Čína zdvojnásobila miliardové výdaje na muslimské tábory, kde vězní Ujgury

  18:34aktualizováno  18:34
Čína loni masivně zvýšila výdaje v západní v provincii Sin-ťiang, kde údajně drží v převýchovných táborech více než milion muslimských Ujgurů. Analýza vládních výdajů odhalila, že útrata putovala na výstavbu takzvaných bezpečnostních zařízení a vyšplhala se téměř na 70 miliard korun.

Podle analýzy americké nadace Jamestown Foundation vzrostly čínské výdaje na výstavbu vězeňských táborů v Sin-ťiangu mezi lety 2016 a 2017 o 213 procent. Ačkoli Čína podle serveru BBC tvrdí, že jde o vzdělávací střediska, autor výzkumu a antropolog Adrian Zenz z Evropské školy kultury a teologie říká, že se čínské výdaje na odborné vzdělávání ve skutečnosti snížily o sedm procent.

Fotogalerie

Investice do „bezpečnostní“ výstavby v regionu se naopak vyšplhaly na dvacet miliard juanů (téměř 67 miliard korun). Přestože se Čína ohnání tím, že v centrech „odborné přípravy“ vyučuje pracovní dovednosti a čínskou historii a že se snaží právní výchovou omezit náboženský extremismus, podle OSN jde o drastičtější převýchovu muslimského obyvatelstva.

„Rozpočet Sin-ťiangu nereflektuje zvýšené výdaje na odborné vzdělávání, přestože region pokročil ve výstavbě táborů. Neodráží ani zvýšený počet kriminálních případů předaných soudům a prokurátorům,“ vysvětluje Zenz.

Podle něj jednotlivé položky v rozpočtu dokazují, že peníze putovaly na výstavbu a provoz „vysoce zabezpečených politických reedukačních táborů“ navržených k uvěznění statisíců Ujgurů, a to bez řádného soudního procesu.

Ačkoli provincie Sin-ťiang prezentovala edukační centra ve své kampani jako skvělou pracovní příležitost pro místní obyvatele, podle analýzy se zaměstnanost v regionu nijak nezměnila. A to ani podle oficiálně dostupných vládních údajů. Podle Zenze je tedy pravděpodobné, že zařízení nejsou spravována ani placena systémem odborného vzdělávání.

Čína zakročí proti halál výrobkům. Podle úřadů jsou projevem extremismu

Bývalý muslimští vězni popsali, že v internačních táborech museli zpívat komunistické písně či recitovat čínské zákony. Za jakékoli pochybení následovalo kruté bití. Jeden z mužů byl podle svých slov zadržen v roce 2015 kvůli tomu, že policie objevila v jeho telefonu snímek ženy se zahaleným obličejem.

Nejvyšší úředník regionu nicméně podle BBC trvá na tom, že „program odborného vzdělávání a výcviku“ pomáhá lidem „zamyslet se nad svými chybami a jasně vidět podstatu a nebezpečí terorismu a náboženského extremismu“. 

Západ Čínu kritizuje, přidalo se i Česko

Problematikou se v úterý zabývala Rada OSN, která v Ženevě projednala  zprávu o stavu lidských práv v Číně. Zástupci některých členských států OSN konstatovali, že situace v Číně se za pět let od poslední zprávy zhoršila. 

Západní země včetně Kanady, Francie či Německa kritizovaly Peking právě kvůli zacházení s muslimy v Sin-ťiangu. Také Česko doporučilo Pekingu zajistit svobodu náboženství a ukončit zadržování a převýchovu příslušníků etnických a náboženských menšin.

Čína zahraniční kritiku odmítla. Podle ní se obvinění z věznění Ujgurů nezakládá na faktech. „Nepřijímáme politicky motivovaná obvinění několika zemí, která jsou naprosto zaujatá,“ řekl v Ženevě náměstek čínského ministra zahraničí Le Jü-čcheng. Před švýcarským sídlem OSN v úterý během zasedání demonstrovala asi tisícovka Tibeťanů, Ujgurů a jejich podporovatelů. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Babišovi mladšímu hrozí za pobyt na Krymu zákaz vstupu na Ukrajinu

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Andreji Babišovi mladšímu hrozí za pobyt na Krymu zákaz vstupu na Ukrajinu a rovněž pokuta za nezákonné překročení...

Vraždu Chášukdžího nařídil saúdskoarabský princ, údajně zjistila CIA

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží na snímku z roku 2010

Vraždu saúdskoarabského investigativního novináře Džamála Chášukdžího, k níž došlo začátkem října na konzulátu jeho...

Ruská FSB zařídila útočníkům na Skripala britská víza, říká Bellingcat

Snímek pořízený z rozhovoru Alexandra Miškina a Anatolije Čepigy pro televizi...

Rusové Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, podezřelí z útoku jedem na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, si...

Najdete na iDNES.cz