Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hedvábná dluhová past. Čína na summitu vyvracela obavy z megaprojektu

  14:14
Čtyři desítky lídrů států celého světa se ve čtvrtek sešly v Číně, která zahájila druhý summit nové Hedvábné stezky. Čínský prezident Si Ťin-pching zde však především musel vyvracet obavy, které ambiciózní projekt vyvolává, především „dluhová past“, do které padají země využívající čínské investice do infrastruktury.

Na dvoudenní summit přijeli zástupci více než stovky zemí světa, mezi nimi skoro 37 prezidentů a předsedů vlád, včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Letos se do Pekingu dostavilo o osm více státníků, než jich bylo na prvním setkání dvěma lety, uvádí čínské úřady. Atmosféra však tehdy byla slavnostnější.

Čínský prezident Si Ťin-pching letos především reagoval na mezinárodní kritiku svého „projektu století“. „Všechno by se mělo dít transparentním způsobem a bude platit nulová tolerance vůči korupci,“ citovala agentura DPA Si Ťin-pchinga. 

Nová Hedvábná stezka vznikla v roce 2013 jako čínský megaplán globálního rozvoje. Čína přislíbila investovat závratných 900 miliard dolarů napříč státy, které se do projektu zapojí. Peníze tečou především do infrastruktury. Nová Hedvábná stezka si totiž oficiálně klade za cíl zlepšení dopravního propojení mezi Asií, Evropou a Afrikou a tím navýšení obchodní spolupráce.

Po šesti letech od jejího startu však stále více států poukazuje na netransparentnost celého projektu. Čína čelí podezření, že prostřednictvím nové Hedvábné stezky chce šířit nejen levné exporty, ale také svou politickou moc.

Ekonomové v tomto ohledu skloňují především termín diplomacie „dluhové pasti“, ve které již uvízly některé státy zapojené do hedvábného megaprojektu. Číně dluží miliardy dolarů.

Jak Čína k přístavu na Srí Lance přišla

Nejznámějším příkladem je přístav Hambantota na Srí Lance, který Čína v rámci nové Hedvábné stezky nabídla rekonstruovat. Tamní vládě na přestavbu půjčila 1,3 miliardy dolarů. Ani po rekonstrukci, na které pracovaly pouze čínské firmy zaměstnávající čínské dělníky, však přístav nedokázal vygenerovat dostatečný zisk na splácení obřího dluhu.

Loni nad Hambantotou zavlála čínská vlajka. Srí Lanka celý strategicky umístěný přístav pod tlakem obřího dluhu pronajala Číně na 99 let.

Na podezřelou nákladnost projektů, která snižuje pravděpodobnost úspěšného splácení, si stěžují i další státy. V obavách, že je potká stejný osud jako Srí Lanku, přerušilo, či zcela zrušilo plány v rámci nové Hedvábné stezky již sedm zemí. 

Maledivy odstoupily od stavby ropovodu po zjištění, že je táhne ke dnu dluh z předchozích projektů. Nad osudem plánované obří přehrady váhá také Barma. Vysoká cena pozastavila i výstavbu elektrárny v Pákistánu, či stavbu obří železnice podél malajského pobřeží. Malajsie nakonec projekt odsouhlasila, když Čína v dubnu nabídla snížit cenu železnice o třetinu původní ceny, píše agentura Bloomberg.

„Posílíme ochranu proti dluhům a rizikům,“ slíbil před summitem I Gang, guvernér Čínské centrální banky. Obavy se snažil rozptýlit také Jang Ťie- čch’, šéf zahraničního výboru Komunistické strany Číny. „Iniciativa Pásu a cesty je otevřená a transparentní. Nejedná se o žádnou geopolitickou hru,“ uvedl.

Zeman by projekty uvítal

Mezi účastníky summitu byl mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, český prezident Miloš Zeman, rakouský kancléř Sebastian Kurz, italský premiér Giuseppe Conte, či generální tajemník OSN Antonio Guterres. 

Prezident Zeman zahájil návštěvu Číny. Číňané slíbili miliardové investice

Podle analytiků institutu MERICS je právě účast světových států na nové Hedvábné stezce pro čínskou vládu to nejdůležitější, bez ohledu na výsledek. „Podepisování memorand a účast zahraničních státníků na summitu umožňuje Si Ťin-pchingovi ukázat svým občanům, že celý svět podporuje jeho politiku, že to on vrátil Čínu do centra světového dění,“ říká analytik Thomas Eder.

V jižní a jihovýchodní Evropě se nová Hedvábná stezka dosud těší nemalé přízni. V březnu se k megaprojektu připojila Itálie, jako první ze států G7. S Čínou podepsala smlouvy v hodnotě 2,8 miliard dolarů, za které chce Peking renovovat přístavy Terst, Janov a Palermo. 

Pod hedvábnou vlajkou Čína také rozšiřuje řecký přístav Pireus, zatímco mezi Bělehradem a Budapeští staví železnici. Ani jeden z projektů není bez kontroverzí. Především o železnici se někteří odborníci vyjadřují jako o zbytečné a potenciálně prodělečné trase. Na výsledky však budou státy čekat nejméně do roku 2025.

Také prezident Zeman novou Hedvábnou stezku opakovaně podpořil a v minulosti prohlásil, že by si přál, aby do něj byla zapojena i Česká republika. Původní plány se zapojením Česka nepočítaly a dosud nic nenaznačuje, že by se změnily. 

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Odpuzující. Strašit migrací je tak jednoduché, kritizoval Babiše ministr

24. dubna 2024  22:42

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v CNN Prima News vyčetl Andreji Babišovi...

Ukrajinci v branném věku budou moci získat pas jen ve vlasti, rozhodl Kyjev

24. dubna 2024  22:20

Ukrajinská vláda přijala rozhodnutí, podle něhož muži ve věku od 18 do 60 let budou moci získat...

Biskupové se distancovali od Zemanovy akce v Arcibiskupském paláci

24. dubna 2024  19:05,  aktualizováno  21:31

Pražský arcibiskup Jan Graubner se distancoval od akce, při které byla minulý týden v...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...