Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Čína odřízla město s třiceti tisíci obyvateli kvůli dýmějovému moru

  • 26
Čína uzavřela přístupové cesty k městu Jü-men s třiceti tisíci obyvateli na severozápadě země kvůli dýmějovému moru. Stalo se tak poté, co na infekční nemoc zemřel první nakažený. Další 151 lidí je v karanténě.

Obyvatelé města Jü-men v provincii Kan-su na severozápadě země ho nesmí opustit a policie kolem něj postavila silniční zábrany a vyzývá motoristy, aby město objeli po jiných cestách, uvedla státní televizní stanice CCTV.

Podle dostupných informací je obětí moru osmatřicetiletý muž, který našel uhynulého sviště, rozsekal ho a nakrmil s ním svého psa. Ve stejný den dostal horečku, a když se jeho stav zhoršil, odvezli ho do nemocnice, kde minulou středu zemřel. Proč o příčině jeho úmrtí sdělovací prostředky informovaly až nyní, zprávy neupřesnily.

„Město má dost rýže, mouky a oleje, aby zásobilo všechny obyvatele až po dobu jednoho měsíce,“ dodala CCTV. „Stav místních obyvatel i těch, kdo jsou v karanténě, je stabilizovaný,“ uvedla televize. Do úterý se podle ní neobjevil žádný nový případ nákazy.

Před čtyřmi lety Čína uzavřena do karantény na několik týdnů desetitisícové město C'-kche-tchan v provincii Čching-chaj kvůli plicnímu moru. Za původce rozšíření moru byl tehdy také označen muž, který svého psa nakrmil svištěm, (více zde).

Čína zažila epidemii moru koncem 60. let 19. století, která se do roku 1894 rozšířila do Hongkongu. Během následujících 20 let se nákaza rozšířila do přístavních měst po celém světě, kam ji zanesly krysy na lodích. Tato pandemie si vyžádala asi deset milionů obětí.

Černá smrt z Evropy vymizela již před čtyřmi stoletími

Dýmějový mor je bakteriální infekční choroba, která byla příčinou epidemie zvané černá smrt, jež ve čtrnáctém století v Evropě zabila desítky milionů lidí. V sedmnáctém století však již na kontinentu vymizel.

V jiných částech světa však dále představuje hrozbu. Způsobuje ho bakterie Yersinia pestis. Projevuje se zánětem lymfatické soustavy, horečkou, třesavkou. U lidí je v současnosti dýmějový mor velmi vzácný. Moderními antibiotiky se dá léčit, ale bez rychlého nasazení léčby může způsobit vážnou chorobu či smrt.

Provincie Kan-su  

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Dýmějový mor

Video