuters patrně muselo odsouhlasit víceméně celé užší vedení země, reprezentované vysoce postavenými členy strany a čelnými státními představiteli.

Za pádem mocného penzionovaného aparátčíka přitom stojí údajně tentýž osud jiného jeho kolegy, Po Si-laje. Toho koncem loňského roku soud poslal na doživotí za mříže kvůli přijímání úplatků a zneužití moci. Spletitou korupční síť v jeho případě odhalila nechtěně jeho vlastní manželka, když otrávila britského podnikatele (podrobnosti o tom, jak se případ provalil, si můžete přečíst zde).

Právě Po Si-laj byl totiž podle dobře obeznámených zdrojů blízkým spojencem bývalého bezpečnostního šéfa, který jej dokonce v budoucnu prý zamýšlel navrhnout jako svého nástupce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video