Tibetský duchovní vůdce dalajlama

Tibetský duchovní vůdce dalajlama | foto: AP

Čína varuje Mongolsko. Návštěva dalajlamy může poškodit zdravé vztahy

  • 124
Před pátečním příletem tibetského duchovního vůdce dalajlámy vyzvala čínská vláda Mongolsko, aby návštěvu zrušilo. Peking varoval, že by dalajlámova návštěva mohla poškodit vzájemné vztahy obou zemí.

Mongolsko již dříve uvedlo, že čtyřdenní návštěva buddhistického duchovního vůdce v zemi má čistě náboženskou povahu. Žádná setkání s politickými představiteli nejsou plánována.

Čínské ministerstvo zahraničí navzdory tomu zopakovalo svůj ostrý nesouhlas s jakýmikoli zahraničními cestami dalajlamy, kterého Peking označuje za nebezpečného separatistu.

„Dalajláma je politický exulant, který dlouhodobě usiluje o rozdělení Číny ve jménu víry,“ řekl mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang. „Důrazně žádáme Mongolsko, aby se pro zachování zdravých a stabilních vzájemných vztahů drželo svých závazků týkajících se otázek Tibetu, nepovolilo návštěvu dalajlamy a neposkytovalo žádnou formu podpory dalajlamově klice,“ dodal.

Mongolský buddhismus je úzce spjat s Tibetem a tradičně považuje dalajlámu za vůdčí duchovní osobnost. Dalajlama také Mongolsko pravidelně navštěvuje.

Po dalajlámově návštěvě Mongolska v roce 2006 Čína zrušila lety mezi metropolemi obou zemí Pekingem a Ulánbátarem. Letecké spojení bylo později obnoveno.

Mongolsko je tradičně pastevecká země a oplývá bohatými nerostnými zdroji. Jeho hospodářství je ale silně závislé na Číně. Mongolská vláda v současné době jedná s Čínou o půjčce ve výši 4,2 miliardy dolarů, která by jí pomohla vzpamatovat se z hluboké recese.

Peking považuje dalajlámu, nositele Nobelovy ceny za mír za rok 1989, za nebezpečného separatistu. Dalajlama, který od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959 pobývá v exilu v Indii, opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video