Nová známka s opičími dvojčátky v Číně připomíná hned dvě události: v únoru...

Nová známka s opičími dvojčátky v Číně připomíná hned dvě události: v únoru začínající rok Opice a konec politiky jednoho dítěte. | foto: Profimedia.cz

Číňané šílí po známce s opičími dvojčaty, symbolizují změnu politiky země

  • 9
Tisíce Číňanů zavalily poštovní přepážky po celém Pekingu. Ve velkém skupují novou edici poštovních známek, kterým dominují kreslené opičky. Největší ohlas vyvolala kresba, kde svou matku líbají dvě zlatavá opičí mláďata. Státní pošta tak oslavila konec čínské politiky jednoho dítěte.

Čínská pošta každý rok v lednu vydává speciální sérii známek, které jsou předzvěstí blížících se oslav příchodu nového roku. Číňané ho slaví v únoru, každý rok bývá zasvěcen jednomu z dvanácti představitelů tamního zvěrokruhu. Symbol toho nadcházejícího je mimořádně populární.

Známky bývají obvykle vyprodané během několika hodin, letos však byl zájem extrémní. Fronty zájemců se od přepážek táhly daleko za dveře pekingských pošt. Začíná totiž rok ohnivé opice. Kdo se v něm narodí, podle čínského horoskopu bude po celý život hravý, vtipný, zvídavý a tvořivý.

Jedna ze známek letošní edice navíc vtipně připomíná konec opatření, které čínským rodinám zakazovalo přivést na svět více než jedno dítě. Pravidlo, které komunistická vláda zavedla v 70. letech, aby zabránila přelidnění země, během podzimního stranického sjezdu padlo (více se dočtete zde).

Možnost pořídit si druhého potomka kreslíř oslavil obrázkem opičích dvojčat, která líbají matku.

Pošta si objednala jedno mládě, dostala dvě

Státní pošta si původně objednala kresbu, kde opice objímá pouze jedno mládě. Dvaadevadesátiletý výtvarník Chuang Jung-jü, který podle televize CCTV v roce 1980 nakreslil motiv pro vůbec první novoroční edici čínských poštovních známek, ovšem trval na tom, že mláďata budou dvě. Když prý úřady párům konečně povolily druhé dítě, nemůže v tom být problém.

Vedení pošty nakonec svolilo. Ze známky, kterou na přepážkách prodává za běžnou cenu 1,20 jüanu (asi 4,60 Kč), se díky tomu podle sběratelů časem může stát jedna z nejcennějších poštovních cenin v moderních dějinách Číny.

Jejich cenu zřejmě zvedne unikátní kombinace opičího motivu, odkazu na revoluční politické rozhodnutí a samotné jméno respektovaného autora. Za neporušený bloček jeho zmiňovaných známek z roku 1980 kupec před pěti lety zaplatil v přepočtu téměř 320 tisíc korun. Nebyla přitom nikterak vzácná, pošta jich vytiskla pět milionů v sadách po osmdesáti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video