Dalajláma nebyl v Tibetu takřka 50 let. Přesto ho čínský režim nemůže vystát

Dalajláma nebyl v Tibetu takřka 50 let. Přesto ho čínský režim nemůže vystát | foto: Reuters

Čína se bouří proti americké medaili pro dalajlamu

  • 126
Americký Kongres sáhne tento týden už podruhé do citlivých mezinárodních otázek. Poté, co uznal genocidu Arménů v Turecku, se chystá předat vyznamenání exilovému tibetskému vůdci dalajlamovi. Číňané se zlobí a mluví o vážném zhoršení vzájemných vztahů.

Zlatou medaili amerického Kongresu má dalajlama obdržet zítra, poté, co proběhne setkání s prezidentem Georgem W. Bushem v Bílém domě.

Čínským politikům se ocenění tibetské ikony vůbec nelíbí. "Jsme naštvaní. Když může dostat takové vyznamenání dalajlama, neexistují na světě žádní dobří a spravedliví lidé," zlobí se šéf tibetské komunistické strany Čang Čchingli.

Odmítavá reakce ale přišla i z vyšších míst. Čína, která dalajlamu považuje za zrádce a separatistu, zrušila tento týden setkání světových velmocí, na kterém se měl diskutovat Írán.

Na protest proti dřívějšímu setkání kancléřky Angely Merkelové s dalajlamou, se neuskuteční ani chystaný lidskoprávní dialog s Německem.

"Čína žádala Spojené státy, aby zrušily tuto obzvlášť chybnou událost," vzkázal se sjezdu komunistické strany čínský ministr zahraničí Jang Jei-či.

Mluvčí ministerstva Liu Jian-čchao pak dodal, že pokud Spojené státy rozhodnutí nezmění, bude to mít "extrémně vážný dopad" na vzájemné vztahy.

Dalajlama žije od roku 1959 v indickém exilu. Domov byl nucen opustit poté, co Čína krvavě potlačila povstání Tibeťanů proti čínské anexi. V minulosti řekl, že podporuje politiku střední cesty, tj. autonomii Tibetu v rámci Číny, ale podle čínských úřadů stále sní o úplné nezávislosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video